Itálie jako další logický schod na cestě do dluhového pekla

Stomiliardová pomocná ruka pro španělské banky naladila zkraje týdne trhy pozitivně, hned během dopoledne se ale začaly množit hlasy o dalších možných rizicích - ratingové agentury hrozí snížením hodnocení dalších zemí eurozóny, které se za půjčku Španělsku ze strany EFSF "zaručují", 100 miliard podle mnohých může být jen první díl vleklého španělského "výpůjčního seriálu". A navíc na jihu Evropy číhá nebezpečí, které v posledních měsících ustoupilo akutnějším starostem - Itálie.
"Problémy Itálie pomoc španělským bankám samozřejmě nevyřeší," tvrdí Nicola Marinelli z londýnské Glendevon King Asset Management. "Víkendové dohody neznamenají, že se Itálie rovnou dostane pod tlak, ovšem investoři budou ještě opatrnější, než Itálii půjčí."
Italský vládní dluh přes 2 biliony eur je vůči HDP nejvyšší ze všech vyspělých ekonomik kromě Řecka a Japonska. Měsíčně potřebuje Itálie upsat dluhopisy za více než 35 miliard eur. Se současnými úroky je to dlouhodobě neudržitelné. V pondělí přitom 10leté dluhopisy velice rychle oslabily - trh si nenechá od politiků nic namluvit, riziko nákazy je velké.
"Problém Itálie tkví v tom, že má vždy tendenci následovat Španělsko," upozorňuje Nicholas Spiro ze Spiro Sovereign Strategy. "Ačkoli jsou fundamentální čísla lepší v případě italské ekonomiky, šíření dluhové krize, tedy neúnosný růst sazeb u dluhopisů, může Itálii zahnat do kouta."
Itálie je pod taktovkou nezvoleného Montiho kabinetu na dobré cestě stlačit rozpočtový schodek pod 3 % HDP, kdyby nebylo splátek dluhu, byl by dokonce rozpočet v mírném plusu. Vládní zadlužení na úrovni 120 % HDP by proto nemělo výrazně růst - pokud se úroky z dluhopisů nezačnou na trhu výrazně zvyšovat.
Míra nezaměstnanosti je v Itálii zhruba poloviční ve srovnání se Španělskem. Navíc Itálie nezažila agresivní nemovitostní bublinu s následným splasknutím trhu, které ve Španělsku zanechalo díry v bilancích bank i v rodinných rozpočtech. Banky v Itálii by na tom tedy měly být oproti těm španělským lépe.
Kdo koupí italský dluh?
V posledních měsících jsou to právě italské banky, které nakupují italské dluhopisy, protože zahraniční investoři kvůli obavám ze šíření krize ztrácejí o italské bondy zájem. "Pokud bude mít Itálie dlouhodobě problém s přístupem na trhy, bude muset zasáhnout ECB," předpokládá ekonomický poradce Deutsche Bank. "A to bude další nebezpečí pro měnovou unii jako celek."
Italské banky i proto patří k těm, které si u ECB půjčily nejvíce v rámci obou kol LTRO.
"ECB bude pravděpodobně muset znovu začít nakupovat dluhopisy, ovšem zájemců o jejich prodej bude jistě mnoho, nejen Itálie a její banky. Investoři se zkrátka bojí, že je Španělsko novým Řeckem a Itálie novým Španělskem," varuje Lex Van Dam z londýnské Hampstead Capital. Již ve středu si jde Itálie na trh pro 6,5 miliardy eur v pokladničních poukázkách, o den později prodává dlouhodobé dluhopisy.
Celkové zadlužení Itálie je ve srovnání se španělským zhruba dvojnásobné, což investory nemůže lákat, navíc když italská ekonomika zaostává za průměrem Evropské unie už více než deset let.
Zdroj: Bloomberg