US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se ve třetím kvartálu dařilo britské ekonomice a jaké domy by mohly tvořit ekologická města budoucnosti? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
26. 10. 2017 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu odepsaly půl procenta. Za nejhorším výsledkem od 5. září stály výsledky firem

Akcie na americkém trhu ve středu odepsaly půl procenta vlivem vlny neuspokojivých výsledků významných společností a nárůstu výnosů dluhopisů. Indexy Dow i S&P 500 vykázaly nejhorší výsledek za zhruba sedm týdnů. Index Dow v závěru seance oslabil o 0,48 % na 23 329,46 bodu, širší index S&P 500 ztratil 0,47 % na 2 557,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,52 % na 6 563,89 bodu. Ztrácelo všech jedenáct hlavních sektorů v čele s telekomunikacemi, průmyslem, zdravotnictvím a základními surovinami. Index volatility VIX ale stoupl jen o 0,63 % na 11,23 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé dva bazické body na 2,4335 %. Bitcoin a ethereum mírně zdražily.

Morgan Stanley: Akciová korekce je stále pravděpodobnější, bude to příležitost nakoupit levněji

Morgan Stanley: Akciová korekce je stále pravděpodobnější, bude to příležitost nakoupit levněji

2. Evropské burzy ve středu uzavřely v mínusu, akcie Lufthansy ale zdražily o více než 3,5 %

Evropské akciové trhy ve středu převážně klesly. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu a vyhodnocovali několik důležitých makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,57 % na 387,13 bodu, britský FTSE 100 ztratil 1,05 % na 7 447,21 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,37 % na 5 374,89 bodu a německý DAX odevzdal 0,46 % na 12 953,41 bodu. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí ve středu zveřejnila například největší německá letecká společnost Lufthansa, která ve třetím kvartálu zvýšila provozní zisk meziročně téměř o třetinu na 1,5 miliardy eur, čímž předčila očekávání analytiků. Akcie společnosti na pozitivní čísla zareagovaly růstem o více než 3,5 %.

Akciové nápady na příští dny: Siemens a Cree

Akciové nápady na příští dny: Siemens a Cree

3. Pražská burza ve středu stoupla o více než procento, dařilo se finančním titulům

Pražská burza ve středu navázala na zisk z úterní seance, index PX zpevnil o 1,2 % na 1 064,1 bodu. Jedná se o nejvyšší hodnotu od ledna 2013. Nahoru burzu táhly finanční tituly, výrazně naopak ztratila mediální společnost CME. Objem obchodů byl s 564 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v polovině pracovního týdne cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zdražily o 0,39 %. Nejvyšší zisk si připsala tabáková firma Philip Morris ČR, jejíž akcie stouply o 3,95 %. S výsledkem obchodování budou spokojeni také akcionáři Erste Group Bank (+2,32 %), Komerční banky (+1,36 %) a VIG (+1,18 %). Proti trendu šla CME, jejíž akcie zlevnily o 2,22 %.

Investorský magazín: Akcie z kupónové privatizace, politická rizika a manželské finanční etudy

Investorský magazín: Akcie z kupónové privatizace, politická rizika a manželské finanční etudy

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne zveřejní společnost GfK index důvěry německých spotřebitelů a Evropská centrální banka přidá zprávu o úvěrování v soukromém sektoru měnové unie. Hlavní čtvrteční událostí ale bude měnověpolitické zasedání ECB, na němž by podle analytiků mohlo být oznámeno snížení měsíčního objemu kvantitativního uvolňování. V USA budou investoři odpoledne vyhodnocovat zprávy o velkoobchodních zásobách a rozjednaných prodejích domů, index průmyslové aktivity kansaského Fedu, pravidelnou týdenní zprávu o žádostech o podporu v nezaměstnanosti a výsledek obchodní bilance. Kvartální hospodářské výsledky zveřejní v Asii China Construction Bank nebo Baidu, v Evropě Bayer, Barclays, Telefónica, Deutsche Bank, Anheuser-Busch InBev nebo Banco Santander a na Wall Street Twitter, Ford Motor, Altria Group, Intel, Amazon, Microsoft nebo Alphabet. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. října

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. října

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst britské ekonomiky zrychlil, trh čeká zvýšení sazeb

Růst britské ekonomiky ve třetím čtvrtletí nečekaně zrychlil. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 0,4 % po růstu o 0,3 % v předchozích třech měsících. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu zveřejnil britský statistický úřad. Na růstu se podílely zejména sektor služeb, maloobchod a výroba.

6. Šéf Volkswagenu řekl, že o tajných cenových dohodách neví

Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Matthias Müller neví nic o tajných cenových dohodách s konkurenčními automobilkami. Ve středu to řekl deníku Handelsblatt a dodal, že nemá ponětí, co se v nynějším kartelovém řízení vlastně prošetřuje. Volkswagen čelí spolu s dalšími německými výrobci aut BMW, Audi, Porsche a Daimler podezření z kartelových dohod.

7. Coca-Cola zvýšila čtvrtletní zisk o 38 %, tržby ale klesly

Největší světový výrobce nealkoholických nápojů, americká společnost Coca-Cola, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil čistý zisk o 38 % na 1,45 miliardy dolarů. Hospodářské výsledky podniku podpořilo snížení nákladů i silnější poptávka po limonádě Sprite, čaji a kávě na klíčovém severoamerickém trhu.

8. Saúdská Arábie posílí investiční fond, chce reformovat ekonomiku

Saúdská Arábie hodlá do roku 2020 téměř zdvojnásobit objem aktiv ve svém investičním fondu Public Investment Fund na 1,5 bilionu rijálů (8,7 bilionu Kč). Plán je součástí ekonomických reforem, které mají snížit závislost země na exportu ropy a podpořit rozvoj soukromých podnikatelských aktivit. Vyplývá to z téměř stostránkového materiálu s plány na činnost fondu pro období let 2018-2020.

9. Rusko zvýší těžbu ropy, nebude-li dohoda s OPEC prodloužena

Rusko v příštím roce zvýší těžbu ropy až o čtyři miliony tun v případě, že dohoda členských a nečlenských zemí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezování produkce nebude prodloužena. Ve středu to prohlásil ruský ministr energetiky Alexandr Novak.

10. Toyota sníží investici do mexické továrny o 30 %

Japonská automobilka Toyota Motor sníží investici do plánované továrny v Mexiku o 30 % na 700 milionů USD. Plánovaná výroba v závodě má klesnout o polovinu na 100 000 vozů ročně, oznámila ve středu automobilka. Toyota představila plány na výstavbu továrny v Mexiku za jednu miliardu USD v roce 2015.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Milánské vertikální lesy se šíří do Nizozemska i Číny

Více než 20 000 rostlin a stromů, což je ekvivalent dvou hektarů lesa, se nachází na dvou budovách v Miláně. Tyto dvě rezidenční budovy se nazývají Bosco Verticale a jejich koncepce se šíří do celého světa.

Na každém balkonu rostou desítky rostlin či stromů, které jsou rozmístěny podle toho, jak jsou odolné proti větru, a podle toho, zda mají raději světlo, nebo vlhkost. "Ten projekt se zrodil z mé posedlosti stromy a z úvah, jak by se mohly stát podstatnou částí architektury," řekl agentuře AFP architekt Stefano Boeri.

Vertikální les má samozřejmě i svou ekologickou stránku. "V roce 2007 jsem byl v Dubaji a viděl jsem město, které vyrůstá uprostřed pouště, s více než 200 skleněnými věžemi, které zesilují účinky tepla," vysvětluje architekt. Tak se zrodila myšlenka budovy, která by rostla a přispívala ke snižování znečištění ovzduší ve městě, protože stromy pohlcují mikročástice a oxid uhličitý.

"Města produkují kolem 75 % oxidu uhličitého přítomného v atmosféře. Když městu dodáme více stromů, bojujeme s nepřítelem přímo na místě," poznamenal Boeri.

Projekt Bosco Verticale, tvořený dvěma věžemi o výšce 110 a 76 metrů, se zrodil na podzim 2014. Další budovy, více či méně opletené zelení, jsou i jinde ve světě, zvláště v Singapuru nebo v Paříži, kde stojí Tower Flower. Avšak originalita milánského Bosco Verticale s jeho 20 000 rostlinami a stromy přinesla Boerimu v roce 2014 prestižní cenu International Highrise Award a v roce 2015 označila chicagská Council on Tall Buildings and Urban Habitat projekt Bosco Verticale za nejkrásnější a nejvíce inovativní stavbu na světě.

Boeri pracoval tři roky s botaniky na tom, aby vytvořil "líheň" tisícovky stromů, které byly uzpůsobeny tak, aby rostly ve specifických podmínkách. Pak teprve byly zasazeny.

Architekt a jeho tým nyní pracují na desítce podobných projektů ve světě, které vyrůstají ve švýcarském Lausanne, v nizozemském Utrechtu, v brazilském Sao Paolu, v albánské Tiraně i jinde.

V Číně se staví dvě věže v Nan-ťingu, plánuje se hotel v Šanghaji a v Liou-čou má vyrůst celé "lesní město" s asi 200 budovami. "Čína si uvědomuje problém drastického znečištění ovzduší. Když 15 milionů venkovanů ročně přichází do města, je potřeba uvažovat o nových řešeních, o nových zelených městech," říká Boeri.

Proto se architekt rozhodl, že si svůj vertikální les nedá patentovat, a dokonce napsal knihu, kde popsal všechny použité techniky. "Budu šťastný, jestliže se to stane způsobem, jak rozvíjet města," zdůrazňuje.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie