Co musíte ráno vědět (19. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, co chystá G7 na kryptoměny a kdy umějí slavné hodinky být skutečně apokalyptické? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek zdražily díky komentáři šéfa newyorského Fedu
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zpevnily v reakci na komentář představitele americké centrální banky, který posílil přesvědčení, že úrokové sazby budou sníženy. Index Dow uzavřel na zelené nule, když zpevnil o 0,01 % na 27 222,97 bodu. Širší benchmark S&P 500 stoupl o 0,36 % na 2 995,11 bodu a index Nasdaq Composite získal 0,27 % na 8 207,24 bodu. Index volatility VIX spadl o 3,15 % na 13,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,03 %. V zelených číslech obchodování zakončila většina hlavních sektorů, přičemž nejvyšší zisk zaznamenaly utility (+0,87 %) a technologie (+0,78 %). Zhruba o 0,8 % ale kleslo odvětví komunikační služeb. Mírně oslabil také sektor cyklického spotřebního zboží.
2. Evropské akcie ve čtvrtek klesaly, nedařilo se technologickým firmám
Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování dolů. Investoři reagovali na smíšené výsledky korporátního hospodaření a na prodlužování nejistoty ohledně vývoje v americko-čínských jednáních o vzájemném obchodu. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,56 procenta, německý DAX poklesl o 0,92 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,38 procenta. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 ztratil 0,21 procenta, když nejhůře se vedlo technologickému sektoru. O nejvýznamnější kurzotvorné události se ve čtvrtek postaraly firmy, které zveřejnily výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí.
3. Pražskou burzu ve čtvrtek vytáhly nad nulu akcie skupiny ČEZ
Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal střídmý zisk 0,14 % a uzavřel seanci na 1 063,87 bodu. Největší podíl na tom, že se po ranních ztrátách index dostal do kladného pásma, měly akcie nejobchodovanějšího titulu, energetické firmy ČEZ. Dařilo se i Komerční bance a Monetě Money Bank. Naopak nejvíce ztrácely akcie textilky PFNonwovens. Zobchodovaný objem čítal podprůměrných 360 milionů korun.
4. Očekávané události
V pátek dopoledne v Německu vyjde index cen výrobců a eurozóna přidá výsledek běžného účtu. Odpoledne pak ve Spojených státech vyjde index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnosti American Express, State Street nebo Schlumberger a v Evropě automobilka Saab. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. G7 chce přísně kontrolovat kryptoměny
Digitální měny, jako je i plánovaná libra od Facebooku, musejí podléhat nejvyšším regulačním standardům, aby se zajistilo, že se nepoužívají k praní špinavých peněz a že jejich uživatelé jsou ochráněni. Na summitu ve Francii se na tom shodli ministři financí skupiny sedmi nejbohatších zemí světa G7.
6. Británie se může propadnout do recese, varuje rozpočtový úřad
Británie se může propadnout do recese a odchod země z Evropské unie bez dohody by mohl v příštím roce více než zdvojnásobit rozpočtový deficit. Ve své čtvrteční zprávě to uvedl britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR), který má na starosti dohled nad veřejnými financemi.
7. Příjmy Microsoftu díky cloudu překonaly očekávání
Americké společnosti Microsoft vzrostly příjmy ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí o 12 procent na 33,72 miliardy dolarů, a překonaly tak očekávání analytiků. Lví podíl na tom má stěžejní produkt společnosti, cloudová služba Azure. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení společnosti.
8. USA se vracejí do střední Evropy, prohlásil Pompeův náměstek
Spojené státy spojují se střední Evropou společně uctívané základní hodnoty, zatímco však minulé vlády USA vztahy opomíjely, nynější vedení Spojených států se do regionu vrací. Na mezinárodní konferenci ve Washingtonu o vztazích mezi USA a středoevropskými státy to ve středu řekl náměstek amerického ministra zahraničí Philip Reeker. Česko na dvoudenní konferenci zastupoval jeho pražský protějšek Aleš Chmelař.
9. Jihokorejská centrální banka poprvé po třech letech snížila úroky
Jihokorejská centrální banka ve čtvrtek nečekaně a poprvé po více než třech letech snížila základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt bodu na 1,5 procenta. Zároveň snížila také odhad růstu ekonomiky na letošní rok, především z důvodu narůstající nejistoty ohledně obchodních sporů s Japonskem.
10. Německý Haniel přijal Křetínského nabídku na odkoupení akcií Metra
Německá investiční skupina Haniel podle očekávání přijala nabídku českého miliardáře Daniela Křetínského, aby prodala své zbývající akcie v německé maloobchodní skupině Metro. Haniel to oznámil ve čtvrtečním prohlášení. Křetínský a jeho obchodní partner se snaží Metro zcela ovládnout.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Apokalyptické hodinky
Kdo ze čtenářů Investičního webu je fanoušek dobrých hodinek a ještě lepších filmů, přijde si na své. Letos v zimě, píše Bloomberg, přijdou do některé z newyorských aukčních síní rolexky, jež ve filmové Apokalypse nosil na levici plukovník Kurtz, tedy Marlon Brando. Po čtyřiceti letech si kdosi z příbuzných všiml, že mu cenný přístroj (pro detailisty: typ 1675 GMT-Master) leží v šuplíku - a šup s ním do aukce. Na kolik si majitel přijde, samozřejmě ještě nevíme; zato víme, že už Brando je kupoval za šestimístnou sumu. A také víme, že jiné slavné rolexky, jež nosil Brandův hollywoodský kolega Paul Newman, se prodaly za 17,5 milionu dolarů. A to je cena skutečně apokalyptická.
Aktuality
