Mario Monti: Za evropskou tržní ekonomiku vděčíme Německu

Mario Monti, italský premiér a profesor ekonomie, v rozhovoru s Wall Street Journal čtenáře překvapil lekcí z historie. Podle jeho názoru není zakladatelem evropské poválečné tržní ekonomiky Velká Británie, nýbrž Německo. Bismarck a Bundesbank si tak možná zaslouží více prostoru v kapitalistickém curriculu vitae než Adam Smith nebo Walter Bagehot.
Sociálně-tržní hospodářství bylo převládajícím ekonomickým modelem v poválečném západním Německu. Monti navíc připomněl britské referendum v roce 1975, v němž se voliči měli rozhodnout, zda chtějí setrvat v Evropském hospodářském společenství. Kladného výsledku bylo dosaženo zejména kvůli hrůzné představě, kam by ekonomika Velké Británie spěla, kdyby neměla svázané ruce a nemusela dodržovat pravidla jednotného trhu.
"Společnému trhu dominovaly ideje tržního kapitalismu – konkurence na trhu a žádné státní podpory. Do evropského kontextu byly uvedeny Německem," pokračuje Monti, který byl dříve evropským komisařem pro hospodářskou soutěž.
V počátcích Evropské unie dohlíželo na řádnou konkurenci jediné Německo (Bundeskartellamt byl založen již v roce 1958).
Máme slova italského premiéra chápat jako signál toho, že Evropa pomalu směřuje ke germanifikaci? Nebo tím snad chtěl pošťouchnout německé lídry, ať učiní to, co sami káží, tedy více otevřou německý pracovní trh, aby se mohla dynamicky rozvíjet celá Evropa?
"Měli bychom na Němce naléhat, aby začali své vznešené představy o sociálně-tržní ekonomice důsledně plnit," uzavřel Monti pro Wall Street Journal.
Zdroj: WSJ
Aktuality
