Pod pokličkou příjmů českých domácností

HDP Česka roste rekordním tempem a reálné mzdy se zvyšují, jako již dlouho ne. Znamená to, že roste i životní úroveň obyvatelstva jako celku? Nikoli nezbytně, píše analytik Vít Macháček z České spořitelny.
Vztahem mezi růstem ekonomiky, mezd a životní úrovně se zabývala nedávná studie z pera Petra Janského a Jiřího Šatavy. O životní úrovni totiž lépe než reálné mzdy vypovídají takzvané disponibilní příjmy domácností, tedy čisté příjmy, které připadají na jednoho člena domácnosti, a to včetně dětí a seniorů. Svou roli tak vedle mezd hrají také míra zdanění, sociální dávky či velikost domácnosti.
Studie ukázala, že se růst reálných mezd skutečně pojí s růstem disponibilních příjmů. Mezi roky 2005 a 2015 vyrostly reálné mzdy o 18 % a disponibilní příjmy domácností o více než 20 %. V roce připadalo na hlavu 17 100 korun, u mediánové domácnosti to bylo 15 300 korun. Za růstem disponibilních příjmů stál kromě již zmíněného vývoje mezd také růst důchodů a zaměstnanosti.
Nejzajímavější informace je ale ukrytá v detailu, ne v průměrných hodnotách. Netěžil z růstu mezd jen někdo? Nestvořil růst ekonomiky vítěze, ale i poražené?
Studie ukazuje, že spíše nikoli. Nejpomaleji totiž disponibilní příjmy domácností rostly u nejbohatších 10 % z nich. U všech ostatních decilů disponibilní příjmy vzrostly minimálně o průměrných 22 %. Zajímavé je, že nejrychleji rostly příjmy u druhého nejchudšího decilu.
Zdroj: Česká spořitelna