Americké akcie zahájily týden silným růstem, dolar naopak ztrácel

Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Dařilo se hlavně technologickým společnostem, pokles ceny akcií výrobce letadel Boeing kvůli tragické nehodě v Etiopii ale omezil zisky indexu Dow.
Index Dow vzrostl o 0,79 % na 25 650,88 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,47 % na 2 783,30 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,02 % na 7 558,06 bodu. Index volatility VIX klesl o 10,72 % na 14,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,64 %. Nejsledovanější kryptoměny odepsaly 1-2 %.
Akcie Boeingu oslabily o 5,33 % v reakci na zprávu, že mnoho leteckých společností zastavilo lety novým letadlem 737 MAX 8 po druhé tragické nehodě letadla za pět měsíců. Boeingu se však podařilo smazat velkou část počátečních ztrát (krátce po otevření trhů ztrácel 13,5 %), což nakonec pomohlo i k růstu celého průmyslového sektoru o 0,9 %.
Posílily všechny hlavní dílčí sektory indexu S&P 500 v čele s technologickými společnostmi. Ty podpořila zpráva, že se výrobce čipů NVIDIA (+6,97 %) dohodl na koupi izraelské firmy Mellanox Technologies (na Nasdaqu +7,78 %). Akcie Applu (+3,46 %) posílily v reakci na nové nákupní doporučení od Bank of America Merrill Lynch. Akcie Facebooku (+1,46 %) posílily také díky novému nákupnímu doporučení, tentokrát z dílny Nomury.
Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodní tržby v USA v lednu nečekaně vzrostly. Pomohly jim nákupy stavebního materiálu a výdaje spotřebitelů za zbytné zboží. V prosinci však byly tržby mnohem nižší, než se původně uvádělo. Klesly o 1,6 %, což byl nejhlubší pokles za devět let.
Americký dolar po nejednoznačné statistice z USA mírně oslabil vůči koši hlavních světových měn. Před důležitým hlasováním o brexitové dohodě v britském parlamentu, na kterém by se mohlo rozhodnout o podmínkách odchodu Británie z EU, naopak posiluje britská libra. Ta v uplynulých osmi seancích oslabovala vůči dolaru. K jejímu pondělnímu růstu přispělo zmírnění obav, že by Británie opustila EU bez dohody.
Britský parlament bude v úterý opět hlasovat o dohodě o odchodu Británie z EU. Poslanci již dohodu jednou odmítli kvůli takzvané irské pojistce. Pokud v úterý brexitovou smlouvu domluvenou s Bruselem nepodpoří, což je podle komentátorů téměř jisté, mají se ve středu vyslovit k tomu, zda si přejí brexit bez dohody. Pokud by ani tato varianta neprošla, má následovat hlasování o odkladu brexitu, který je zatím stále plánován na 29. března. Britské libře pomáhají vzhůru hlavně spekulace, že brexit bude odložen, a Británie se tak vyhne tomu, že by opustila unii bez dohody.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,2 % na 97,19 bodu. Vůči euru oslabil o 0,1 % na 1,1245 USD, k jenu však vzrostl o 0,1 % na 111,24 JPY. Britská libra vůči dolaru vzrostla o 0,9 % na 1,3138 USD a k euru o 0,8 % na 0,8559 GBP.
Ceny ropy v úvodu týdne vzrostly o více než procento. Podpořilo je hlavně sdělení Saúdské Arábie, že ukončení dohody o snížení těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců není do června pravděpodobné.
Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih v neděli agentuře Reuters řekl, že je příliš brzy na to, aby se dohoda OPEC, Ruska a dalších zemí před červnovou schůzkou této takzvané skupiny OPEC+ měnila. Těžební škrty, na nichž se OPEC+ dohodl, podporují ceny ropy od začátku roku. O situaci bude OPEC+ jednat 17. až 18. dubna a pak 25. až 26. června.
"Fálihovy komentáře ukázaly více než jasně, že Saúdská Arábie a kartel OPEC to s omezováním nabídky na trhu myslí vážně," poznamenal analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures.
Kromě toho Saúdská Arábie oznámila, že plánuje v dubnu snížit vývoz ropy pod sedm milionů barelů denně. Cenám ropy ale pomohla i zpráva o snížení počtu aktivních vrtů v USA v minulém týdnu o devět na 834.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ale ve výhledu na příštích pět let v pondělí uvedla, že těžba ropy v USA se do roku 2024 zvýší na 13,7 milionu barelů denně z téměř 11 milionů loni. Spojené státy se podle IEA díky masivnímu rozvoji těžby ropy z břidličných formací stanou v příštích pěti letech motorem růstu nabídky ropy na světovém trhu. Do roku 2024 předstihnou Rusko a ohrozí pozici Saúdské Arábie jako největšího světového vývozce ropy.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americká centrální banka necítí potřebu spěchat s další úpravou svých úrokových sazeb. Uvedl to její šéf Jerome Powell v rozhovoru s televizí CBS. Upozornil však, že opatrnější přístup Fedu ke zvyšování úroků není důsledkem kritiky ze strany prezidenta Donalda Trumpa.
- Donald Trump ve svém návrhu rozpočtu na rok 2020 požaduje 8,6 miliardy dolarů na hraniční zeď s Mexikem. Předznamenává to další boj o financování zdi, kterou Trump slíbil voličům v předvolební kampani a na jejíž financování zatím nezískal podporu Kongresu, napsal The Wall Street Journal.
- Společnost Apple (v pondělí +3,46 %) oznámila na 25. března akci pro novináře. Analytici očekávají představení nové služby streamovací TV s možností odebírat Apple News. Také by mohl být představen nový levný iPad a nová verze sluchátek AirPods.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (v pondělí +2,39 %) se rozhodl omezit plány na uzavírání prodejen. V důsledku tohoto rozhodnutí ale zvýší ceny svých vozů. Ceny podle sdělení automobilky stoupnou v průměru asi o tři procenta, zdražení se však nebude týkat nejlevnější verze elektromobilu Model 3, která se prodává za 35 000 dolarů.
- Spojené státy se díky masivnímu rozvoji těžby ropy z břidličných formací stanou v příštích pěti letech motorem růstu nabídky ropy na světovém trhu. Do roku 2024 předstihnou Rusko a ohrozí pozici Saúdské Arábie jako největšího světového vývozce ropy. Uvedla to v pondělí Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve zprávě, která analyzuje trh s ropou a výhled na příštích pět let.
- Americká oděvní společnost Levi Strauss připravuje návrat na burzu, při kterém by chtěla nabídnout 36,7 milionu akcií za cenu 14 až 16 USD za kus. V rámci IPO by společnost ráda získala 587 milionů USD. Organizací primární nabídky akcií bylo pověřeno 12 bank, mezi kterými jsou například JPMorgan Chase či Goldman Sachs. S cennými papíry oděvní firmy se bude obchodovat na newyorské burze NYSE.
- Maloobchodní tržby v USA v lednu meziměsíčně vzrostly o 0,2 % a v meziročním srovnání se zvýšily o 2,3 % po poklesu o 1,6 % v prosinci.
- USA: Podnikové zásoby v prosinci meziměsíčně stouply o 0,6 % (odhad: -0,1 %, listopad: +0,5 %).
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
