US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,80 %
NASDAQ-0,58 %
S&P 500-0,09 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Fed podle očekávání ponechal sazby beze změny, z prohlášení vypustil pasáž o zhruba vyrovnaných rizicích

Americká centrální banka na lednovém zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, základní sazba tak zůstává v pásmu 2,25-2,50 %, kam ji Fed zvýšil v prosinci. V prohlášení vydaném po konci zasedání se tentokrát neobjevila pasáž, ve které banka dosud opakovaně hovořila o "zhruba vyrovnaných rizicích".

Redakce IW
Redakce IW
30. 1. 2019 | 20:00
Fed

Centrální banka uvedla, že ekonomika USA stoupá solidním tempem a situace na trhu práce se nadále zlepšuje, dodala ovšem, že s ohledem na aktuální globální hospodářský a finanční vývoj bude trpělivá a opatrná při zvažování toho, jaké kroky v oblasti nastavení sazeb bude v budoucnu vhodné učinit.

Podle Fedu narůstají ekonomické tlaky a inflace je stále nízká. Centrální banka je také připravena upravit tempo snižování objemu dluhopisů ve svém držení, pokud to bude nutné k podpoře ekonomiky.

Banka sice uvedla, že nejpravděpodobnější je pokračování růstu americké ekonomiky a počtu pracovních míst, na rozdíl od předchozích prohlášení ale tentokrát neuvedla, že rizika výhledu jsou zhruba vyrovnaná.

Tisková konference Jeromea Powella

Jak se změnilo prohlášení po zasedání FOMC

Už po minulém zasedání centrální banka USA signalizovala, že v letošním roce se tempo zvyšování úrokových sazeb sníží a že s ohledem na výkyvy na finančních trzích a zpomalování globálního hospodářského růstu se cyklus zpřísňování měnové politiky chýlí ke konci.

Zatímco ještě loni v září banka odhadovala, že v tomto roce zvýší sazby třikrát, nyní počítá jen se dvojím zvýšením. V roce 2020 by poté mělo dojít k jedinému a poslednímu růstu základní úrokové sazby, a to na 3,1 %. Podle dřívějšího plánu měla horní hranice činit 3,4 %. Trh si myslí, že se letos sazby nezvýší ani jednou. Loni Fed úrokové sazby zvýšil čtyřikrát.

Fed - dot plot (prosinec 2018)

V pravidelné situační zprávě o stavu americké ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou centrální banka zveřejnila v polovině ledna, se uvádí, že vyhlídky hospodářství jsou celkově pozitivní, ohrožuje je však množství negativních faktorů, jako jsou propad cen akcií nebo nejistoty plynoucí z obchodní války. Zpráva vychází z údajů získaných na konci loňského roku od podnikatelů ve všech 12 měnových distriktech.

Ekonomická prognóza z prosince 2018

V prosinci Fed aktualizoval svou ekonomickou prognózu. Podle ní čeká, že letos americká ekonomika posílí o 2,3 %. Inflace má v roce 2019 činit 1,9 %. Tyto předpovědi jsou hluboko pod prognózou Trumpovy administrativy, která trvá na tom, že díky daňovým škrtům bude roční tempo růstu americké ekonomiky v příštích letech činit 3 %.

Míra nezaměstnanosti se má v roce 2019 snížit na 3,5 %, v roce 2020 by měla mírně vzrůst na 3,6 % a v roce 2021 na 3,8 %.

Banka dosud sazby zvyšovala, aby zpomalila růst HDP, jehož tempo bylo vyšší než to, které považovala za udržitelné. Existují ale obavy, že letos by americká ekonomika mohla vstoupit do neklidných vod, protože stimuly v podobě daňové reformy prezidenta Trumpa slábnou a expanze světové ekonomiky ztrácí na síle.

Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady společností i spotřebitelů. To znamená, že s růstem sazeb bývají vklady v bankách více úročeny, zatímco dlužníkům se prodražují půjčky. Zvyšování sazeb Fedu kritizuje americký prezident Donald Trump, který je zastáncem nízkých úroků. "Myslím, že se Fed zbláznil," prohlásil Trump nedávno a později řekl, že není "ani trochu spokojen" se šéfem centrální banky. Sám přitom předloni do čela centrální banky nominoval Jeromea Powella.

Prezidentovy výroky na adresu centrální banky vyvolávají obavy o její nezávislost. Představitelé Trumpovy administrativy se ale v posledních měsících snaží zdůrazňovat, že prezident nehodlá podkopávat schopnost Fedu činit rozhodnutí nezávisle na politických tlacích.

Růst cen v prosinci zpomalil na 1,9 %, růst HDP v třetím čtvrtletí dosáhl 3,4 %

Tempo růstu ekonomiky Spojených států v třetím čtvrtletí kleslo na 3,4 % ze 4,2 % ve druhém kvartálu. Největší světová ekonomika však podle analytiků zřejmě zůstává na cestě k dosažení 3% ročního růstu, který si stanovila za cíl administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

Americká ekonomika nyní těží mimo jiné z Trumpovy daňové reformy a ze zvýšených vládních výdajů. Na zahraniční obchod má ale negativní dopad konflikt s Čínou, v jehož důsledku na sebe Washington a Peking vzájemně uvalily cla na zboží v hodnotě stovek miliard dolarů.

Index spotřebitelských cen v USA v prosinci podle očekávání meziročně stoupl o 1,9 %. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po stagnaci v předchozím měsíci. Jádrová inflace (inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin) v meziročním srovnání zůstala na 2,2 %.

Zdroj: Fed, ČTK

Americká ekonomikaCentrální bankyFedPodpora ekonomikySpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná