US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,58 %
NASDAQ-0,51 %
S&P 500-0,56 %
ČEZ+0,58 %
KB+0,10 %
Erste-0,20 %

Americká ekonomika: Dojde na Trumpova slova o obří, tlusté a ošklivé bublině?

Je růst americké ekonomiky udržitelný? Ustálo by hospodářství Spojených států další růst úrokových sazeb Fedu? To jsou otázky, na něž neexistují jednoznačné odpovědi. Nápověd je ale spousta, stačí před nimi nezavírat oči.

Bývalá šéfka americké centrální banky Janet Yellenová kdysi prohlásila, že je potřeba ekonomiku USA dostat do stavu, kdy bude prosperovat při plné zaměstnanosti jen díky svým zdrojům, a nebude tak odkázaná na tržní či ekonomické bubliny. Tato její slova z doby ještě před nástupem do čela Fedu stojí za pozornost minimálně ze dvou důvodů. Zajímavé je jednak to, jak jednoduše se problém jeví zpovzdálí, a jednak to, jak složitý je ve svém jádru.

Hedgeový manažer a v posledních letech zatvrzelý akciový medvěd Jesse Felder upozorňuje, že Fed v posledních letech svými kroky a opatřeními podporoval toky spekulativního kapitálu, který přispíval k přifukování řady bublin.

"K tomu se přidalo uvolňování podmínek pro úvěrování firem a svět okusil největší boom nezodpovědného úvěrování podniků v historii," říká Fedler.

Ačkoli kreditní spready jsou nyní takřka nejnižší v historii, mediánové pokrytí úrokových nákladů firem je ve Spojených státech horší než na vrcholu finanční krize z roku 2008. Americký ekonom Hyman Minsky by určitě neváhal vytáhnout označení tohoto stavu za největší Ponziho schéma Ponziho finančního systému.

A tím to nekončí. Jak upozorňuje Teddy Vallee, zakladatel Pervalle Global, společnosti získané prostředky využily z velké části ke zpětným odkupům akcií, které lze jen stěží považovat za smysluplné výdaje.

Pro srovnání, bilance americké centrální banky se za poslední dekádu nafoukla o asi čtyři biliony dolarů a prakticky tutéž částku firmy utratily za stejnou dobu za vlastní akcie.

"Pokud bychom měli říct, co nebo kdo stojí za současným býčím trendem, nenašli bychom lepší odpověď než tu, že je potřeba ukázat na Fed. Valuace akcií nadopovaných politikou centrální banky se dostaly na úrovně, které ani zdaleka neodpovídají fundamentům," říká Felder.

Dojde na slova Donalda Trumpa? V rozhovoru pro The New York Times americký prezident před necelými třemi roky (ještě jako kandidát) prohlásil, že jediné, co vypadá dobře, je akciový trh. "Jakmile se ale zvýší sazby, třeba jen nepatrně, zhroutí se. Jsme v obří, tlusté, ošklivé bublině," prohlásil tehdy. Odpůrci šéfa Bílého domu to asi neuslyší rádi, je ovšem možné, že v tomto případě nebyl Trump daleko od pravdy. To, jak v uplynulých měsících tlačí na Fed, aby nezpřísňoval měnovou politiku, je možná motivováno novými faktory, na dávnější historii to ale nic nemění.

Zdroj: thefelderreport.com

Americká ekonomikaAmerické akcieCentrální bankyFedInvestiční bublinyKvantitativní uvolňováníPodpora ekonomikySpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

24. 5.-Andrej Rády
Ekonomické a politické hrozby