Daňový armagedon ve Spojených státech se nebezpečně blíží

Prezidentská kampaň, přestřelky republikánů a demokratů a turbulentní vývoj v Evropě zastiňují téma, které bude pro Spojené státy na přelomu roku naprosto určující. K 1. lednu 2013 se totiž změní nebo vyprší některé daňové zákony a pobídky, které mají dopad prakticky na každého Američana. Nový prezident tak bude mít po svém zvolení jen šest týdnů na to, aby s daňovou situací něco udělal.
Na začátku roku skončí zvýšená podpora v nezaměstnanosti (40 miliard USD), v platnost vstoupí automatické škrty (98 miliard USD škrtů, o něž se podělí armáda a domácí sociální programy), skončí úleva na dani ze mzdy (125 miliard USD) a Bushovy daňové úlevy z let 2001 a 2003 také končí (150 miliard USD, které se budou týkat především domácností).
Tyto změny by se dotkly všech Američanů, především úlevy pro střední střídu by v době stále nedostatečného ekonomického oživení zaměstnancům a rodinám citelně chyběly.
Zatím největší šanci na přežití, respektive prodloužení mají úlevy zavedené prezidentem Busem, pro něž zřejmě zvednou ruku v Kongresu zástupci obou stran. Kancelář Kongresu pro rozpočet odhaduje, že v případě vypršení všech úlev by chybějící peníze v kapsách spotřebitelů znamenaly propad ekonomiky o 1,3 % během první poloviny roku 2012.
Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se republikáni a demokraté dokázali dohodnout alespoň na některých daních. Takzvaný "Taxmageddon" je proto stále reálnější hrozbou.
Zdroj: USA Today