Americká ekonomika v březnu vytvořila 196 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti zůstala na 3,8 %

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 196 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 180 tisíc míst po 33 tisících v únoru (revidováno z 20 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,8 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v březnu zpomalil z 3,4 % na 3,2 %.
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v březnu klesla z 63,2 % na 63,0 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, zůstala na 7,3 %.
Průměrná hodinová mzda se v březnu meziročně zvýšila o 3,2 %, v únoru se zvýšila o 3,4 % a analytici čekali, že v březnu bude růst tímto tempem pokračovat. Proti únoru se mzda v březnu zvýšila jen o 0,1 %, analytici čekali růst o 0,3 % po 0,4% zvýšení v únoru.
V soukromém sektoru vzniklo v březnu asi 182 tisíc míst po přírůstku 28 tisíc míst v únoru (revidováno z 25 tisíc). Čekal se přírůstek zhruba 170 tisíc míst. Ve veřejném sektoru přibylo v březnu asi 14 tisíc míst, v únoru se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil zhruba o pět tisíc (revidováno z -5 tisíc). Zpracovatelský sektor ohlásil za březen úbytek asi šesti tisíc míst (odhad: +10 tisíc, únor: +1 tisíc). Příznivé počasí povzbudilo aktivitu v sektorech, jako je stavebnictví, které vytvořilo asi 16 000 míst.
Americký dolar v reakci na zveřejněná data nejdříve skokově oslabil, poté ale naopak posílil a zhruba po patnácti minutách se pohyboval na úrovni 1,122 EUR/USD. Futures na S&P 500 stouply a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se také mírně zvýšil.
Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v březnu vytvořili přibližně 129 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo asi 170 tisíc pracovních příležitostí po 197 tisících v únoru (revidováno ze 183 tisíc).
Ekonomové odhadují, že k udržení míry nezaměstnanosti na stávající úrovni je potřeba každý měsíc vytvořit asi 100 000 pracovních míst. Údaj o tvorbě míst za leden byl revidován z 311 tisíc na 312 tisíc.
Za celý rok 2018 americká ekonomika vytvořila zhruba 2,6 milionu pracovních míst, což bylo nad úrovní 2,1 milionu z roku 2017 i 2,2 milionu z roku 2016.
"Slabá únorová data ohledně tvorby míst vyvolala obavy, zda již nebyla vyčerpána veškerá růstová kapacita. Dnešní silné údaje ale tyto obavy rozprášily," říká Steve Rick, hlavní ekonom v CUNA Mutual Group. V únoru vzniklo v USA mimo zemědělství nejméně míst za 17 měsíců.
"Americký trh práce zůstává ve velice dobré kondici. Mzdy rostou, byť proti únoru je tempo růstu o něco nižší," doplňuje Michelle Meyerová, hlavní ekonomka pro USA v Bank of America Merrill Lynch.
Růst cen v únoru zpomalil na 1,5 %, růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 2,2 %
Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí kleslo na 2,2 % ze 3,4 % ve třetím kvartálu. Za celý loňský rok ekonomika vzrostla o 2,9 %. Celoroční růst zrychlil z předloňských 2,2 %, byl nejprudší za poslední tři roky a dostal se ke 3% úrovni, kterou si stanovila za cíl administrativa prezidenta Donalda Trumpa.
Index spotřebitelských cen v USA v únoru meziročně stoupl o 1,5 % po růstu o 1,6 % v lednu. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v únoru zvýšily o 0,2 % po stagnaci v lednu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání klesla na 2,1 % z 2,2 %.
Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK