Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát, obchodování ale bylo opět divoké

Americké akcie během úterního obchodování procházely značnými výkyvy. Nakonec výrazně posílily, a smazaly tak velkou část svých pondělních ztrát.
Index Dow posílil o 2,33 % na 24 912,77 bodu, S&P 500 vzrostl o 1,74 % na 2 695,14 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 2,13 % na 7 115,88 bodu. S výjimkou veřejných služeb zpevnily akcie ve všech hlavních odvětvích. Index volatility VIX klesl o 19,67 % na 29,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála deset bazických bodů na 2,802 %. Po úvodním propadu pod 6 000 USD ožil také bitcoin, jeho cena narostla na zhruba 7 700 USD.
Dow zaznamenal nejprudší procentuální nárůst od ledna 2016. V pondělí se naopak propadl o 4,6 %, což představovalo nejprudší pokles od srpna 2011. S&P 500 se v pondělí propadl o 4,1 % a Nasdaq Composite o 3,8 %.
Úterní obchodování zahájil Dow více než dvouprocentním poklesem. Poté se však vývoj na trhu několikrát otočil a index se během dne pohyboval v rozpětí více než 1 000 bodů. V závěru obchodování spolu s dalšími předními indexy výrazně posiloval.
Prudký pokles na amerických akciových trzích odstartoval již v pátek, kdy Dow ztratil přes 2,5 %. Zpráva o rychlém růstu mezd ve Spojených státech totiž vyvolala obavy, že inflace i úrokové sazby se budou zvyšovat rychleji, než se předpokládalo.
"Podle nás se v současnosti jedná pouze o přerušení býčího trendu, ne o nástup medvěda. Nevnímali jsme v podstatě žádné podmínky či signály typické pro dlouhodobé vrcholy na akciovém trhu," uvedl Craig Callahan, zakladatel ICON Advisers.
Pokles postihl rovněž akciové trhy mimo Spojené státy. Evropské akcie v úterý sestoupily až na nejnižší úroveň od loňského srpna, později však část ztrát smazaly. Panevropský akciový index STOXX 600 Europe uzavřel obchodování s poklesem o 2,4 %, dopoledne přitom ztrácel až 3,2 %.
Na devizovém trhu se dolar vůči koši předních měn vyšplhal až na nejvyšší úroveň za více než týden, protože investoři do americké měny přesunovali prostředky v reakci na propad světových akciových burz. Později však dolar o zisky přišel. V závěru obchodování v New Yorku si euro vůči dolaru připisovalo 0,1 % na 1,2380 USD.
Dolar během dne posiloval již třetí obchodní seanci za sebou. Jeho růstu nezabránila ani zpráva amerického ministerstva obchodu o tom, že deficit zahraničního obchodu Spojených států se v prosinci vyšplhal na nejvyšší úroveň za devět let.
Ceny ropy na světovém trhu klesaly již třetím dnem, když je stahovala níže vlna prodejů akcií, dluhopisů, kryptoměn i surovin. Přesto jsou ceny ropy nyní zhruba o procento vyšší než na počátku letošního roku.
Ačkoli americké akcie zaznamenaly v pondělí největší denní propad od roku 2011 a výkyvy na burze jsou na rekordech, dopad na ropu byl podstatně slabší. Obchodníci podotýkají, že trh do značné míry ochránila struktura termínových obchodů.
Celkově je světový obchod s ropou stále ovlivňován na jedné straně dohodou Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezování těžby o 1,8 milionu barelů denně, na straně druhé pak vzestupem těžby ropy v USA nad deset milionů barelů denně. K tomu se nyní přidává sezónní pokles poptávky, protože řada rafinérií na severní polokouli se chystá na údržbu po zimním období.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americký výrobce letecké techniky Boeing (v úterý +3,66%) předložil brazilské vládě plán, podle něhož by měl na novém společném podniku s tamním výrobcem letadel Embraer podíl 80-90 %. V úterý to uvedl brazilský list Valor Económico.
- Bilance zahraničního obchodu Spojených států v prosinci vykázala schodek 53,1 miliardy USD (odhad: -52 miliard USD, listopad: -50,4 miliardy USD), což je nejvyšší hodnota od října 2008. Dovoz vyhnala na rekordní úroveň vysoká domácí poptávka i zdražení surovin.
- Americký prezident by přivítal platební neschopnost vlády, pokud by se Kongres nedohodl na imigrační reformě, která "zabrání pronikání zločinců do země". Donald Trump to v úterý prohlásil na poradě v Bílém domě. Trumpův kabinet se v noci na pátek může ocitnout bez prostředků, pokud se kongresmani nedohodnou na dalším provizorním financování vládních úřadů. Demokraté, jejichž hlasy republikánská většina potřebuje, si ale kladou podmínky.
Evropská komise se rozhodla, že přezkoumá záměr americké technologické společnosti Apple (v úterý +4,18 %) koupit aplikaci pro rozpoznávání hudby Shazam. Vyhověla tak požadavku několika členských zemí Evropské unie a Evropského sdružení volného obchodu. Apple ohlásil dohodu o převzetí Shazam v prosinci, nezveřejnil však finanční podmínky. Podle úterního sdělení komise by akvizice mohla mít negativní dopad na hospodářskou soutěž v Evropském hospodářském prostoru.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 5,811 milionu (odhad: 5,9 milionu, únor: 5,978 milionu).
USA: Index ekonomického optimismu v únoru stoupl na 56,7 bodu z 55,1 bodu v lednu (odhad: 55,4 bodu).
- Společnost SpaceX úspěšně vypustila svou největší raketu Falcon Heavy.
- Barclays snížila doporučení na akcie ExxonMobil (v úterý -1,72 %) na "underweight" z "overweight".
Výsledková sezóna
- Největší americká automobilka General Motors (v úterý +5,81 %) vykázala za loňský rok čistou ztrátu 3,9 miliardy dolarů kvůli jednorázovým účetním nákladům souvisejícím s daňovou reformou ve Spojených státech. Bez zahrnutí mimořádných položek však vydělala 9,9 miliardy dolarů, což představuje nejvyšší zisk od opuštění bankrotového režimu v roce 2009.
- Výsledky Archer-Daniels-Midland (v úterý +3,42 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,7 USD), tržby 16,07 miliardy USD (odhad: 16,66 miliardy USD).
- Výsledky Allergan (v úterý +1,80 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 4,86 USD (odhad: 4,74 USD), tržby 4,33 miliardy USD (odhad: 4,28 miliardy USD).
- Výsledky Centene (v úterý +4,24 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,97 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 12,8 miliardy USD (odhad: 12,5 miliardy USD).
- Výsledky Walt Disney (v úterním after-marketu +1,7 %) v 4Q: Očištěný zisk na akcii 1,89 USD (odhad: 1,61 USD), tržby 15,35 miliardy USD (odhad: 15,45 miliardy USD).
- Výsledky Snap (v úterním after-marketu +17,4 %) v 4Q: Ztráta na akcii 0,13 USD (odhad: 0,16 USD), tržby 285,7 milionu USD (odhad: 252,9 milionu USD).
- Výsledky Chipotle Mexican Grill (v úterním after-marketu -5,2 %) v 4Q: Očištěný zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 1,32 USD) tržby 1,1 miliardy USD.
- Výsledky Gilead Sciences (v úterním after-marketu -2,3 %) v 4Q: Čistá ztráta na akcii 2,96 USD, očištěný zisk na akcii 1,78 USD (odhad: 1,70 USD), tržby 5,95 miliardy USD (odhad: 5,78 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK