US MARKETZavírá za: 1 h 19 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Proč se Trump nemá pouštět do obchodních válek?

Americký prezident Donald Trump minulý týden uvedl, že USA zavedou 25% clo na dovoz oceli a 10% clo na dovoz hliníku. Mluví o narovnání podmínek v mezinárodním obchodu, ze kterého USA rok co rok vycházejí s hlubokým deficitem. Proč se Trump nevydává správným směrem, vysvětluje analytik Jiří Polanský z České spořitelny.

V reakci na Trumpovo oznámení začínají další země (Evropská unie, Kanada, Brazílie, Čína, Mexiko) zvažovat odvetná opatření. Na to Trump na svém oblíbeném Twitteru napsal, že obchodní války jsou dobré a lze je snadno vyhrát.

Plete se. Obchodní války nejsou dobré a vyhrát v nich nelze, jde pouze méně prohrát. "Obávám se, že v tomto případě budou dopady horší na USA. Ostatní země či jejich bloky (EU) zavedou odvetná cla, která poškodí jiné americké sektory, které by jinak mohly expandovat a jež mají aktuálně oproti zbytku světa výhodu (technologickou či jinou). Jinými slovy, tyto země nebudou uvalovat cla na sektory, u nichž je rozdíl v produkci v USA oproti zbytku světa zanedbatelný, ale zaměří se na odvětví, ve kterých jsou USA napřed, aby cla tento rozdíl snížila," míní analytik Jiří Polanský.

To je ovšem pouze malá náplast na velké bolesti, jež případná obchodní válka způsobí. Trumpovo rozhodnutí v důsledku série odvetných opatření přibrzdí americké progresivní sektory a podpoří produkci v odvětvích, jež jsou v USA neefektivní a drahá, z nichž by naopak bylo rozumné přesunout pracovní sílu do perspektivnějších a progresivnějších oblastí výroby.

Výroba oceli v USA je drahá (náklady na práci jsou vysoké v porovnání s produktivitou), opatření jen mírně podpoří produkci v tomto sektoru. "Problém je v tom, že se vyšší ceny hliníku a oceli přenesou i do dalších odvětví, což zvýší celkovou inflaci," píše Polanský. Vyšší inflace bude nutit Fed zvyšovat sazby a "přiškrcovat" ekonomiku. Produkce v jiných sektorech bude naopak kvůli clům nižší a rozvoj těchto odvětví se zpomalí.

Motivace Donalda Trumpa je samozřejmě celkem jasná. Když pomineme jeho pravděpodobně malé znalosti makroekonomie, věnuje pozornost výrobě hliníku a oceli, tedy sektorům, jež jsou v USA na ústupu. Ten vytvořil relativně silnou skupinu nespokojených Trumpových voličů, kteří touží po starých dobrých časech úžasné Ameriky plné těžkého průmyslu. Tito voliči (alespoň zatím) nejsou schopni se přizpůsobit měnícím se ekonomickým podmínkám.

Sečteno a podtrženo, výraznějším poraženým rodící se obchodní války bude nejspíše americká ekonomika. Zda to Trump dokáže svým voličům později vysvětlit, je jiná otázka. Do voleb zbývají necelé tři roky. Pokud ale prezident bude pokračovat ve své politice částečného uzavírání USA před světem, může největší hospodářství světa přiblížit recesi rychleji, než by se mohlo zdát.

USA - anualizovaný mezikvartální růst HDP (%)

Zdroj: Česká spořitelna

Americká ekonomikaAnalytici ČSDonald TrumpEkonomické a politické hrozbyJiří PolanskýMezinárodní obchodSpojené státy americké (USA)Světová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa