US MARKETOtevírá za: 0 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Bill Gross: Ekonomika, jak ji známe, je ohrožena

Poslední krize na akciových trzích umožnily investorům a správcům aktiv pojistit se proti propadům nákupy krátkodobých státních dluhopisů, protože sazby centrálních bank klesaly. Tentokrát ale tato pojistka nebude fungovat kvůli nízkým úrokovým sazbám, míní legendární dluhopisový investor Bill Gross.

Riziková aktiva jsou nyní podle Grosse hůře pojistitelná, protože polštář na straně dluhopisů neexistuje, což by se mělo odrazit ve vyšších rizikových prémiích. Pokud by z jakéhokoli důvodu nastala krize, v porovnání s historií budou finanční trhy zranitelnější, což vede k tomu, že centrální banky jsou opatrnější než za normálních okolností.

Ekonomové před Keynesem považovali ekonomiku za samoregulovaný trh, který mohl být negativně ovlivněn šoky zvenčí, například cenou ropy. Málokdo počítal s tím, že za krizí může stát samotný finanční sektor. Až ekonom Hyman Minsky zavedl koncept finanční stability, která vede k zadlužení a nestabilitě. Ekonomika se podle něj vyznačuje křehkou rovnováhou mezi výrobou a financemi, které samotné musejí být dostatečně vybalancované.

Dluhy se sice primárně vytvářejí v centrálních bankách, ale rozšiřují se prostřednictvím bankovnictví částečných rezerv a stínových bank s téměř nulovými rezervami. Tento model umožňuje značný pákový efekt a může vést ke zvyšování cen aktiv s vysokým ratingem i dalších finančních instrumentů. Pak se dluhy dostávají do reálné ekonomiky prostřednictvím nákupu reálných aktiv. Takto se vytváří ekonomika 20. a 21. století, jejíž úspěch závisí na cenách aktiv. Dluh je tedy základním faktorem úspěchu, ale kritickými proměnnými jsou zde úroveň dluhu, dostupnost dluhu a náklady na dluh. Pokud se jedna z těchto proměnných výrazně změní, dochází k nestabilitě.

Celý dnešní systém je podle Grosse postaven na dosažení nadvýnosu, respektive na schopnosti jej dosahovat. Pokud jsou úvěry na takové úrovni, že nadvýnosu při započtení rizika není možné dosahovat, celý systém je v ohrožení. Je jedno, zda nadvýnos závisí na riziku, volatilitě, kapitálu a měnách, pokud jsou investoři schopni jej dosahovat a překonávat základní indexy, systém funguje. Bez nadvýnosu se systém zhroutí. Podle Grosse se blížíme k tomuto stavu, takže investoři by měli investovat opatrněji.

Hotovost se liší od úvěru. Vysoce kvalitní úvěr může někdy nahradit peníze, záleží ale na jeho likviditě, návratnosti a bezpečnosti. Když roste pravděpodobnost defaultů a likvidita a výnosnost úvěrů klesají, investoři (věřitelé) raději drží peníze (hotovost, zlato nebo třeba bitcoin). Finanční systém, jak jej známe, je podle Grosse v ohrožení, protože úvěry mizí a roste objem "peněz", což vede k problémům s likviditou.

Dnes to zatím, alespoň v USA, funguje tak, že Fed nakoupí dluhopisy od ministerstva financí s tím, že ministerstvo mu zaplatí úroky. Na konci roku pak Fed všechny úroky vrátí. Peníze zadarmo, dluhy se neplatí, dokud nepřijde inflace. Je to divný stav, který ale nemůže trvat věčně.

Zdroj: Janus Henderson Investors

Bill GrossDluhopisový trhDluhová krizeInvestiční guruRizikaStátní dluhopisyZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa