US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,02 %
NASDAQ-0,64 %
S&P 500-0,03 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Tusk vyzval USA, Rusko a Čínu, aby neničily světový řád

Předseda Evropské rady Donald Tusk v pondělí vyzval prezidenta USA Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a Čínu ke spolupráci s Evropou. Prohlásil, že by se měli vyhnout obchodním válkám a předcházet konfliktům a chaosu. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Tusk hovořil v Pekingu na zahájení summitu mezi Čínou a Evropskou unií, kde se spolu s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem setkal s předsedou čínské vlády Li Kche-čchiangem. Jeho slova padla jen několik hodin před summitem Trumpa a Putina v Helsinkách.

Redakce IW
Redakce IW
16. 7. 2018 | 6:22
Rusko

"Všichni jsme si vědomi skutečnosti, že struktura světa se mění před našima očima a je naší společnou odpovědností udělat všechno pro to, aby to byla změna k lepšímu," řekl Tusk. Evropa, Čína, USA a Rusko mají podle něho "společnou povinnost" ne zničit celosvětový řád, ale zlepšit ho reformou mezinárodních obchodních pravidel. "Ještě je čas zabránit chaosu," řekl Tusk.

Spojené státy, Rusko a Čínu vyzval k reformě Světové obchodní organizace (WTO), která potřebuje nová pravidla pro technologické transfery a dotace v průmyslu. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na společné tiskové konferenci dodal, že Čína ví, jak otevřít své hospodářství, a může tak učinit, pokud si to přeje.

Čínský premiér Li Kche-čchiang zdůraznil, že jeho země chce usilovat o vyváženější obchod s Evropskou unií. Čína musí pokročit v jednáních o smlouvách s EU a obě strany by se měly zaměřit na to, aby dohody byly uzavřeny brzy, řekl premiér.

V pondělním společném prohlášení Čína a EU uvedly, že si nabízejí vzájemné otevření trhů a připravují dvoustrannou investiční dohodu. Tu v něm označily za prioritu ve vztazích. EU v prohlášení rovněž uvádí, že vzala na vědomí nedávné čínské závazky zlepšit přístup zahraničních firem na své trhy a více respektovat jejich duševní vlastnictví.

Analytici jsou nicméně k uskutečnění takových kroků ze strany Číny skeptičtí. Obávají se také čínských snah rozložit unijní obchodní blok, který je největší na světě, prostřednictvím svého ekonomického vlivu ve východní Evropě.

Čína, po léta obviňovaná z ochranářských tendencí, se nyní uprostřed eskalujícího obchodního konfliktu se Spojenými státy snaží tento svůj obraz změnit. Ve snaze získat proti USA spojence schválila například obří investici německého chemického koncernu BASF ve výši deseti miliard dolarů.

Americký prezident Donald Trump varoval, že je připraven zavést jako opatření proti údajnému narušování mezinárodního obchodu ze strany Číny dovozní cla na čínské zboží v celkovém objemu více než 500 miliard dolarů. To představuje téměř celý loňský čínský dovoz do USA. Čína uvedla, že zavede protiopatření.

Evropské unii Trump hrozí zavedením dvacetiprocentního cla na veškerá auta dovážená do USA z unie.

Zdroj: ČTK

ČínaEkonomické a politické hrozbyEvropská unieGeopolitikaMezinárodní obchodRuskoSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná