Americké akciové indexy ve středu krvácely, technologie zažily nejhorší den za sedm let

Akcie na americkém trhu ve středu prudce oslabily. Hlavní indexy odepsaly přes 3 % a zaznamenaly nejhlubší denní propad za několik měsíců. Investoři se zbavovali růstových titulů v čele s technologickými společnostmi, jejichž ztráty ještě výraznější. K výprodeji přispěl růst výnosů amerických státních dluhopisů na mnohaletá maxima a také obavy o další vývoj obchodní politiky prezidenta Donalda Trumpa.
Index Dow odepsal 3,15 % na 25 598,74 bodu, širší index S&P 500 klesl o 3,29 % na 2 785,68 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 4,08 % a uzavřel na 7 422,05 bodu. Futures na hlavní indexy navíc pokračovaly po uzavření obchodování v sestupu. Index volatility VIX vylétl o 43,95 % výše na 22,96 bodu, výnos 10letých vládních dluhopisů USA po vzestupu na maximum 3,24 % v závěru klesl o jeden bazický bod oproti úterý, tedy na 3,19 %. 2leté výnosy vystoupaly na nejvyšší hladinu od roku 2008, konkrétně nad 2,90 %, nakonec ale také klesly na zhruba 2,84 %. Na trhu s kryptoměnami byl relativní klid, ty nejsledovanější ztratily do procenta.
Index S&P 500 klesl popáté v řadě, což je nejdelší série od listopadu 2016. V době od zvolení Donalda Trumpa tedy index nezažil tak nepříznivou sérii, a to ani během korekce zkraje roku 2018.
Propadům ve středu dlouho odolával sektor veřejných služeb, ale nakonec i ten spadl do mínusu. Nejhlubší ztráty zaznamenaly technologické tituly v čele se společnostmi Facebook (-4,13 %), Microsoft (-5,43 %), Apple (-4,63 %), Amazon (-6,15 %), Netflix (-8,38 %) a Alphabet (-4,63 %). Ve středu ztratilo všech 65 akcií zahrnutých v indexu S&P 500 Information Technology. Od začátku měsíce již technologické firmy odepsaly jako celek téměř šest procent, což je jejich nejvýraznější ztráta od srpna 2015.
Ve středu je následovaly energetické firmy (ExxonMobil -2,30 %), a to v reakci na hurikán Michael, kvůli kterému byla omezena těžba ropy v části Mexického zálivu. Ztrácely ale také akcie výrobců luxusních doplňků, jako jsou Tiffany (-10,15 %), Michael Kors (-7,09 %) a Tapestry (-8,41 %), kde zapůsobily obavy ze snížení poptávky z Číny. Blíže vyhlášení bankrotu je společnost Sears (-16,83 %), na což reagovaly i její akcie.
Reportér CNBC na Twitteru citoval jednoho z úředníků Bílého domu, podle kterého je středeční propad jen technickou korekcí po prudkém růstu. Trh je jinak zdravý a americká ekonomika zůstává silná, řekl. O propadu na burze byl podle CNBC informován i prezident Trump.
Všechny tři indexy se v období od 30. srpna do 3. října dostaly na nové rekordy, a to navzdory eskalaci obchodního sporu mezi USA a Čínou. Nejnovější varování Mezinárodního měnového fondu ohledně zpomalení růstu globální ekonomiky, na kterou může mít negativní dopad zvyšování celních bariér, ale zasáhlo důvěru v akciový trh, poznamenala agentura Reuters.
Jednotná evropská měna euro na devizovém trhu posílila, zejména díky naději na brzké uzavření dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Ze stejného důvodu zpevnila i britská libra. Růst eura však částečně zbrzdily obavy o udržitelnost italských veřejných financí. Dolar naopak oslabil ke koši měn, přestože výnosy dluhopisů americké vlády se drží na mnohaletých maximech.
Euro vůči dolaru posílilo o 0,2 % na 1,1517 USD, k japonskému jenu ale o 0,3 % oslabilo a sestoupilo na 129,49 JPY. Dolar k jenu klesl o půl procenta na 112,43 JPY. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, klesl o 0,1 % na 95,55 bodu.
Nárůst hodnoty eura částečně brzdí obavy o udržitelnost italských veřejných financí. Italský ministr hospodářství Giovanni Tria ve středu zopakoval, že vláda udělá vše, co bude v jejích silách, aby získala důvěru finančních trhů.
Vyjednavači brexitu naznačili pokrok v jednání. To dalo investorům naději, že odchod z EU, který Británie plánuje na konec března příštího roku, bude proveden spořádaně. Investoři ale zůstávají opatrní kvůli nedostatku detailů. Ve středu vyjednavač EU Michel Barnier oznámil, že obě strany již dohodly velkou část smlouvy o odchodu Británie, uvedla agentura Reuters.
Ceny ropy zamířily níže. Trh reagoval hlavně na zprávu Mezinárodního měnového fondu o zhoršení výhledu globální ekonomiky. Fond v úterý zhoršil odhad růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok o 0,2 procentního bodu na 3,7 %. Trh se v této souvislosti obává oslabení poptávky po ropě.
Na druhé straně ale ceny barelu podporuje situace na straně nabídky. Zejména jde o americké sankce, které výrazně omezí vývoz ropy z Íránu. K tomu se přidává hurikán Michael, kvůli němuž bylo v Mexickém zálivu uzavřeno téměř 40 % těžebních kapacit.
Někteří obchodníci se domnívají, že kvůli americkým sankcím, které mají vstoupit v platnost 4. listopadu, se ceny ropy mohou ve střednědobém výhledu dostat až nad 100 dolarů za barel. Šéf společnosti Trafigura Jeremy Weir to očekává již v příštím roce.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Prezident Spojených států Donald Trump opět podrobil kritice americkou centrální banku, která podle jeho názoru příliš rychle zvyšuje úrokové sazby. Podle Andrewa Brennera z makléřské společnosti National Alliance se Trump obává negativního dopadu vyšších úrokových sazeb na akciový trh.
- Společnost Facebook (ve středu -4,13 %) odstranila bezpečnostní chybu z komunikační aplikace WhatsApp, kterou vlastní. Chyba umožňovala hackerům převzít kontrolu nad aplikací, když uživatel přijal příchozí hovor.
- Panenka Barbie se vydá do boje proti sexistickým předsudkům. Její výrobce, firma Mattel (ve středu -3,94 %) finančně podpoří výzkum způsobů, jakými jsou ženy znázorňovány, a sexistických stereotypů. Záměrem několikaletého programu s názvem Dream Gap je zaměřit pozornost veřejnosti na nejrůznější "faktory, které malým dívkám brání rozvinout plně svůj potenciál", uvedl ve svém prohlášení známý výrobce hraček.
- O otevření restaurací v zemích subsaharské Afriky jedná s tamními partnery americký řetězec rychlého občerstvení Burger King. Skupina urychluje mezinárodní expanzi, aby posílila své pozice v konkurenci s rivalem McDonald's. V rozhovoru s listem Financial Times to řekl šéf mateřské společnosti Restaurant Brands International Daniel Schwartz.
- Úřady ve Spojených státech i Evropské unii vyšetřují americkou internetovou společnost Alphabet (ve středu -4,63 %) kvůli bezpečnostní chybě, která mohla vést k úniku soukromých údajů nejméně půl milionu uživatelů sociální sítě Google+. Informovala o tom agentura Reuters.
- Americký výrobce holících potřeb Gillette získal výjimku z 25% cla, které letos administrativa prezidenta Donalda Trumpa uvalila na dovoz oceli do Spojených států. Informovala o tom mateřská společnost Procter & Gamble (ve středu -0,92 %). Firma Gillette podle P&G již déle než dvě desetiletí dováží ocel od švédského dodavatele, protože ve Spojených státech nedokázala najít správný druh oceli pro své žiletky, napsal server CNN.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 5. října po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 1,7 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Index výrobních cen ve Spojených státech v září meziměsíčně stoupl o 0,2 % (odhad: +0,2 %, srpen: -0,1 %). Meziročně se ukazatel v září zvýšil o 2,6 % po 2,8% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali +2,8 %.
- USA: Velkoobchodní skladové zásoby v srpnu meziměsíčně stouply o 1 % (červenec: +0,6 %, odhad: +0,8 %).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK