US MARKETOtevírá za: 3 h 51 m
DOW JONES-1,91 %
NASDAQ-1,41 %
S&P 500-1,61 %
META-0,25 %
TSLA-2,68 %
AAPL-2,31 %

Burzovní kalendář (10. 12. - 14. 12. 2018)

Druhý prosincový týden slibuje řadu důležitých makroekonomických dat a pokračování velkých témat současnosti, jako jsou vývoj cen ropy, mezinárodních obchodních vztahů, sazeb v USA a brexitu. O něm má hlasovat dolní sněmovna britského parlamentu.

Ohlédnutí

Akciové trhy mají za sebou další poklesy. V USA k nim přispívají nejistota ohledně obchodních vztahů s Čínou a vývoj na trhu s dluhopisy, v Evropě pak investory znervózňují brexit a protesty ve Francii a globálně působila očekávání ohledně těžby ropy (OPEC se spojenci se nakonec dohodli na omezení produkce o 1,2 milionu barelů denně).

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden hlavní indexy odepsaly téměř pět procent

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden hlavní indexy odepsaly téměř pět procent

Evropské burzy v pátek převážně stouply, za celý týden však spadly o více než 3 %

Evropské burzy v pátek převážně stouply, za celý týden však spadly o více než 3 %

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden však ztratila 2,7 %

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden však ztratila 2,7 %

Index pražské burzy PX za týden odepsal 2,7 %. Jedním z mála titulů, které v Praze skončily v zelených číslech, byla Stock Spirits, která reportovala hospodářské výsledky za prvních 9 měsíců roku. Společnost zároveň změnila svůj fiskální rok, který nově končí 30. září. Za fiskální rok 2018 (12 měsíců do letošního září) dosáhla společnost 3% růstu prodaných objemů a 9% růstu tržeb. Akcie na to reagovaly růstem a zakončily týden výše o 5,6 %.

Největší propad zaznamenaly akcie CME (-6,3 %). Společnost již poněkolikáté prodloužila termín prodeje slovinských aktiv, tentokrát do 18. ledna 2019, nicméně důvodem poklesu ceny akcií byl spíše propad celého technologického sektoru v zámoří, kde jsou akcie primárně obchodovány. Nedařilo se ani Erste Group (-6,1 %), která tradičně výrazně reaguje na sentiment na zahraničních trzích.

ČEZ (-1,4 %) oznámil, že plánuje začít souběžně jednat o prodeji bulharských aktiv se společností India Power, která v tendru skončila druhá. Smlouva se společností Inercom zůstává v platnosti, přestože firma nesplnila odkládací podmínky.

Ve středu večer byly oznámeny čtvrtletní úpravy regionálních CECE indexů. Fakticky úpravy proběhnou na konci obchodování v pátek 21. prosince a nové složení bude platit od čtvrtka 27. prosince. Z akcií na pražské burze se úpravy přímo týkají akcií Monety Money Bank a CME, u kterých dojde k mírnému zvýšení váhy.

Výhled

Ústředním tématem týdne může být hlasování o dohodě o vystoupení Spojeného království z EU, kterou dojednala ministerská předsedkyně Theresa Mayová, v britském parlamentu. Dolní sněmovna má hlasovat v úterý. "Výsledek je nejistý, mírně ale převládá názor, že parlament dohodu neschválí. Řada konzervativních poslanců se totiž domnívá, že dohoda je pro Británii nevýhodná, jelikož ji ponechává v celní unii s EU. Za podmínek, které dohodla Mayová, bude moci Británie opustit celní unii, jen když se na tom dohodne se státy EU," připomněl v týdenním tržním výhledu analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Pokud parlament dohodu neschválí, může to znamenat nejen "tvrdý brexit“, který by zřejmě způsobil prudký pokles mezinárodního obchodu, ale i konec současné britské vlády. Méně pravděpodobnou variantou je odklad hlasování na později.

Scénáře brexitu a jejich dopady

Scénáře brexitu a jejich dopady

Z monitorů traderů nezmizí ani téma obchodních vztahů USA a Číny. Zatčení finanční ředitelky firmy Huawei v Kanadě na žádost USA otřáslo důvěrou investorů v to, že obchodní válka může být brzy zažehnána. Naopak spíše pozitivním směrem by mohla ještě krátkodobě působit dohoda OPEC a dalších těžařů na dalším omezení produkce ropy.

Hospodářské výsledky oznamují v týdnu hlavně firmy, jejichž fiskální čtvrtletí jsou posunutá oproti těm kalendářním. Ve Spojených státech to budou například Adobe nebo Costco, v Evropě se přidá třeba španělský oděvní gigant Inditex.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. prosince

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. prosince

"V kratším obchodním týdnu (ve středu se Wall Street připojila ke vzpomínání na George Bushe staršího) odepsal index S&P 500 4,60 %. Na denním grafu se navíc objevil zlověstný signál, takzvaný kříž smrti. Nadějné pondělí s intradenním přiblížením k hladině 2 800 bylo příslibem pokračování lepší nálady na trhu, ale úterní sešup o více než tři procenta vzal kupujícím vítr z plachet. Korunu prvnímu prosincovému týdnu nasadil páteční pokles o více než 2 %. Výsledkem je hluboká týdenní ztráta a testování podpory na 2 600 až 2 620. Za celý rok 2018 je index S&P 500 aktuálně také v mínusu," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Denní graf indexu S&P 500 tak nyní nevypadá zrovna nejlépe. "50denní klouzavý průměr klesl pod 200denní (kříž smrti), denní rozdíly mezi maximy a minimy jsou velké. Na týdenním grafu funguje 50týdenní klouzavý průměr jako rezistence, index je 10 % pod maximy, ale když se podíváme na graf od roku 2012, je pokles stále nepatrný. Index tedy má kam klesat. Nejbližší support index právě testuje. Pokud hladina 2 600 opět ustojí pokus o prolomení, bude to potřetí za zhruba sedm týdnů, a podpora se tak stane významnější. V případě prolomení se dalšími supporty stanou kulaté hladiny 2 500 a 2 300," dodal Košťál. "Trh je citlivý na aktuální zprávy, denní rozptyly kurzů indexů jsou vysoké, výše se trhu nechce, takže je a bude úspěchem i vývoj do strany v širším rozpětí.

Makroekonomický kalendář v Americe bude podstatný až od poloviny týdne. Ve středu vyjdou data o spotřebitelské inflaci a také v poslední době ostře sledované zásoby ropy, navíc by měl navštívit Kongres šéf centrální banky Jerome Powell. Ve čtvrtek zaujmou ceny v zahraničním obchodu a v pátek budou nejdůležitější maloobchodní tržby, průmyslová produkce a velkoobchodní zásoby.

Evropskému kalendáři kraluje čtvrteční měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky, nečeká se od ní ale žádné zásadní oznámení. Program odkupu aktiv skončí s letošním rokem, na tom se nic měnit nebude, důležitější bude spíše výhled na rok příští.

Nebude ale nouze ani o ekonomické statistiky. Z těch nejdůležitějších to budou v pondělí německá a britská obchodní bilance a také HDP a průmyslová výroba Spojeného království. V úterý Londýn zveřejní míru nezaměstnanosti a v Německu vyjde index ekonomické nálady ZEW. Po středeční průmyslové výrobě v eurozóně zaujme ve čtvrtek vedle ECB také německá inflace a pátek bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. V Česku vyjdou v pondělí inflace a míra nezaměstnanosti a na konci týdne běžný účet.

Na ostatních globálně významných trzích budou sledované v pondělí japonský HDP a pak až v pátek tamní průmyslová výroba a série dat z Číny, konkrétně maloobchodní tržby, průmyslová produkce a investice do nemovitostí.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Na úterý je plánováno klíčové hlasování v britském parlamentu o návrhu dohody o brexitu. Premiérka Mayová potřebné hlasy zřejmě nesežene, a proto se možná pokusí hlasování odložit a vyrazí na čtvrteční EU summit vyjednávat o dalších ústupcích.
  • Ve čtvrtek ECB potvrdí ukončení programu nákupů dluhopisů. Makroekonomický výhled však bude revidován na slabší hodnoty, a komunikace se tedy ponese v holubičím duchu.
  • USA v listopadu vykáží meziměsíční pokles spotřebitelských cen. Stály za tím ceny pohonných hmot, cena ropy Brent totiž v posledních měsících znatelně klesla. Jádrová inflace ale pokračovala v meziměsíčním růstu.
  • Konec týdne bude v USA ve znamení listopadových maloobchodních tržeb. I když statistika tvorby pracovních míst nebyla nijak oslnivá, stále věříme, že vánoční sezóna bude letos silná.
  • Na začátku týdne vyjdou data o spotřebitelských cenách v ČR. Míra inflace podle nás v listopadu poklesla pod 2 %. Stojí za tím především volatilní položky potravin a pohonných hmot. Cena ropy totiž od října výrazně poklesla. Již listopadová data by měla tento vliv zachytit v cenách u čerpacích stanic. Další pokles cen pohonných hmot přijde v prosinci. Zahraniční cenový vývoj naznačuje, že poklesly i ceny potravin. Naopak jádrová složka spotřebitelských cen vykáže stabilní růst. Celkově bude meziměsíční inflace v záporných číslech, oproti říjnu očekáváme pokles o dvě desetiny procentního bodu.
  • Podíl nezaměstnaných v Česku očekáváme v listopadu beze změny, což nadále znamená extrémně utažený trh práce. Říjnový běžný účet platební bilance se vrátil k přebytku, který by měl dosáhnout 9 miliard korun.
Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast