US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,98 %
KB-0,48 %
Erste-0,82 %

Burzovní kalendář (30. 7. - 3. 8. 2018)

Přelom července a srpna přinese hned několik potenciálně kurzotvorných impulzů. O nastavení měnové politiky budou rozhodovat Bank of Japan, Fed, Bank of England a ČNB a z makrodat na trh dorazí například inflace a nezaměstnanost v Německu a celé eurozóně, finální červencové indexy nákupních manažerů či data z trhu práce USA. Pokračovat bude také výsledková sezóna za druhé čtvrtletí.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly - Dow stoupl o 1,57 % a S&P se zvýšil o 0,61 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 1,06 %. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 za týden stoupl o 1,68 %, britský FTSE 100 vzrostl o 0,29 %, německý DAX přidal 2,32 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 2,06 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 27. července 2018

Americké akcie v pátek oslabily, indexy dolů stahovaly hlavně technologické tituly

Americké akcie v pátek oslabily, indexy dolů stahovaly hlavně technologické tituly

Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden zdražily zhruba o 1,5 %

Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden zdražily zhruba o 1,5 %

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden získala 0,7 %

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden získala 0,7 %

Z ekonomických zpráv se investoři zaměřili hlavně na indexy nákupních manažerů, ukazatele institutu Ifo pro Německo, data z nemovitostního trhu USA (prodeje starších a nových domů, index cen domů od FHFA), americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a zprávu o vývoji HDP Spojených států v letošním druhém čtvrtletí, podle které růst největší světové ekonomiky zrychlil v celoročním přepočtu na 4,1 % z 2,2 %.

Náladu na trzích podpořila schůzka Donalda Trumpa s Jeanem-Claudem Junckerem. Politici se mimo jiné dohodli, že USA a EU budou jednat o vzájemném obchodu a budou usilovat o zrušení všech cel a subvencí.

Dohoda Junckera s Trumpem: Budeme usilovat o nulová cla a subvence

Dohoda Junckera s Trumpem: Budeme usilovat o nulová cla a subvence

Evropská centrální banka rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční sazba na 0,25 % a depozitní sazba na -0,4 %. V polovině června ECB oznámila, že v říjnu dále utlumí program kvantitativního uvolňování (měsíční objem skupování dluhopisů sníží na polovinu, tedy z 30 miliard na 15 miliard eur) a v příštím roce už v něm pokračovat nebude.

Investory zaujala rovněž zpráva, že Spojené království plánuje největší změnu v pravidlech pro vstupy zahraničních firem do britských subjektů za více než 20 let. Aby zabránila tomu, že se domácí podniky v citlivých průmyslových odvětvích dostanou do rukou zahraničních vlastníků, bude mít vláda nově pravomoc zablokovat dohody ve všech sektorech. Ministr obchodu Greg Clark chce zpřísnit stávající pravidla, která jsou omezena na velké transakce, aby zahrnovala všechny britské společnosti včetně malých.

Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí na Wall Street zveřejnily mimo jiné společnosti Alphabet, Verizon Communications, 3M, AT&T, United Technologies, Coca-Cola, Boeing, General Motors, Facebook, Ford Motor, Visa, McDonald's, Amazon, Mastercard, Twitter, ExxonMobil či Chevron a v Evropě mimo jiné Ryanair, Anglo American, UBS Group, Deutsche Bank, Fiat Chrysler Automobiles, GlaxoSmithKline, Royal Dutch Shell, Airbus, Nestlé, Daimler, AstraZeneca, TOTAL nebo BASF, Danone a Eni.

Investory zaujaly hlavně výsledky Facebooku, radost jim však neudělaly. Z hlediska tržeb i počtu uživatelů čísla zaostala za očekáváním, negativně se na výsledcích podepsaly hlavně skandály kolem nakládání s uživatelskými daty.

Akcie Facebooku ve čtvrtek zažily nejhorší den od vstupu na burzu v roce 2012. Jejich cena se kvůli obavám o budoucí zisky podniku a pokles marží propadla o zhruba 19 %. Tržní hodnota firmy se tak snížila o asi 120 miliard dolarů. Hodnota majetku zakladatele a šéfa podniku Marka Zuckerberga se v důsledku propadu ceny akcií snížila o 16 miliard dolarů.

Facebook zase jednou přepsal historii, tentokrát se ale Zuckerberg nesmál

Facebook zase jednou přepsal historii, tentokrát se ale Zuckerberg nesmál

Facebooku klesly tržby i zisk, zvýšily se náklady. Po oznámení výhledu firmy akcie ztrácely přes 20 %

Facebooku klesly tržby i zisk, zvýšily se náklady. Po oznámení výhledu firmy akcie ztrácely přes 20 %

Na pražské burze pokračovala výsledková sezóna za druhé čtvrtletí čísly mediální skupiny CME a operátora O2 Czech Republic.

Mediální CME v druhém čtvrtletí vzrostly tržby na 159,56 milionu USD, čistý zisk se jí ale mírně snížil

Mediální CME v druhém čtvrtletí vzrostly tržby na 159,56 milionu USD, čistý zisk se jí ale mírně snížil

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl čistý zisk o 5,4 % na 2,78 miliardy Kč

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl čistý zisk o 5,4 % na 2,78 miliardy Kč

Výhled

Na přelomu července a srpna se investoři zaměří na německou inflaci a nezaměstnanost, spotřebitelskou důvěru, nezaměstnanost a inflaci v eurozóně, vývoj HDP evropské měnové unie, statistiku osobních příjmů a výdajů Američanů, finální červencové indexy nákupních manažerů a na zprávu o situaci na americkém trhu práce. Bank of Japan, Fed, Bank of England a ČNB navíc čekají měnověpolitická zasedání.

V týdnu se k dalšímu vývoji úrokových sazeb v ČR vyjádřili dva členové bankovní rady ČNB. Viceguvernér Mojmír Hampl, který dlouhodobě prosazuje utaženější měnovou politiku, v rozhovoru pro týdeník Euro uvedl, že poslední zvýšení úrokových sazeb bylo nezbytné a o dalším zvyšování sazeb se bude bankovní rada nyní bavit na každém zasedání. Člen bankovní rady Vojtěch Benda pak pro Bloomberg uvedl, že inflační tlaky v ČR jsou silnější, než banka očekávala, a na srpnovém zasedání se bude diskutovat o druhém zvýšení úrokových sazeb v řadě. Mezi argumenty pro vyšší sazby Hampl uvedl růst mezd a přehřívající se nemovitostní trh, který mohou vyšší sazby ochladit lépe než přísnější doporučení pro poskytování hypoték. Dle Bendy pro další zvýšení sazeb hovoří slabší koruna a rychlejší růst mezd.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní mimo jiné Caterpillar, Procter & Gamble, Apple, Pfizer, T-Mobile US, Tesla, DowDuPont nebo Kraft Heinz a Berkshire Hathaway a v Evropě například Heineken, Credit Suisse Group, Deutsche Lufthansa, Volkswagen, BNP Paribas, Ferrari, Air France-KLM, Assicurazioni Generali, Lloyds Banking Group, ING Groep, Société Générale, BMW, Siemens, Barclays či Allianz, Crédit Agricole a Royal Bank of Scotland Group. Na pražské burze se výsledky pochlubí v úterý ráno Erste Group Bank a ve čtvrtek ráno Komerční banka.

"Erste by podle nás na rovině čistého zisku měla vykázat výsledek 396 milionů eur. Meziroční nárůst zisku o 9 % by měl být dán podobně jako v prvním kvartálu kombinací rychlejšího růstu výnosů oproti nákladům, nižších opravných položek a nižších ostatních nákladů. Růst úrokových výnosů by měl dále zrychlit na 4 % z 3 % v prvním čtvrtletí. Také výnosy z poplatků a provizí by měly pokračovat v pozitivním trendu z předchozích kvartálů zásluhou rostoucí aktivity klientů. Opravné položky čekáme ve výši 20 milionů eur, nicméně na kvartální bázi jsou rizikové náklady velmi těžko predikovatelné," říká analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Investoři se vedle samotných čísel podle Lávičky zaměří také na případné změny v celoročním výhledu Erste, který počítá s návratností vlastního kapitálu (ROTE) minimálně na úrovni 10 %.

"Na úrovni čistého zisku očekáváme od Komerční banky 3,382 miliardy Kč (-6 % meziročně). Čisté úrokové výnosy očekáváme vyšší o 4 %, k čemuž kromě růstu úvěrů přispívá stabilizace čisté úrokové marže. Výnosy z poplatků by měly meziročně klesnout o více než 2 %, především kvůli vysoké srovnávací základně. Na straně provozních nákladů pokračuje rychlý růst mzdových nákladů (čekáme +4 %), ostatní administrativní náklady naopak očekáváme mírně nižší (-3 %). Je možné, že se ve výkazech objeví také mimořádné náklady související s uzavíráním poboček, nicméně v projekci s nimi nepočítáme," podotýká Lávička. "Opravné položky by měly zůstat na velice nízké úrovni vzhledem k pokračujícímu příznivému ekonomickému vývoji. Již pět čtvrtletí v řadě bylo rozpouštění opravných položek vyšší než jejich tvorba. Je tedy možné, že podobné pozitivní překvapení přijde i tentokrát, v projekci nicméně počítáme s opravnými položkami -100 milionů Kč."

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. července

"Index S&P 500 má za sebou další ziskový týden. Ve středu se přiblížil k historickým maximům, po růstu se ovšem vrátil níže. Za tři a půl týdne přidal benchmark přes 5 %, je tedy zřejmě na čase část zisků vrátit," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí zveřejní Německo inflační statistiku a Evropská komise přidá indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry v eurozóně. Odpoledne na trh USA pošlou zprávu o rozjednaných prodejích domů a zveřejněn bude rovněž index aktivity dallaského Fedu. Hospodářské výsledky představí na Wall Street Caterpillar, Loews či First Data Corp a v Evropě Vivendi nebo Heineken.

V noci na úterý se Japonsko pochlubí zprávami o nezaměstnanosti, průmyslové produkci, zahájené výstavbě, stavebních objednávkách a spotřebitelské důvěře, japonská centrální banka oznámí výsledek svého měnověpolitického zasedání a Čína na trh pošle finální červencové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a službách. Dopoledne vyjdou v Německu zprávy o nezaměstnanosti a maloobchodních tržbách a v eurozóně budou investoři vyhodnocovat zprávy o vývoji inflace, HDP a nezaměstnanosti. Odpoledne pak Spojené státy odtajní zprávu o osobních příjmech a výdajích, index cen domů S&P/Case-Shiller a index nákupních manažerů chicagského Fedu. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě BP, Enel, Credit Suisse Group, Erste Group Bank nebo Deutsche Lufthansa a na Wall Street Procter & Gamble, Apple, Archer-Daniels-Midland nebo Pfizer.

Středa bude dnem indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. V USA odpoledne vyjdou vedle PMI ještě dílčí zpráva z trhu práce od ADP, statistika stavebních výdajů a údaje o červencových prodejích aut. Večer navíc skončí dvoudenní zasedání měnového výboru americké centrální banky rozhodujícího o nastavení měnové politiky. Kvartální hospodářská čísla v polovině týdne odtajní v Evropě BNP Paribas, Ferrari, Volkswagen, Air France-KLM, Assicurazioni Generali, Lloyds Banking Group nebo ING Groep a na Wall Street například T-Mobile US, Tesla, Marathon Oil nebo TripAdvisor.

Čtvrteční dopoledne bude patřit evropské výrobní inflaci a britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví. Ve 13 hodin SELČ skončí zasedání Bank of England a České národní banky a Spojené státy odpoledne přidají pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index podnikatelských podmínek pro oblast New Yorku a statistiku továrních objednávek. Výsledková sezóna bude v Evropě pokračovat čísly Société Générale, BMW, Siemens, Barclays nebo Komerční banky a v USA hospodářské výsledky odtajní mimo jiné DowDuPont, Yum! Brands, CBS Corp nebo Symantec.

V pátek budou po celém světě vycházet finální červencové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb. Eurozóna se navíc pochlubí zprávou o maloobchodních tržbách a Švýcarsko inflační statistikou a v USA odpoledne vyjdou data z trhu práce (nezaměstnanost, vývoj mezd, tvorba pracovních míst) a zpráva o obchodní bilanci. Výsledky hospodaření na trh pošlou v Evropě Allianz, Crédit Agricole a Royal Bank of Scotland Group a v USA Berkshire Hathaway, Groupon nebo Kraft Heinz.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V týdnu budou v centru pozornosti investorů centrální banky. Zasedání ECB nic nového nepřineslo, což bylo pro trhy spíše zklamání. Ani američtí centrální bankéři v červenci se žádnými novinkami nepřijdou. Nic nového nečekáme ani od japonské centrální banky. Naopak zpřísnění měnových podmínek očekáváme od centrálních bank v Británii, Indii, Brazílii a České republice.
  • Kombinace vyšší aktuální inflace, do které se začíná propisovat rychlý růst mezd, a slabé koruny vůči euru i dolaru budou podle nás hlavní důvody pro to, že ČNB namaluje ve své prognóze rostoucí trajektorii úrokových sazeb. Sazby by podle nás měly jít ve čtvrtek o 25 bazických bodů výše, nevylučujeme ani diskuzi o 50 bodech. I když trh zvýšení sazeb ani o 25 bodů úplně nemá, podstatnější bude dlouhodobější výhled vývoje sazeb. Pokud nová prognóza ukáže v ročním horizontu čtvero zvýšení sazeb, měli bychom se dočkat pozitivní reakce kurzu koruny. Platí ale také opak. Centrální bankéři svými vystoupeními v poslední době trh navnadili. Pokud nakonec vyznění rozhodnutí a komentářů ČNB tak jestřábí nebude, může koruna naopak ztratit.
  • Evropská ekonomika by měla podle nás mírně zrychlit tempo mezičtvrtletního růstu.
  • Míra inflace by se v červenci měla posunout na 2,1 % z červnových 2,0 %, jádrová inflace ale zřejmě bude stagnovat pod jedním procentem.
  • Na rozdíl od tržního konsenzu čekáme, že americká ekonomika vytvořila během července přes 200 tisíc pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by měla klesnout až na 3,8 %, dynamika růstu mezd ale stále nezrychluje.
Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie