Čínští muslimové protestují proti rozhodnutí úřadů zbourat mešitu

Stovky čínských muslimů už druhý den protestují proti rozhodnutí úřadů zbourat nedávno dokončenou mešitu v chuejské autonomní oblasti Ning-sia na severozápadě země. Její výstavba se podle úřadu uskutečnila bez patřičného povolení. Informovala o tom agentura AP. V Číně žije přes 23 milionů muslimů, podle organizací hájících lidská práva v zemi stoupá nevraživost vůči nim a vůči vlivům nečínských církví obecně.
Oznámení úřadů, že mešita bude zbourána, začalo kolovat v muslimské komunitě Chuejů před týdnem. Mnozí z nich si kladli otázku, proč úřady nezasáhly dříve, pokud nebyla stavba mešity povolena, napsal deník South China Morning Post. Budování trvalo dva roky.
Protesty u mešity začaly ve čtvrtek a podle agentury AP byly v pátek na místě tisíce lidí. V roce 2012 zemřelo v chuejské autonomní oblasti Ning-sia při střetech muslimů s policisty ze stejného důvodu nejméně pět lidí.
Jednání chuejské komunity s vládou se podle jednoho z místních obyvatel ocitlo ve slepé uličce. "Je to patová situace. Lidé nedovolí, aby se vláda mešity dotkla, ale vláda také neustoupí," řekl. Chuejský básník Cchuej Chao-sin na Twitteru uvedl, že mešita povolení ke stavbě měla a že místní vláda se k problému staví jinak než vláda centrální.
Dosud není jasné, zda demolice začne podle plánu, nebo zda obě strany dosáhnou nějakého kompromisu, napsal zpravodajský server BBC. Podle zástupce místního islámského sdružení úřady mají v úmyslu zbourat jen část mešity a zachovat ji v menší podobě. Čínská státní média případ dosud nijak nekomentovala.
Čínsky mluvící Chuejové jsou největší čínskou muslimskou skupinou. V zemi jich žije deset milionů. V mnoha částech Číny se smísili s převládající kulturou Chanů (Číňanů), vzdali se islámské víry a ponechali si jen některé tradice, jako například mužskou obřízku či odmítání konzumace vepřového masa.
Druhým nejpočetnějším muslimským etnikem jsou v Číně arabsky píšící Ujgurové. Řadí se, stejně jako Chuejové, k sunnitským muslimům a jejich počet se odhaduje na osm milionů. Většina turkických Ujgurů žije v Sin-ťiangu a usiluje o nezávislý stát Východní Turkestán na území, které obývají již přes 1 250 let.
OSN v pátek uvedla, že milion Ujgurů je v Číně zadržováno v "obrovských internačních táborech, které jsou vedeny v tajnosti". Gay McDougallová, členka Výboru OSN pro odstranění rasové diskriminace (CERD), uvedla odhad, že další dva miliony Ujgurů a příslušníků muslimské menšiny jsou nuceny pobývat v "politických táborech pro indoktrinaci".
Zdroj: ČTK