Británie na cestě z Evropské unie?

Velká Británie se stále víc vzdaluje od EU. I v důsledku nedávno oznámeného auditu dopadu zákonodárství unie na Spojené království se zdá, že je v současnosti Lamanšský průliv hlubší a širší.
Krize eurozóny zostřila i zvětšila rozpory mezi jejími členskými státy a Velkou Británií. Británie nechce platit účty za měnovou unii, která se jí nikdy nelíbila, a proto do ní nevstoupila. Žádná její vláda nepožádá britské daňové poplatníky, aby více finančně podpořili například Řecko, Itálii nebo Španělsko, pokud problémy státního rozpočtu vedou k uzavírání škol, zvyšování školských poplatků a k dalším všemožným úsporám.
Nejnovější posun Británie od Evropské unie se odehrál na začátku července, kdy britský ministr zahraničí William Hague oznámil komplexní audit dopadu zákonodárství EU na svou zemi. Dle deníku The Telegraph by následkem auditu mohl být seznam pravomocí, jež by Británie chtěla vrátit z Bruselu výměnou za svůj souhlas s opatřeními, jež povedou k větší integraci eurozóny.
Britové proti hlubší integraci
Zdá se, že EU, na niž tvrdě dopadá krize eurozóny, směřuje k větší politické i fiskální unii. Toho se však Británie v žádném případě nechce účastnit. A hlavní britští politici se shodují, že je potřeba spíše hledat způsoby, jak by se Londýn měl oddělit od EU, než se ji pokoušet změnit nebo se do ní více integrovat. Tento jejich postoj do značné míry souvisí s eurem.
Prounijní britská lobby totiž vyvinula velké úsilí, aby Británie přijala euro. Tato snaha však zdiskreditovala většinu z těch, kteří byli v zemi největšími zastánci EU, a naklonila rovnováhu názorů respektovaných lidí ve prospěch euroskeptiků.