Možné geopolitické rozbušky roku 2018

Rok 2017 byl na rizikové geopolitické události poměrně bohatý, ale finanční trhy je většinou nebraly příliš vážně. Podle Iana Bremmera, amerického politologa ze společnosti Eurasia Group, bude letošní rok v tomto směru ještě "výživnější". Můžeme se podle něj dočkat události, která přinese krizi horší, než byla finanční krize v roce 2008.
Samozvaný génius v Bílém domě jako hlava nejmocnějšího státu svými postoji zhoršuje současnou, mnohdy již tak křehkou situaci, liberální demokracie ztrácí půdu pod nohama a světoví vůdci se odklánějí od společnosti a základních hodnot. Svět kvůli Trumpově primitivní politice postrádá globálního vůdce a tuto roli není schopna nebo ochotna převzít žádná jiná země nebo jejich skupina.
"Za dvacet let, co existuje Eurasia Group, mělo globální společenství svá dobrá i špatná období. Kdybychom ale museli vybrat jeden rok, kdy může dojít k velké krizi, jež bude geopolitickým ekvivalentem světové finanční krize z roku 2008, je to rok 2018," tvrdí Ian Bremmer a Cliff Kupchan z poradenské a výzkumné společnosti Eurasia Group v každoroční zprávě monitorující politická rizika. Jaké jsou největší geopolitické hrozby číhající v letošním roce? Jde o možná až příliš proamerický pohled na věc, ale není od věci si jej přiblížit.
Čína vyplní vakuum, které vzniklo po USA
Po ztrátě vedoucího postavení USA čelí Čína menšímu odporu při stanovování mezinárodních norem v oblasti obchodu a investic, technologického rozvoje s nevměšování se do záležitostí jiných zemí. Podle Eurasia Group to může vést k tomu, že se firmy budou muset přizpůsobovat novým pravidlům a dojde ke zvýšení napětí mezi Čínou a demokratičtějšími zeměmi v asijsko-pacifickém regionu.
(Poznámka IW: Typický pohled na to, jak by měla fungovat demokracie - když to není americký způsob, je to špatně. Ale ono to vlastně vůbec nemusí být horší. Až historie ukáže, zda oslabení vlivu USA mělo na dění ve světě pozitivní, nebo negativní vliv.)
Neporozumění vede ke konfliktům
Svět se podle Eurasia Group stal nebezpečnějším místem, protože neexistuje žádná globální síla, která by zaručila bezpečnost, a ke slovu se dostávají nestátní subjekty, které situaci destabilizují. Kybernetické útoky a terorismus zůstávají hlavními riziky, ale může dojít i k nevhodnému vyhodnocení určité situace, což povede ke konfliktu. Severní Korea svými střelami ohrožuje spojence západu a Rusko se nedokáže s USA dohodnout na podpoře jedné strany v syrském konfliktu.
Technologická studená válka
USA a Čína bojují o nadvládu v oblastech, jako jsou umělá inteligence a superpočítače. Tato bitva ale pokračuje též v oblasti dodávek civilní infrastruktury, spotřebního zboží a bezpečnostního vybavení. Fragmentace technologického prostoru povede k tomu, že Čína a země v její sféře vlivu budou kontrolovat tok informací a USA budou blokovat zahraniční investice do amerických technologických společností.
Těžký rok pro Mexiko
Pokud selžou jednání o dohodě NAFTA, Mexiko bude trpět. Noví kandidáti v prezidentských volbách budou muset přijímat kompromisy vůči nesmyslnému antagonistickému přístupu ze strany Trumpovy administrativy, což jim způsobí nemalé problémy.
Zhoršující se vztahy USA a Íránu
Trump chce za každou cenu omezovat jaderný program Íránu, což může vést k tomu, že dohoda z roku 2015 bude zrušena a napětí v Perském zálivu poroste. Roli může sehrát i agresivnější postoj Saúdské Arábie vůči USA.
Klesající důvěra v demokracii
Stále větší nárůst vlivu odporu proti establishmentu vede k poklesu důvěry v politické instituce v demokratických zemích, média či volební systémy. To vede k nestabilitě, nepředvídatelné politické situaci, konfliktům a nárůstu moci v autoritářských režimech.
Vznik protekcionismu 2.0
Jednotlivé země stále více využívají nestandardní opatření, jako jsou záchranné balíčky, dotace, nutnost nákupu domácích výrobků a podobně. Tím se snaží o ochranu vlastního duševního vlastnictví a technologií, což podle Eurasia Group vede ke vzniku protekcionismu 2.0. V globalizovaném světě je to problém, protože to povede ke složitějším regulacím, které budou mít v jednotlivých zemích protichůdné vlivy, což pak vyústí ve zhoršení vztahů mezi zeměmi, které nemají stejné ekonomické cíle.
Brexit je stále problematičtější
Spojené království směřuje k definitivnímu odloučení od Evropské unie, které přinese složitější jednání, včetně návrhu hranice se Severním Irskem a konečného vyúčtování. Theresa Mayová musí jasně vytyčit cíle Spojeného království, aby se mohla dohodnout s EU, ale když odhalí své plány, její rivalové, kteří zastávají jiné priority, mohou vycítit šanci na převzetí moci v zemi.
Krize identity v jižní Asii
Islamismus v Indonésii a Malajsii, nacionalismus v Indii, protičínské a antiminoritní nálady v jižní Asii, to vše má v těchto rychle se rozvíjejících zemích rostoucí tendenci. Tato krize identity může přispět k nestabilitě a protekcionismu a ovlivňovat hospodářskou politiku způsobem, který poškozuje podnikatelské prostředí.
Zhoršení stability v Africe
Dosud poměrně stabilní země Afriky, jako jsou Pobřeží slonoviny, Nigérie, Keňa nebo Etiopie, jsou ohroženy rostoucími hrozbami terorismu a vlastní neschopností podporovat slabší sousedy. Některé z těchto zemí budou muset vyčlenit více peněz na bezpečnost. Pokud by došlo ke zhoršení nálady investorů, mohlo by v nich dojít k poklesu přímých zahraničních investic.
Zdroj: Eurasia Group
Aktuality
