Burzovní kalendář (30. 4. - 4. 5. 2018)

Na přelomu dubna a května bude investory nadále zajímat výsledková sezóna, ke které se na pražské burze připojí Komerční banka a Erste Group Bank. Budou také vycházet důležitá makrodata v čele s americkou nezaměstnaností a o měnové politice rozhodnou Fed a Česká národní banka.
Ohlédnutí
Uplynulý týden byl ve znamení výsledkové sezóny, zasedání Evropské centrální banky a mezinárodní politice. Výsledková sezóna se v USA dostala za polovinu, ale navzdory převážně silným hospodářským číslům firem (v týdnu mimo jiné Alphabet, Facebook nebo Amazon) zatím nedokázala posunout akciové indexy výrazněji nahoru. Atraktivitu akcií omezuje mimo jiné i růst výnosů na trhu s americkými vládními dluhopisy, kde se výnos 10letého bondu po letech dostal nad 3 %.
Evropská centrální banka nepřekvapila a ponechala svou politiku beze změny. Zajímavější impulzy nabídla jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Výsledkem jednání byl z pohledu trhu nárůst nadějí na to, že USA prodlouží výjimku z nově zaváděných cel na dovoz hliníku a oceli a budou ochotny jednat o nových podmínkách obchodu mezi zeměmi.
Na geopolitické scéně dochází k uklidnění situace na Korejském poloostrově, kde spolu k jednacímu stolu zasedli nejvyšší představitelé KLDR a Jižní Koreje a jednali mimo jiné o ukončení vojenského jaderného programu Severní Koreje.
Index pražské burzy PX za týden přidal 0,3 %. I v Rybné začala výsledková sezóna čísly CME, Unipetrolu a O2 Czech Republic. Unipetrol v prvním čtvrtletí vydělal 322 milionů Kč, mediální firma CME 7,25 milionu USD a operátor O2 Czech Republic 1,33 miliardy Kč.
Představenstvo ČEZ rozhodlo, že navrhne akcionářům na valné hromadě dividendu ze zisku za rok 2017 ve výši 33 Kč na akcii. Valná hromada se koná 22. června. ČEZ zakončil páteční obchodování o 1,1 % výše než o týden dříve.
Ministerstvo financí navrhuje dodatek zákona, který by umožňoval zdanění zahřívaných tabákových produktů od 1. ledna 2019. Je to reakce na nové produkty tabákových společností, které nespalují, ale pouze zahřívají tabák. U Philip Morris ČR se jedná o produkty IQOS a náplně HEETS. Akcie firmy, která za loňský rok vyplatí dividendu 1 080 Kč na akcii, za týden odepsaly 2,2 %.
Nejvíce v týdnu ztratila MONETA Money Bank (-2,6 %). Titul se v pátek obchodoval naposledy s nárokem na dividendu 8 Kč na akcii. "Investoři jsou obezřetní vzhledem k tomu, že další dividendy budou již výrazně nižší (okolo 5 Kč na akcii), tomu se přizpůsobuje i cena akcie," napsal ve shrnutí dění na trzích Milan Vaníček, analytik z J&T Banky. Nejvíce posílila CME (+6,9 %) díky lepším než očekávaným hospodářským údajům za první kvartál.
Výhled
Ve zkráceném obchodním týdnu (v úterý se neobchoduje ve většině Evropy včetně Prahy, v USA se ale trh otevře) se investoři budou nadále soustředit na výsledkovou sezónu a také na zasedání FOMC. "Výsledková sezóna by měla i ve své druhé polovině v USA spíše podporovat náladu na akciovém trhu. Fed ve středu může překvapit, protože podle trhu s futures je pouze zhruba dvoutřetinová pravděpodobnost, že centrální banka ponechá politiku beze změny. Pokud by Fed trhy zaskočil, dala by se čekat negativní odezva investorů," uvedl Milan Vaníček.
"Úterní pokles indexu S&P 500 se zastavil na 200denním klouzavém průměru, ve středu pak benchmark tuto úroveň ještě otestoval. Po dalších dvou dnech se ale index největších amerických firem vrátil na hodnotu z předchozího týdne (-0,01 %), ačkoli Dow (-0,62 %) i Nasdaq Composite (-0,37 %) ztrácely. Prolomení ani testování hladiny 2 700 se nekonalo. Pozitivní pro další výhled bude zavírací cena a její potvrzení nad klesající trendovou linií. Poté zřejmě dojde k zaplnění cenového odskoku na 2 750 a šance na další posilování akcií se výrazně zvýší. Index S&P 500 ale zůstává v rozpětí 2 590 až 2 700 a pod klesající trendovou linií, což znamená střednědobě nepříznivý výhled," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
"Situace je stejná jako před týdnem, index zůstává v pásmu 2 590 až 2 700. Obě linie jsou zesíleny klouzavými průměry a nad 2 700 číhá klesající trendová linie. Střednědobý výhled je spíše medvědí, což zatím nedokázala změnit ani úspěšná výsledková sezóna. Případné proražení supportu by nepochybně spustilo lavinu komentářů o potvrzení úsloví Sell in May and Go Away, těch ale bude bez ohledu na vývoj cen akcií stejně dost," doplnil Košťál.
Výsledková sezóna za první čtvrtletí pokračuje na přelomu dubna a května naplno. V Americe představí svá hospodářská čísla mimo jiné McDonald's, Apple, Merck, Pfizer, Tesla nebo Mastercard a dále DowDuPont nebo Berkshire Hathaway. V Evropě se investoři dozví, jak se dařilo mimo jiné společnostem BP, Société Générale, Adidas, Bayer, Air France-KLM a HSBC a dále BNP Paribas nebo BMW. V Asii se připojí například Japan Tobacco nebo Alibaba.
Na pražské burze oznámí v pátek výsledky svého hospodaření v prvním čtvrtletí Erste Group Bank a Komerční banka, která za loňský rok vyplatí dividendu 47 Kč na akcii. "U Erste očekáváme 19% meziroční nárůst čistého zisku na 313 milionů EUR vzhledem k tomu, že měly rychleji růst příjmy než náklady. Čísla by měla potvrdit náš pozitivní pohled na titul," napsal Milan Vaníček. "Komerční banka podle nás naopak oznámí 29% pokles čistého zisku na 2,9 miliardy Kč. Za propadem stojí především jednorázový zisk z prodeje budov v loňském prvním kvartálu, ostatní položky by měly navázat na dosavadní trendy."
"Pro první čtvrtletí počítáme u KB s meziročním nárůstem čistého úrokového příjmu. Růst úvěrů by měl šplhat do pásma 1–1,5 %, když na něj bude negativně doléhat utlumená poptávka v korporátním segmentu. V průběhu roku by mělo dojít ke stabilizaci čisté úrokové marže a růstu objemu poskytnutých úvěrů. Příjmy z poplatků a provizí by měly meziročně stoupnout o 5 %, zatímco finanční výsledek by měl poklesnout s ohledem na vyprchání vlivu loňské aktivity spojené se zajišťováním klientů před ukončením kurzového závazku ČNB. Rizikové náklady by nadále měly zůstat velice nízko, postupně bude nicméně docházet k posunu k běžnějším úrovním," uvedl analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.
Pondělí 30. dubna bude posledním obchodním dnem na pražské burze pro akcie sázkařské společnosti Fortuna. Burza titul vyřadí na vlastní žádost společnosti. Stažení z obchodování odhlasovala v únoru mimořádná valná hromada firmy.
Ve středu 2. května se naposledy s nárokem na finální dividendu 0,0572 EUR na akcii obchodují akcie likérky Stock Spirits.
Makroekonomický kalendář bude velice nabitý. Ve Spojených státech hned v pondělí vyjde sada čísel o osobních příjmech a výdajích včetně důležitého inflačního indikátoru PCE. Také budou oznámeny údaje o rozjednaných prodejích domů. V úterý budou investory zajímat prodeje aut a finální průmyslové indexy aktivity, za sektor služeb vyjdou indexy nákupních manažerů ve čtvrtek.
Ve středu skončí zasedání měnového výboru Fedu, ve čtvrtek budou investory zajímat hlavně obchodní bilance a zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby a v pátek si největší pozornost zaslouží dubnové statistiky z trhu práce. Čeká se necelých 190 tisíc nových pracovních míst a pokles míry nezaměstnanosti o desetinu bodu na rovná čtyři procenta.
Na řadě evropských trhů včetně pražské burzy bude obchodní týden zkrácený o úterní svátek práce, což bude mít dopad i na zveřejňování makrodat. V pondělí Evropská komise zaktualizuje svou ekonomickou prognózu a vyjdou také německá inflace a maloobchodní tržby a v úterý se zveřejní pouze průmyslové indexy nákupních manažerů v Británii nebo Švýcarsku. Ve středu tyto indexy doplní eurozóna i jednotlivé země včetně Česka, možná ještě sledovanější ale budou data o evropské nezaměstnanosti a HDP.
Ve čtvrtek veřejně vystoupí několik představitelů Evropské centrální banky a národní banky Švýcarska, v Česku pak o sazbách rozhodne Česká národní banka. Změna politiky se tentokrát nečeká, banka ale vydá novou prognózu. Nejsledovanějším údajem na starém kontinentu bude ve čtvrtek inflace v eurozóně. Na konci týdne budou v Evropě doplněny indexy nákupních manažerů v oblasti služeb a také maloobchodní tržby v zemích platících eurem.
V ostatních významných zemích v čele s Čínou budou sledované hlavně indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a v odvětví služeb. V týdnu také zasedá australská centrální banka a v Kanadě bude oznámen vývoj ekonomiky v prvním čtvrtletí.
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- Úvod týdne bude ve znamení publikace důležitých inflačních čísel z obou stran Atlantského oceánu. Zatímco německá inflace zřejmě zaznamená zpomalení meziročního růstu a opět se vzdálí od cíle ECB, i když pokles by měl být pouze dočasný, americká spotřebitelská inflace měřená deflátorem soukromé spotřeby PCE se usadí nad 2 %. Napjatý německý trh práce a mzdová vyjednávání ústící v rychlejší růst mezd jsou ale důvodem pro očekávání, že jádrová složka inflace půjde pomalu, ale jistě postupně nahoru.
- Osobní příjmy i výdaje Američanů zřejmě zaznamenaly v průběhu března shodně růst o silných 0,5 % meziměsíčně. To by již ale dopad na finanční trhy mít nemělo. Tyto informace již zahrnovala předběžná statistika vývoje HDP za první kvartál.
- Ekonomika eurozóny během 1Q2018 zřejmě zpomalila na +0,4 % mezikvartálně z +0,7 % ve 4Q2017. Zpomalení růstu je podle nás dočasné kvůli nepříznivému počasí, chřipkové epidemii v Německu a Francii a vlně stávek, která postihla v průběhu mzdového vyjednávání Německo.
- Slabší bude kvůli letošnímu načasování Velikonoc i dubnová inflace v eurozóně. Její jádrová složka zpomalí z březnových +1,0 % meziročně na +0,8 %.
- Po březnovém zklamání přinese dubnová statistika z amerického trhu práce zprávu o vysoké tvorbě pracovních míst (podle nás 190 tisíc), což povede ke snížení míry nezaměstnanosti na pouhá 4 %. Dubnový růst hodinových výdělků o 0,2 % bude znamenat udržení meziroční dynamiky na 2,7 %. Ekonomický kalendář tohoto týdne tak opět nahrává dolaru na úkor eura.
- ČNB ve čtvrtek představí aktualizovanou makroekonomickou prognózu. Těžko očekávat, že by nový inflační výhled z dílny ekonomů ČNB přinesl zvýšení modelové trajektorie úrokových sazeb. V prvních třech měsících roku inflace překvapovala centrální bankéře nižší úrovní, zrovna tak zklamávalo vnější prostředí, zejména pokud jde o výhledové indikátory. Více než jedno zvýšení sazeb ke konci roku tak prognóza ČNB nepřinese. Ani hodnocení samotné bankovní rady nebude jestřábí. Důvod pro to, aby koruna v současné době posilovala, tak chybí.