Konec eura v Řecku a jeho význam pro východní Středomoří

Změní se ve východním Středomoří geopolitické uspořádání? Odchod Řecka z eurozóny by ovlivnil vztahy pěti zemí – Řecka, Turecka, Kypru, Izraele a Ruska. Úvahy o krizi eura se tím zatím nezabývají.
Odchod Řecka z eurozóny by měl nejen obrovské ekonomické, ale i politické důsledky. V úvahách o krizi eurozóny se však zatím geopolitické souvislosti příliš neobjevují. Zásadní politický a ekonomický zvrat v důsledku odchodu Řecka z eurozóny by totiž mohl vyvolat změnu geopolitického uspořádání ve východním Středomoří. Týká se pěti zemí – Řecka, Turecka, Kypru, Izraele a Ruska.
Pokud Řecko zbankrotuje, je pravděpodobné, že totéž postihne i Kypr. Dle deníku The Financial Times je kyperský finanční systém značně propojený s řeckým státním dluhem, a proto by byl případný bankrot Řecka pro tento systém zničující. Kypr loni dostal od Ruska půjčku 2,5 miliardy eur s nízkým úrokem, protože Kreml má zájem chránit vysoké částky bohatých ruských vkladatelů, jež si uložili v kyperských bankách. Ty by však mohly zanedlouho potřebovat ještě vyšší finanční pomoc.
Rusko-řecké vztahy
Navíc by uvolněné evropské spojení s Řeckem mohlo zaplnit Rusko. Mezi těmito dvěma zeměmi totiž existují těsné kulturní vztahy dané pravoslavnými církvemi a v důsledku vyloučení ze Západu a zahořklosti vůči němu by se mohly spojit.
Řecko-ruské vazby jsou historické a sahají až do doby Osmanské říše. V té době pravoslavné Rusko chránilo řecké pravoslavné křesťany v islámské říši a často k obraně jejich práv používalo diplomacii. Novověké Řecko také po většinu období od roku 1830, kdy získalo oficiálně nezávislost na Turcích, považovalo Rusko za svého spolehlivého spojence.
Rusko zase na svém počátku v 10. a 11. století přijalo křesťanství od řeckých křesťanů. Ruští carové se ženili s byzantskou císařskou rodinou. Slovo car je ruskou obdobou císaře a je v něm skrytý silný ruský pocit, že se pravoslavná Moskva po dobytí centra Byzantské říše (Východořímské říše) Konstantinopole v roce 1453 stala "třetím Římem". Velká část novověké ruské identity a pocitu jedinečného místa ve světě je důsledkem civilizačního spojení s byzantskou kulturou a náboženstvím.
Pohoří Athos, centrum pravoslavného klášterního života a duše Řecka, má v Rusku velký vliv. Například současný ruský prezident Vladimír Putin sem vykonal několik náboženských poutí, naposledy letos v dubnu. Existuje však i další spojení. Většina z finančních prostředků ruských oligarchů procházela přes banky v řecké části Kypru, jež jsou již dlouhou dobu blízké postkomunistické Moskvě.
Izrael a Turecko
O Řecko se zajímá i Izrael. Po zhoršení turecko-řeckých vztahů před dvěma lety, kdy izraelské vojenské komando obsadilo flotilu tureckých lodí, jež vezly humanitární pomoc do Gazy, a na jedné z nich usmrtilo devět tureckých občanů, kteří se postavili na odpor, se naopak řecko-izaelské vazby zlepšily. A objevení zemního plynu v kyperských a izraelských vodách toto spojení posílilo.