US MARKETOtevírá za: 56 h 46 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Šéf Bílého domu ještě neřekl poslední slovo, tvrdí muž, který předpověděl Trump rally

Zakladatel analytické společnosti TIS Group Larry Jeddeloh v roce 2016 předpověděl, že vyjde-li z prezidentských voleb vítězně Donald Trump, spustí se na Wall Street rally. Jak řekl, tak se i stalo. Jak se na amerického prezidenta, trhy a ekonomiku dívá v srpnu 2018?

Bývalý ministr zahraničí Spojených států Henry Kissinger nedávno řekl, že zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem odstartovalo novou éru na finančních trzích. "A zřejmě měl pravdu," říká Jeddeloh. "Trump zasahuje do geopolitiky, mezinárodního obchodu, technologií, zkrátka do všeho. A trhy na jeho kroky reagují. Přitom je jasné, že ještě neřekl vše. Jsem přesvědčený, že uvidíme další protekcionistická opatření a další sankce."

Jeddeloh tvrdí, že by se určité změny v USA odehrály bez ohledu na to, kdo má klíče od Bílého domu. Trump ovšem jedná velice rychle, což je něco nového.

"Když Trump nastoupil do úřadu, bylo jeho hlavním cílem oslabení dolaru o 20-25 %. V lednu sice dolarový index klesl o 10 % na 89 bodů, pak ale začal opět růst a dostal se až na 96 bodů. S takovým scénářem podle mě nikdo z jeho týmu nepočítal. Hlavní Trumpův cíl tak zůstává nesplněný a bude zajímavé sledovat, co dalšího bude jeho administrativa podnikat, aby dolar stlačila," pokračuje Jeddeloh.

Jedním z největších rizik je aktuálně pro Spojené státy podle Jeddeloha brexit. "Existuje reálná hrozba, že Spojené království z Evropské unie odejde bez dojednané dohody o vztazích. Kdyby se tak stalo, byla by to velká rána nejen pro britskou ekonomiku," říká.

Riziko ovšem vidí i v Turecku, které trápí vysoká inflace. "Pokud dále porostou výnosy tureckých vládních dluhopisů, bude to pro Ankaru velký problém, asi polovina vládního dluhu a třetina bankovních úvěrů tureckých firem je totiž denominovaná v zahraničních měnách," vysvětluje.

Výnos 10letých vládních dluhopisů Turecka

Důležité podle Jeddeloha bude i to, jak se budou vyvíjet výnosy vládních dluhopisů USA. Když se v lednu a březnu výnos 10letých bondů vydal ke 3 %, trhy začaly prudce kolísat, přirozená míra výnosu 10letých bondů je přitom podle něj 4-4,25 %. "Pokud bych si mohl tipnout, řekl bych, že akciový trh si projde určitou korekcí v závěru roku, S&P 500 by mohl spadnout o 7-8 % na 2 600-2 650 bodů. Ekonomika by se pod tlak neměla dostat dříve než na začátku příštího roku," odhaduje.

Co se investičního portfolia týče, měli by se investoři podle Jeddeloha více zaměřit na akcie amerických zbrojařů. "Je zřejmé, že výdaje USA na obranu se budou jen zvyšovat. Donald Trump navíc vyvíjí tlak i na evropské členy NATO, aby do zbrojení také investovali více. Je přitom vysoce pravděpodobné, že kapacity evropských zbrojařů nebudou stačit," uvádí.

Mezi dalšími tipy zmiňuje ropu, jejíž ceny by se podle něj mohly vyšplhat na 100 USD za barel, nebo odvětví kybernetické bezpečnosti, které by mělo těžit ze sílících útoků hackerů na soukromý i veřejný sektor. Tipem pro odvážné je Čína, kterou by mohlo nakopnout zesílené úvěrování malých firem. "S&P 500 od začátku roku posiluje o asi 6 %, čínské akcie naproti tomu ztrácejí kolem 20 %. Nebylo by přitom pro mě velkým překvapením, kdyby se za šest měsíců čísla otočila," uzavírá.

Americké a čínské akcie

Zdroj: Barron's

Americká ekonomikaAmerické akcieAmerické státní dluhopisyČínaKorekce na trzíchRizikaS&P 500Spojené královstvíSpojené státy americké (USA)Turecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast