Americké akcie ve středu po zasedání FOMC dále oslabily, trh čekal více holubičí vyjádření centrální banky

Americké akcie v polovině obchodního týdne oslabily poté, co předpověď centrální banky o zpomalení růstu úrokových sazeb v roce 2019 zaostala za očekáváním investorů, kteří věřili v razantnější zpomalení utahování měnové politiky.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 1,49 % na 23 323,66 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,54 % na 2 506,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 2,17 % na 6 636,83 bodu. Index volatility se po průběžném poklesu vrátil přesně na hodnotu z úterý (25,58 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o šest bazických bodů na 2,76 %. Nejsledovanější kryptoměny přidaly přes 4 %.
Měnový výbor Fedu uvedl, že rizika pro ekonomiku jsou "zhruba vyvážená", ale že bude "nadále sledovat globální hospodářský a finanční vývoj a posuzovat jeho důsledky pro ekonomický výhled". Přestože Fed nyní předpokládá, že v příštím roce zvýší úrokové sazby dvakrát, ne třikrát, jak zamýšlel dříve, podle názoru investorů to nestačí na zmírnění obav z případných negativních dopadů růstu sazeb na ekonomiku, jejíž tempo růstu polevuje.
Dolar sice pokračoval v sestupném trendu z posledních dnů, část denních ztrát ale po zveřejnění výsledku zasedání Fedu smazal. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21.30 SEČ odepisoval 0,13 % na 96,98 bodu. Euro na dolar přidávalo 0,15 % na 1,1378 USD, britská libra k dolaru oslabila o 0,12 % na 1,2624 USD. Dolar k japonskému jenu stagnoval na 112,42 JPY.
Vzhledem k obchodním sporům USA a Číny i výkyvům na globálním finančním trhu někteří investoři začínají pochybovat, že si dolar v příštím roce udrží postavení hvězdné měny. Prezident USA Donald Trump v úterý na Twitteru napsal, že je neuvěřitelné, aby centrální banka za současné globální hospodářské a politické nejistoty byť jen uvažovala o zpřísnění měnové politiky.
Ceny ropy během dne přidávaly kolem dvou procent, nakonec se zvýšily zhruba o procento. Zotavují se tak z jednoho z největších propadů posledních let. Podpořila je středeční zpráva amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) o poklesu zásob suroviny v USA. Zpráva zároveň potlačila přetrvávající obavy, že zpomalení globální ekonomiky bude mít dopad na poptávku.
Americké zásoby ropy se v týdnu do 14. prosince podle EIA snížily o 497 000 barelů. Byl to třetí pokles za sebou, i když mírnější, než čekali analytici. Ti jej odhadovali na 2,4 milionu barelů.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se tento měsíc se svými spojenci domluvila na omezení dodávek ropy o 1,2 milionu barelů denně. Změny ale vstoupí v platnost až od ledna a těžba Spojených států, Ruska a Saúdské Arábie se mezitím blíží rekordům.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americká centrální banka podle očekávání zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25-2,50 %. Signalizovala ale, že v příštím roce tempo zvyšování úrokových sazeb zpomalí a že s ohledem na výkyvy na finančních trzích a zpomalování globálního hospodářského růstu se období zpřísňování měnové politiky chýlí ke konci.
- Hlavní město Spojených států podalo žalobu na společnost Facebook (ve středu -7,25 %) kvůli "laxní" ochraně osobních údajů, která umožnila britské poradenské firmě Cambridge Analytica před lety podvodně získat informace o desítkách milionů uživatelů. Médiím to oznámil generální prokurátor metropole Washingtonu Karl Racine. Podle deníku The Washington Post představuje žaloba první významnější snahu amerických úřadů potrestat sociální síť za skandál, který propukl na začátku roku.
- Nejméně do loňského roku poskytovala sociální síť Facebook (ve středu -7,25 %) více než 150 partnerům výrazně širší přístup k osobním informacím uživatelů, než jaký umožňovala obecně platná pravidla o ochraně soukromí. Napsal to v úterý americký deník The New York Times, který k tomuto závěru dospěl po prozkoumání stovek stránek interních dokumentů Facebooku. Speciální kontrakty přinesly kalifornské firmě nové uživatele a podporovaly jejich aktivitu, potažmo růst příjmů z reklam. Uživatelé však o sdílení dat se třetími stranami informováni nebyli.
- Spojené státy ve středu zavedly nové protiruské sankce namířené proti skupině agentů vojenské rozvědky obviněné z vměšování do amerických prezidentských voleb. Sankcemi jsou postiženi i dva ruští agenti údajně odpovědní za útok na bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a čtyři ruská média šířící falešné zprávy. USA zároveň ruší sankce vyhlášené dříve proti třem firmám ruského oligarchy Olega Děripasky. Sám Děripaska v sankčním režimu zůstává.
- Dvě desítky organizací na ochranu práv spotřebitelů ve Spojených státech požadují, aby regulační úřady vyšetřily, zda podvodné aplikace pro chytré telefony s operačním systémem Android, které jsou v nabídce internetového obchodu Play společnosti Google (ve středu -0,76 %), neohrožují děti. Stížnost ve středu podaly Federální komisi pro obchod (FTC).
- Britská společnost GlaxoSmithKline (ve středu na NYSE +0,84 %) a americký lékový koncern Pfizer (-1,01 %) spojí své aktivity v oblasti léků bez předpisu. Obě divize společně utrží 9,8 miliardy liber. V nově vzniklé firmě bude podle sdělení GSK Britům patřit 68 % a Američané budou držet zbylých 32 %.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně stouply o 1,9 % na celoročně přepočítané tempo 5,32 milionu jednotek. Čekal se růst o 1,4 % na 5,22 milionu jednotek. V říjnu prodeje o 0,6 % klesly a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 5,2 milionu jednotek.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 14. prosince po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 5,8 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- USA: Bilance běžného účtu ve třetím čtvrtletí skončila v deficitu 124,8 miliardy USD (odhad: -124,3 miliardy USD, 2Q2018: -101,5 miliardy USD).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 0,497 milionu barelů (odhad: -2,437 milionu barelů, předchozí týden: -1,208 milionu barelů).
- Jefferies snížila cílovou cenu akcií Apple (ve středu -3,12 %) na 225 z 265 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky General Mills (ve středu +5,04 %) v 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 4,41 miliardy USD (odhad: 4,51 miliardy USD).
- Výsledky Winnebago Industries (ve středu +13,41 %) v 1QFY2019: ZIsk na akcii 0,7 USD (odhad: 0,66 USD), tržby 292,8 milionu USD (odhad: 268,3 milionu USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK