US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,07 %
NASDAQ-0,55 %
S&P 500+0,06 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Americká ekonomika v listopadu vytvořila 228 tisíc pracovních míst, růst mezd zrychlil na 2,5 %

Ve Spojených státech v listopadu mimo zemědělství vzniklo zhruba 228 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo asi 200 tisíc míst po zhruba 244 tisících v říjnu (revidováno z 261 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 4,1 %, jak se čekalo. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy stouplo na 2,5 %.

Redakce IW
Redakce IW
8. 12. 2017 | 14:30
Nezaměstnanost

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v listopadu stagnovala na 62,7 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, stoupla ze 7,9 % na 8 %. Míra nezaměstnanosti na úrovni 4,1 % se nachází na 17letém minimu.

Průměrná hodinová mzda se v listopadu meziročně zvýšila o 2,5 %, v říjnu stoupla o 2,4 %. Analytici odhadovali, že v listopadu tempo růstu dosáhlo 2,6 %. Proti říjnu se průměrná hodinová mzda zvýšila o 0,2 %, trh čekal, že se zvýší o 0,3 % po 0,1% poklesu v říjnu (revidováno z 0 %).

V soukromém sektoru vzniklo v listopadu 221 tisíc míst po přírůstku 247 tisíc míst v říjnu (revidováno z 252 tisíc). Očekával se přírůstek zhruba 190 tisíc míst. Ve veřejném sektoru vzniklo sedm tisíc míst (říjnový údaj byl revidován z +9 tisíc na -3 tisíce). Zpracovatelský sektor hlásí přírůstek 31 tisíc míst (odhad: 17 tisíc, říjen revidován z 24 tisíc na 23 tisíc). Nejvíce k tvorbě pracovních míst přispěl sektor zdravotních služeb a vzdělávání (+54 tisíc).

Americký dolar k euru po zveřejnění zprávy oslabil z 1,1737 EUR/USD k 1,176 EUR/USD. Dolarový index měřící výkonnost dolaru ke koši šesti světových měn v reakci na zprávu klesl z 94,05 bodu pod 93,9 bodu.

Americká ekonomika musí vytvářet zhruba 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za září byl revidován z 18 tisíc na 38 tisíc (původní odhad: -33 tisíc).

Slabý zářijový přírůstek míst byl způsoben řáděním hurikánů Harvey a Irma na přelomu srpna a září, které napáchaly podle odhadů škody za zhruba 300 miliard dolarů.

"Zpráva za listopad potvrzuje, že je americká ekonomika v dobré kondici a že slabé údaje za září byly skutečně dány extrémním počasím," říká Curt Long, hlavní ekonom National Association of Federally-Insured Credit Unions. "Lze tak předpokládat, že Fed na svém prosincovém zasedání přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, jak trh očekává."

"Čísla vyznívají dobře a trend může klidně pokračovat. Stále je spousta lidí, kteří se plánují na trh práce vrátit," doplňuje Joseph Song, ekonom z Bank of America.

Podle středeční zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor v USA v listopadu zhruba 190 tisíc pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru odhadovali, že vzniklo kolem 185 tisíc míst. V říjnu podle údajů ADP v soukromém sektoru vzniklo přibližně 235 tisíc míst.

Inflace v říjnu zpomalila na 2 %, růst ekonomiky dosáhl v třetím čtvrtletí anualizovaného tempa 3,3 %

Index spotřebitelských cen v říjnu stoupl o 0,1 % po 0,5% zvýšení v září, meziroční růst cen zpomalil z 2,2 % na 2 %. Ceny benzínu, které v září stouply o 13,1 %, se v říjnu o 2,4 % snížily. Kvůli řádění hurikánů a následným výpadkům rafinérií bylo v září tempo růstu cen benzínu nejvyšší od poloviny roku 2009. Ceny potravin v říjnu stagnovaly po zářijovém růstu o 0,1 %. Bez zahrnutí kolísavých cen energií a potravin se spotřebitelské ceny v říjnu zvýšily o 0,2 %, nahoru je táhly zejména náklady na bydlení a zdravotní péči.

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastruktury a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Růst americké ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,3 % z 3,1 % v předešlém čtvrtletí. Analytici čekali 3,2% růst. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v třetím čtvrtletí stouply o 1,4 % po 0,9% zvýšení v předchozím období. Je to poprvé od roku 2014, co americká ekonomika zaznamenala růst alespoň o 3 % ve dvou čtvrtletích za sebou. Pomohlo jí především oživení státních výdajů a investice. Ekonomické oživení po recesi v letech 2007-2009 pokračuje osmým rokem a zatím nevykazuje znaky ochabování.

Americká centrální banka na listopadovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí 1,00-1,25 %. V září měnový výbor banky oznámil plán snižování své bilance a představil také aktualizovanou ekonomickou prognózu. Dvanáct ze šestnácti členů FOMC čeká ještě letos zvýšení základní úrokové sazby, výhled na další roky se však v populárním grafu nazývaném "dot plot" stal méně agresivním. Do roku 2019 centrální bankéři předpokládají o jedno zvýšení základní sazby méně než v červnu. Novou makroekonomickou projekci představí Fed po svém zasedání v polovině prosince.

Fed - "dot plot" projekce (září 2017), zdroj: Fed

Zdroj: FXstreet.com, CNBC, Bloomberg, ČTK

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná