Americké akcie v úterý po kolísavém obchodování převážně mírně ztratily, v centru pozornosti jsou vztahy Číny a USA

Americké akcie mírně oslabily navzdory počátečnímu optimismu ohledně obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Náladu na trhu zasáhly politické spory kolem budování zdi na hranici s Mexikem, které by mohly narušit fungování americké vlády. Negativní vliv měla rovněž přetrvávající nejistota ohledně odchodu Británie z Evropské unie.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,22 procenta a obchodování uzavřel na 24 370,24 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,04 % na 2 636,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,16 % na 7 031,83 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,89 % na 21,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 2,88 %.
Představitelé USA a Číny podle agentury Reuters telefonicky diskutovali o harmonogramu další etapy obchodních jednání. Americký prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu napsal, že pokračují "velice produktivní rozhovory" s Čínou. Nejmenovaný představitel americké vlády navíc agentuře Reuters sdělil, že Čína souhlasila se snížením cel na dovoz aut z USA na 15 % ze současných 40 %. Posílily tak například akcie Fordu (+0,23 %) nebo General Motors (+0,73 %).
USA ale zároveň také viní Činu z hackerských útoků a průmyslové špionáže, což společně s vyostřenou debatou Donalda Trumpa s představiteli Kongresu o penězích na stavbu hraniční zdi s Mexikem poslalo ceny akcií z denních maxim výrazně níže.
Na devizovém trhu se dolar díky nadějím na pokrok při řešení obchodního sporu mezi USA a Čínou vyšplhal až na měsíční maximum vůči koši předních měn. Euro bylo naopak pod tlakem kvůli obavám ohledně francouzského rozpočtu a britská libra kvůli nejistotě kolem brexitu.
Jednotná evropská měna kolem 22.00 SEČ vykazovala vůči dolaru pokles o 0,3 % na 1,1320 USD. Libra vůči dolaru sestoupila na nové 20měsíční minimum pod 1,25 USD. Kolem 22.00 SEČ ztrácela 0,6 % na 1,2485 USD.
"Vyhlídky pro USA a Čínu se zlepšily. To znamená úlevu pro dolar," uvedl devizový obchodník Peter Ng ze společnosti Silicon Valley Bank. K poklesu eura naopak přispěly obavy investorů ohledně slibů, kterými se francouzský prezident Emmanuel Macron snaží zastavit protesty ve své zemi. Ministr pro rozpočet Gérald Darmanin uvedl, že slíbená hospodářská a sociální opatření přijdou stát zhruba na deset miliard eur.
Ceny ropy byly během dne zhruba o dolar na barel vyšší. Podporovaly je především zisky globálních akcií, slabší dolar a výpadek libyjské produkce.
Globální akcie tento měsíc odepsaly více než pět procent, především kvůli obavám z dopadu čínsko-americké obchodní války na světový hospodářský růst. Jakékoli jeho zpomalení by se odrazilo na poptávce po ropě. V úterý se ale tlak na ropu zmírnil díky oživení akciového trhu.
Další vzpruhu pro ropu znamenal i pokles hodnoty dolaru. Pád americké měny ropu zlevňuje nákupčím, kteří drží jiné měny. Stejně jako v případě akcií byl jinak letošní rok ve znamení růstu dolaru, jehož index, který vyjadřuje hodnotu americké měny ke koši šesti hlavních světových měn, si letos připsal pět procent.
Ceny ropy povzbudilo i pondělní přerušení produkce v Libyi. Tamní největší ropné pole Šarara totiž o víkendu obsadila militantní skupina. Podle libyjské Národní ropné společnosti tento krok vyústí v průměrnou denní ztrátu produkce zhruba 315 000 barelů.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Pokud američtí zákonodárci nevyčlení peníze na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, je prezident Spojených států Donald Trump připraven obejít Kongres a bariéru vybudovat s pomocí armády. Před úterní schůzkou s vůdkyní demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiovou a šéfem demokratů v Senátu Chuckem Schumerem, se kterými bude mluvit o financování federální vlády a také o zdi, to Trump napsal na Twitteru.
- Rusko vyměřilo americkému internetovému vyhledávači Google (v úterý +0,80 %) pokutu půl milionu rublů, protože z výsledků vyhledávání neodstraňoval odkazy na zakázaný obsah. Oznámil to v úterý podle agentury AFP ruský úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor.
- Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziročně stoupl o 2,5 % (odhad: 2,5 %, říjen: 2,9 %). Meziměsíčně se ukazatel v listopadu zvýšil o 0,1 % po 0,6% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali stagnaci.
- USA: NFIB index optimismu malých firem v listopadu klesl na 104,8 bodu ze 107,4 bodu (odhad: 107,3 bodu).
- JPMorgan Chase snížila doporučení na akcie Pfizer (v úterý -0,88 %) na "neutral" z "overweight".
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK