Efektivně pracovat z domova. Jak na to?

Práce doma rozhodně není pro všechny. Je potřeba zvážit několik charakterových rysů. Potřebujete, aby vás ostatní kontrolovali? Máte problém odpoutat se od práce? Jste lepší v osobní komunikaci? Pokud ano, pak pro práci z domova nejste tím správným adeptem.
Klíčovým prvkem je zachování motivace. "Někdo potřebuje k práci dokopat. Je těžké se doma motivovat," říká Jeff Erickson, nezávislý strategický konzultant.
Podstatné je vytvořit si dobré pracovní prostředí. "Chce to skutečnou kancelář s pracovním stolem. Kuchyně nebo obývací pokoj neposkytují dostatečné soukromí a klid k práci. Minimem je pokoj, kde se dají při práci zavřít dveře," doporučuje Erickson. "Pak už stačí počítač a dobré osvětlení."
K pracovně přistupujte jako ke skutečné kanceláři
Ideální je pracovat jako ve skutečné kanceláři. Erickson navrhuje potenciální program: "Vstaňte pravidelně v rozumnou dobu, dejte si snídani, oblečte se, a jděte do kanceláře. Kromě polední pauzy se vyhněte Facebooku. Po skončení pracovní doby se věnujte ostatním věcem – dětem, posilovně, zajděte si s kamarády do hospody a podobně."
Základem je vytvořit pro každý den pevnou strukturu. Minimalizuje to rozptýlení, zvyšuje efektivitu a vytváří jasnou hranici mezi prací a volným časem.
Rozptýlení je hlavním problémem práce z domova. Produktivita rapidně klesá, jakmile neudržíte pozornost. Někdy stačí zavřít dveře a vypnout domácí telefon, ale často jsou potřeba razantnější opatření.
S prací to nepřehánět
Druhým extrémem práce z domova je přepracování. Neustále vás něco může svádět k práci. Tento problém je ještě horší než zmíněná nedostatečná motivace.
Kate Listerová, která se prací z domova zabývá ve svých knihách, dokonce zná lidi, kteří po práci doma nasednou do auta, objedou si blok a vrátí se domů, jen aby ve své mysli zakončili pracovní den.
Ked Sheridan, spoluzakladatel Remote Employment, doporučuje: "Vytvořte si jasná pravidla, například nemluvit o práci v obýváku, nezabývat se prací v jasně stanovených časech. Součástí toho je i stanovení si trestu pro případ porušení pravidel."
Pokud máte děti, je potřeba jim vysvětlit, že nesmějí zlobit, když zrovna telefonujete, že mají klepat, když jste "v práci" a podobně. Pochopí to i malé děti, třeba na principu semaforu – červená cedulka na dveřích znamená "nerušit", zelená je pustí za vámi s jejich starostmi a radostmi.
Pozor na izolaci od společnosti
Z domácí "kanceláře" nemůžete navazovat přímý kontakt jako na pracovišti. Proto je snadné se cítit v izolaci. Fyzická izolace se pak může odrážet v psychice a snižovat inovativnost a celkovou kvalitu práce. "Nevzdejte se svého okolí, choďte ven a buďte v kontaktu s lidmi. Nechte si poradit. Zvykněte si hledat dobré nápady u ostatních," doporučuje Sheridan.
Navíc přidává několik postřehů:
- Nenechávejte si platit málo jen proto, že jste doma. Je to také práce!
- Zůstaňte produktivní jako ostatní.
- Nenechte si ujít možnost přetavit domácí práci v malou firmu.
- Nezapomínejte na ostatní záliby.
Listerová dodává, že při práci doma, tedy bez dozoru okolí a společnosti, můžeme mít tendenci poddávat se závislostem. Při problémech s přejídáním, alkoholem, drogami, nebo třeba závislostí na pornografii není dobré pracovat doma.
Pevná vůle je jako při každé práci důležitým předpokladem. Potvrzuje to i Listerová: "Úspěšně pracuji z domova už dvacet let a stále mám co zlepšovat. Ale když máte motivaci a vůli pracovat, je půlka hotova."
Zdroj: Business Insider