US MARKETOtevírá za: 16 h 7 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Proč nejbohatší lidé na světě po sedmi letech poprvé zchudli?

Po sedmi letech růstu majetku lidí označovaných jako high net worth individuals (HNWI, lidé s investovatelným majetkem alespoň milion dolarů) došlo v roce 2018 k poklesu, a to o 2,9 %, tedy asi 2 biliony dolarů. Převážně to bylo kvůli propadu na trzích v regionu Asie a Pacifiku.

Dolaroví milionáři si poprvé za sedm let pohoršili

Kvůli zpomalujícím ekonomikám v klíčových regionech a propadům na akciových trzích došlo po sedmi letech poprvé k poklesu počtu i majetku dolarových milionářů. Počet klesl o 0,3 % a majetek o 2,9 %. Motorem poklesu byl zejména region Asie a Pacifiku, který meziročně ztratil 1,7 %. Počet dolarových milionářů v Evropě se snížil o 0,5 % a v Africe o 0,7 %. Dolarových milionářů naopak přibylo v Latinské Americe (1,9 %), na Středním východě (5,8 %) a v Severní Americe (0,4 %). USA, Japonsko, Německo a Čína jsou domovem 61 % světových dolarových milionářů.

Po zářivém roku 2017, kdy investoři vydělávali na akciových trzích, došlo v roce 2018 k jejich propadu o téměř 15 % (měřeno tržní kapitalizací). Na vině je vysoká volatilita na kapitálových trzích, světová ekonomika potýkající se s problémy, obchodní války nebo stále více restriktivní monetární politika některých států. V rámci Asie a Pacifiku trhy klesly dokonce o 24 %. Ten samý region se nejvíce podílel i na propadu celkového bohatství dolarových milionářů, kdy došlo k téměř 5% znehodnocení jejich jmění oproti roku 2017. Čína se na tomto propadu v regionu podílela z více než 53 %, což z globálního hlediska činilo více než čtvrtinu celkového poklesu majetku dolarových milionářů.

Majetek evropských dolarových milionářů se snížil o 3 %, v Africe o 7 %, v Latinské Americe o 3,6 % a v Severní Americe o 1,1 %. Výjimkou byl Střední východ (+4,3 %), kterému pomohly stabilizující se ceny ropy a fiskální a strukturální reformy tamních vlád. Ty mají za cíl bojovat s potenciálním negativním vývojem cen ropy, na které jsou státy Středního východu závislé.

Hotovost v oblibě

Lidé označovaní jako ultra-HNWI (investovatelný majetek přes 30 milionů dolarů) byli zasaženi nejvíce. Jejich počet se meziročně snížil o 4 % a jejich majetek klesl o 6 %. Přestože ultra-HNWI představují asi 1 % populace dolarových milionářů, jejich ztráta představovala přibližně 75 % ztrát dolarových milionářů jako celku. I když je Latinská Amerika relativně malým trhem co do počtu dolarových milionářů, její rezidenti mají největší podíl na bohatství kategorie ultra-HNWI (28 %).

Kategorie dolarových milionářů označovaná "milionář od vedle" (majetek 1-5 milionů dolarů), která tvoří téměř 90 % populace dolarových milionářů, byla zasažena nejméně. Jejich jmění kleslo o méně než půl procenta.

Peníze a peněžní ekvivalenty nově tvoří největší podíl na majetku dolarových milionářů (28 %, o rok dříve 27 %). Předběhly dříve dominantní investice do vlastního kapitálu veřejně obchodovatelných společností, které nyní tvoří 26 % portfolií milionářů (o rok dříve 31 %). Snížení podílu investic do vlastního kapitálu společností je způsobeno zejména zvyšující se volatilitou na akciových trzích, kdy investoři (primárně z Asie a Pacifiku) stále více investují do alternativních investičních produktů (strukturované investice, hedgeové fondy, deriváty, forex, komodity a investice do vlastního kapitálu soukromých společností). Podíl alternativních investic na majetku dolarových milionářů meziročně vzrostl o čtyři procentní body na 13 %, přičemž převládaly investice do startupů a rychle rostoucích malých firem.

Česká republika jde s globálním trendem

Přestože se české ekonomice daří a nadále roste, populace dolarových milionářů se u nás meziročně snížila o 1,3 % na zhruba 27 700. I přes růst HDP a cen nemovitostí se počet českých dolarových milionářů snížil více než v případě evropského (-0,5 %) i celosvětového průměru (-0,3 %).

Největší negativní vliv na populaci dolarových milionářů měl pokles tržní kapitalizace českých společností (-9 % oproti roku 2017) a pokles úspor z 27,2 % na 26,4 % HDP. Hlavními silami snižujícími tržní kapitalizaci jsou přetrvávající nejistota ohledně brexitu, zpomalení velkých ekonomik a zvyšující se úrokové sazby v USA. Po raketovém růstu v roce 2017, kdy tržní kapitalizace vzrostla o 30 %, se může jednat o návrat k normálu.

Zdroj: Capgemini

BohatstvíNejbohatší investoři a byznysmeniSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika