US MARKETOtevírá za: 14 h 39 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Dr. Zkáza opět varuje: Krize přijde v roce 2020 a může být horší než ta z roku 2008

Svět už nějakou dobu těší synchronizovaný růst globálního hospodářství. Tempo expanze ekonomiky ale bude klesat, jelikož stimuly, mimo jiné v podobě podpůrných opatření centrálních bank, se vyčerpávají. Finanční krize následovaná recesí přijde nejpozději v roce 2020, tvrdí ekonom Nouriel Roubini alias Doktor Zkáza a výkonný šéf konzultační a analytické společnosti Rosa & Roubini Associates Brunello Rosa.

Roubini a Rosa přišli s několika důvody, proč by hospodářský růst měl nejpozději v roce 2020 skončit. A současně shodně tvrdí, že recese, jež svět čeká, bude z prostého důvodu možná ještě horší než ta poslední.

Americké fiskální stimuly, které růst ekonomiky Spojených států vytlačily nad 2 %, budou podle Roubiniho a Rosy působit jen krátkodobě. Problém vidí také v načasování těchto stimulů. Přišly v nesprávný čas, takže budou vzhůru tlačit inflaci, a tím nutit Fed k dalšímu zvyšování úrokových sazeb, v důsledku čehož dojde k utažení podmínek na úvěrovém trhu, který je jedním z hnacích motorů současného hospodářského růstu.

Tempo ekonomického růstu nepochybně ovlivní i obchodní války mezi USA a Čínou, Evropskou unií, Mexikem nebo Kanadou. Negativní vliv na americkou ekonomiku bude mít také Trumpovo odmítání migrantů, bez nichž se stárnoucí americká populace obejde jen stěží.

Čína se podle Roubiniho a Rosy bude muset co nejdříve vyrovnat s výraznou nadprodukcí, nechce-li zažít tvrdé přistání, a rozvíjející se trhy budou nadále pod tlakem geopolitiky i zpřísňování měnových podmínek Fedu, zejména v případě zemí s velkým objemem dluhu v zahraničních měnách. Problematický je i evropský populismus, který v zemích jako Itálie může vést k nesystematickému zadlužování.

Na akciových trzích vysílají varovné signály valuační ukazatele, které jsou vysoko nad dlouhodobými průměry, a drahé jsou rovněž nemovitosti.

Roubini a Rosa navíc upozorňují, že jakmile příští krize propukne, bude pro politické a měnové autority extrémně těžké s ní bojovat. "Zadlužení je již prakticky ve všech světových regionech mimořádně vysoké a velké centrální banky stále nedokázaly navrátit své měnové politiky do normálu, takže při zavádění nových podpůrných opatření budou výrazně limitované," uzavírají.

Zdroj: Project Syndicate

Ekonomické a politické hrozbyFinanční krizeInvestiční a ekonomický výhledKrizeNouriel RoubiniReceseSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa