Je vám přes padesát? Neváhejte, druhá kariéra na vás čeká

Pokud vám zbývá do důchodu pár let, možná se již těšíte na zasloužený odpočinek. Realita vám však může uštědřit nepříjemný políček - o volný čas sice nebudete mít nouzi, ale nebudete mít dost peněz na to, abyste mohli cestovat a splnit si všechny sny, které jste odkládali na důchod. Ale nezoufejte. Penze nemusí znamenat "stopku".
Možná se jednoho dne probudíte a uvědomíte si, že vám je padesát a nemáte našetřeno na důchod. Nebo sice zajištěni jste, ale přijdou nečekané výdaje na léky, váš potomek přijde o zaměstnání, neustojí hypotéku a bude muset prodat dům a bydlet u vás s celou rodinou. Do důchodu se tak možná "odeberete" později, než jste čekali.
Asi teď namítáte, že byste byli úplní blázni, kdybyste s prací po 30 letech dřiny konečně "nesekli". Ale proč nedat svému životu nový rozměr? Začněte svou druhou kariéru! Ukažte všem, že ještě nepatříte do starého železa a máte světu co nabídnout. Netušíte, jak osvěžující pro duši i tělo může být, když zbytek života nestrávíte pasivně.
Splňte si sny z mládí
Lidé jsou velmi přizpůsobiví a dokáží se učit v každém věku (pokud k tomu mají potřebnou motivaci). Zamyslete se nad věcmi, které jste v životě chtěli zkusit, ale neměli jste na ně čas.
Určitě umíte něco jedinečného, co vás nikdy nenapadlo využít v kariéře. Nyní máte tu pravou příležitost! A práce se vám může stát koníčkem.
Dělejte to, co vás baví
Nastal čas podívat se na svět z jiného úhlu. Právě jste přišli na to, že nechcete (nebo nemůžete) přestat pracovat. Pobíráte důchod, takže minimální příjem máte jistý. Nenechte se proto "ždímat" v sice dobře placené práci, ale za cenu toho, že vás to nebude bavit a budete psychicky i fyzicky vyčerpaní.
Pokud jste strávili více než polovinu života v zaměstnání, kterého se chcete zbavit, odejděte, jakmile to bude možné, ať můžete s hledáním nové práce začít co nejdříve. Možná není realistické stát se na stará kolena astronautem, ale pokud máte zázemí a chuť, ani v tom vám nikdo bránit nebude.
Zpátky do školy? Proč ne!
Takže si to ujasněme: pro novou práci bude potřeba doplnit si vzdělání. Pokud jste vysloužilý bankovní úředník a celý život vás na chatě "brala" tesařina, nemusí to hned znamenat, že byste měli zamířit na zkoušky do učňáku. Za život jste jistě poznali mnoho lidí, tak proč nekontaktovat známého - profesionála z oboru?
Že jsou všichni známí bankéři? Oslovte sousedy, kamarády z mládí, spolužáky a podobně. Nejde přece o to být ve svém novém oboru špička.
K zahození nejsou ani ruční práce. Možná svými výtvory zaplavujete zatím jen svá vnoučata, ale to se může změnit. Například ručně vyráběné bytové doplňky jsou dnes velmi ceněné. Díky několika hodinám kurzů můžete své schopnosti přiblížit umu profesionálů a začít zásobovat obchody s uměleckým textilem.
Vezměte si částečný úvazek ve své práci
Další možností je pracovat na částečný úvazek ve svém stávajícím zaměstnání - třeba jako konzultant nebo lektor. Zkrátka na takové pozici, kde byste nejlépe zhodnotili své celoživotní zkušenosti z oboru. Určitě se najde mnoho příležitostí - rozhodnutí je jen na vás.
Z finančního hlediska je prioritou, abyste si něco vydělali. Ale i když to bude jen polovina očekávaného příjmu, brzy pocítíte pozitivní reálný dopad na svou finanční situaci. Vaše důchodové úspory se nebudou ztenčovat, ale naopak budou růst.
Věřte, že se díky aktivnímu způsobu života budete navíc cítit čilejší a zdravější.
Zdroj: thestreet.com