US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (26. února)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká byla v únoru důvěra v českou ekonomiku a kolik dolarových miliardářek je v Rusku? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
26. 2. 2019 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí posílily díky naději na obchodní dohodu mezi USA a Čínou

Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem. Náladu investorů zlepšilo prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že odloží plánované zvýšení cel na dovoz zboží z Číny. To naznačilo, že USA a Čína jsou blízko uzavření obchodní dohody. Index Dow posílil o 0,23 % na 26 091,95 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,12 % na 2 796,11 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,36 % na 7 554,46 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 9,92 % na 14,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,66 %.

Letošní rok nebude pro akcie nic moc. Je potřeba vítat každý pullback, říká známý investor

Letošní rok nebude pro akcie nic moc. Je potřeba vítat každý pullback, říká známý investor

2. Evropské burzy v pondělí stouply, dařilo se automobilovému sektoru

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v zelených číslech. Povzbudilo je rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odložit zvýšení cel na dovoz čínského zboží do Spojených států plánované na 1. března. Optimismus investorů však Trump v pondělí zmírnil, když prohlásil, že obchodní dohoda mezi největšími světovými ekonomikami může být blízko, ale nemusí k ní dojít. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,26 % na 372,18 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,07 % na 7 183,74 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,31 % na 5 231,85 bodu a německý DAX stoupl o 0,42 % na 11 505,39 bodu. Díky vysoké expozici vůči Číně se dařilo automobilovému sektoru a akciím těžařů. Akcie německého koncernu Volkswagen zdražily o více než 3 % a francouzská automobilka Renault získala necelá 2 %.

Finsko: Zaručený příjem (ne)funguje

Finsko: Zaručený příjem (ne)funguje

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie společnosti CME zdražily o 3,4 %

Pražská burza začala týden pozitivně, když index PX získal 0,99 % na 1 070,68 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Komerční banky a energetické skupiny ČEZ, proti trendu šla likérka Stock Spirits. Objem obchodů byl s 380 miliony korun podprůměrný. Akcie Komerční banky byly nejobchodovanější a zdražily o 1,16 % na 961 Kč. Dařilo se i dalším finančním titulům. Erste Group Bank stoupla o 0,42 % na 810,40 Kč, MONETA Money Bank si polepšila o 1,52 % na 79,95 Kč a pojišťovna VIG vzrostla o 0,92 % na 549,50 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenala mediální společnost CME, jež posílila o 3,4 % na 85,20 Kč.

Investorský magazín: Avast jako akcie budoucnosti a indikátor (ne)blízké recese

Investorský magazín: Avast jako akcie budoucnosti a indikátor (ne)blízké recese

4. Očekávané události

V úterý dopoledne zveřejní Německo index spotřebitelské důvěry od GfK a v britském parlamentu vystoupí premiérka Theresa Mayová. Odpoledne na trh USA pošlou indexy cen domů FHFA a S&P/Case-Shiller, zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě, index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě Peugeot, BASF nebo Standard Chartered a v USA Macy's, Home Depot, Mylan či Frontier Communications. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. února

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra v českou ekonomiku po třech poklesech v řadě stoupla

Důvěra v českou ekonomiku v únoru mírně stoupla, její index se zvýšil o 0,2 na 98,2 bodu. Důvěra v hospodářský vývoj vzrostla u podnikatelů, u spotřebitelů naopak ochabla. Naposledy stoupl souhrnný indikátor důvěry loni v říjnu, od té doby meziměsíčně klesal. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Ve srovnání s loňským únorem je letos celková důvěra v ekonomiku nižší, meziročně klesla také důvěra podnikatelů i spotřebitelů.

6. Ceny průmyslových výrobců v Česku v lednu meziročně stouply o 2,9 %

Ceny průmyslových výrobců v Česku v lednu meziročně stouply o 2,9 %. Zvýšily se i ceny v ostatních odvětvích, a to u zemědělských výrobců o 4,4 %, stavebních prací o rovná čtyři procenta a tržních služeb pro podniky o 2,7 %. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. Téměř ve všech oblastech navíc meziroční růst cen oproti loňskému prosinci zrychlil. Výjimkou byly jen stavební práce, u kterých bylo zdražení v lednu stejné jako v prosinci.

7. BMW zaplatí kvůli kvůli dieselovému skandálu pokutu 8,5 milionu eur

Německý výrobce luxusních aut BMW zaplatí kvůli dieselovému skandálu pokutu 8,5 milionu eur. V pondělí to oznámilo mnichovské státní zastupitelství. Konkurenčnímu Volkswagenu byla loni za podobná pochybení vyměřená řádově vyšší - miliardová pokuta. Firma BMW nicméně s úřady spolupracovala, nepodařilo se jí prokázat úmyslný podvod a zjištěná pochybení již napravila, uvedl úřad.

8. Těžař zlata Barrick chce koupit rivala Newmont za 18 miliard USD

Kanadská těžařská společnost Barrick Gold v pondělí podala nabídku na převzetí amerického konkurenta Newmont Mining, za kterého je ochotna zaplatit skoro 18 miliard dolarů v akciích. Spojený podnik by byl největším těžařem zlata na světě. Nabídka je považována za nepřátelskou, protože Newmont nyní jedná o převzetí kanadské společnosti Goldcorp.

9. Babiš podporuje zavedení daně pro internetové giganty

Premiér Andrej Babiš podporuje zavedení zvláštní daně pro internetové giganty jako Facebook, Apple či Google. Řekl to v pondělí novinářům v Egyptě na závěr summitu Evropské unie a Ligy arabských států. Debata o možném zvyšování spotřební daně na alkohol je podle něj zatím pouze teoretická, žádné konkrétní návrhy dosud nepadly.

10. GE prodá za 21,4 miliardy dolarů svou biofarmaceutickou divizi

Americký průmyslový konglomerát General Electric prodá za 21,4 miliardy dolarů své aktivity v biofarmaceutickém průmyslu. Novým majitelem bude další americká společnost Danaher, kde dříve působil nynější šéf GE. V rámci restrukturalizace GE ohlášené loni v červnu jde zatím o největší prodej aktiv této silně zadlužené firmy.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rusko má podle Forbesu druhou dolarovou miliardářku

Majitelka a ředitelka internetového obchodu Wildberries Taťjana Bakalčuková se stala druhou Ruskou, které časopis Forbes přiřkl titul dolarové miliardářky. Hodnotu jejího podnikání odhadl na 1,2 miliardy dolarů.

Jako první do klubu největších boháčů v Rusku vstoupila podnikatelka ve stavebnictví Jelena Baturinová. Stalo se tak již v dobách, kdy její manžel Jurij Lužkov býval starostou Moskvy.

Bakalčuková následovala poté, co Forbes odhadl hodnotu její společnosti na základě údajů o tržbách a zisku a srovnáním s obdobnými firmami. Wildberries totiž není veřejně obchodovatelnou společností.

Obchod Wildberries prodává různé druhy zboží včetně hraček, dětské výživy, elektroniky a knih. Loni tržby dosáhly 1,7 miliardy dolarů.

Bakalčuková je podle dostupných údajů jedinou majitelkou Wildberries, kterou Forbes pasoval na čtvrtou nejdražší internetovou společnost v Rusku, po internetovém vyhledávači Yandex oceňovaném na 10,72 miliardy dolarů, skupině Mail.ru (5,36 miliardy dolarů) a Avito (3,85 miliardy dolarů).

Bakalčuková bývala učitelkou angličtiny. Do podnikání se pustila spolu s manželem v roce 2004. Zpočátku prodávali dámské oblečení z německých katalogů. V současnosti web společnosti eviduje 60 milionů zhlédnutí měsíčně, a to nejen z Ruska, Běloruska a Ukrajiny, ale i Německa či USA.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie