US MARKETOtevírá za: 13 h 5 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Stěhování národů kvůli daním. Lepení rozpočtů bohaté nezajímá

Nový francouzský prezident Hollande má možná podporu 52 % Francouzů, jednu menší skupinu voličů ale jistě nepřesvědčil: bohaté. Podle realitní společnosti Knight Frank se již v únoru, kdy tehdejší socialistický kandidát na prezidenta oznámil úmysl zavést 75% daň pro ty nejbohatší (nad 1 milion eur ročně), vzrostla poptávka po nemovitostech v centru Londýna ze strany francouzských zájemců o 68 %. V dalších dvou měsících se zájem o luxusní londýnské rezidence zvýšil od dalších 30 %.

Prezident Hollande měl během kampaně v úmyslu nejen 75% zdanění lidí s příjmy nad 1 milion eur, ale také 45% daně pro ty, kdo vydělávají nad 150 tisíc eur. Předpokládá se také zvýšení daně z nemovitosti a zrušení Sarkozym zavedených daňových slev. Naproti tomu Spojené království snižuje daňovou sazbu pro lidi s příjmy nad 150 tisíc liber z 50 na 45 %.

Mitterandův odkaz v čele Francie

"Francie je při pohledu zvenčí poslední zemí, kde by chtěl někdo podnikat," řekl pro BMF TV Marc Simoncini, zakladatel seznamky Meetic.com. Londýn se i proto stává oblíbenou destinací francouzských boháčů. A nejde jen o daňové důvody. Které?

Hledání bezpečného přístavu mimo eurozónu

Hollande svými výroky o možném otevření stávajících dohod, především fiskálního paktu, vyvolal na trzích obavy z dalších kotrmelců na evropské politické scéně. Možná měl trochu štěstí, že celá Evropa ve stejné době daleko více řešila Řecko.

Nejistota v eurozóně pak Londýnu otevírá mnohdy pozapomenutá "vrátka". Nákup nemovitosti mimo eurozónu se může jevit jako zajímavá alternativní investice.

Nové zprávy z Řecka = špatné zprávy z Řecka

Nové zprávy z Řecka = špatné zprávy z Řecka

Ve Francii nevítáni a stigmatizováni

Když váš vlastní prezident řekne, že nemá rád bohaté, je asi hodně složité zůstat v klidu.

Jeremie Le Febvre, zakladatel private equity marketingové společnosti TBG Capital Advisors, odchází z Francie do Singapuru (kam rovněž z důvodů vysokých daní v domovské zemi zamířil zakladatel Facebooku Eduardo Saverin). "Odcházím hlavně proto, že nedokážu sdílet hodnoty, které během prezidentských voleb vyplavaly na povrch," vysvětlil pro agenturu Bloomberg. Na myslí má trestání za ambice a úspěchy.

"Je to součástí složitého vztahu Francie k penězům, ale dostalo se to na novou, mnohem vyšší úroveň. Ačkoli je to utopie, potřebuji ve svém životě i v práci cítit jediný limit, a tím je nebe," dodal Le Febvre.

Francouzští podnikatelé se navíc (oprávněně) obávají, že ve Francii porostou náklady na pracovní sílu. A to už jsme přímo u dlouhodobě udržitelného ekonomického oživení.

Zdroj: Bloomberg, The Local, The Telegraph

Francie nepatří k pevnému jádru eurozóny, ať bude prezidentem kdokoli

Francie nepatří k pevnému jádru eurozóny, ať bude prezidentem kdokoli

EkonomikaFranciePolitika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika