US MARKETOtevírá za: 9 h 46 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Evropa, USA a Čína: Ekonomické výhledy v kostce

I když se zpomalení asijských ekonomik postaralo o to, že letošní rok není přesnou replikou roku 2011, podobných rysů se najde celá řada. Slabší údaje o stavu americké ekonomiky opět vyvolaly dohady o plíživém návratu recese, eurozóna se na pokraji recese potácí v důsledku škrtů ve veřejných výdajích.

Mads Kofoed
Mads Kofoed
6. 8. 2012 | 15:00
Čína

EVROPA: DALŠÍ ZADLUŽOVÁNÍ, ROSTOUCÍ ROZPOLCENOST, POKRAČUJÍCÍ KONTRAKCE

Představitelé eurozóny se možná krůček po krůčku přibližují k plánu na těsnější integraci Evropské unie, ovšem rychlost těchto kroků není dostatečná ani na to, aby uklidnila trhy s dluhopisy, ani aby zabránila další recesi. Jedné recesi jsme se těsně vyhnuli v prvním čtvrtletí – alespoň před revizemi – ve druhém a třetím čtvrtletí předpokládáme jednoznačný propad před návratem k mírnému růstu, ke kterému by mělo dojít ke konci roku, takže celkový růst za celý rok by měl dosáhnout -0,2 %.

Bude ještě trvat, než se projeví radikální reformy ve Španělsku, Itálii a Řecku. Do té doby bude v důsledku škrtů ve veřejných výdajích ekonomická aktivita v jižní části eurozóny oslabovat.

Také Německo zápasí s důsledky nižší poptávky po německých výrobcích ze strany obchodních partnerů uvnitř i vně eurozóny. A bude se potýkat i s nedostatkem investic, protože dluhová krize způsobuje, že jsou výhledy hodně nejisté. Neočekáváme, že by toto oslabení přešlo přímo do recese, zdá se však, že roční míra růstu německé ekonomiky nepřesáhne 1 %.

Celkově tedy očekáváme, že další zvětšování se propasti mezi severem a jihem eurozóny bude mít za následek zpomalení růstu, zatímco míra nezaměstnanosti s nejvyšší pravděpodobností poroste a dosáhne průměrné hodnoty 11,2 %.

Světová ekonomika na jedné stránce: Čína, Indie, Turecko i Německo dolů, palec nahoru pro Irsko nebo Rusko

Světová ekonomika na jedné stránce: Čína, Indie, Turecko i Německo dolů, palec nahoru pro Irsko nebo Rusko

USA: "PROTLOUKÁNÍ SE" pokračuje, recese ale nebude

Během jarních měsíců přicházela z USA slabší data o vývoji americké ekonomiky, což bylo příčinou revize prognózy vývoje HDP směrem dolů. Zároveň se také po očekávané recesi, ke které mělo dojít loni na podzim, znovu objevují varování před jejím návratem. *I přes tento vývoj situace se pro rok 2012 stále držíme scénáře, že se americká ekonomika bude nadále "protloukat" *. Domácí poptávka se zdá být poměrně slušná, přetrvává robustní růst investic a trh s nemovitostmi se relativně vzpamatoval.

Na druhé straně ovšem předpokládáme, že bude růst limitován vývojem na zdráhavě se zotavujícím trhu práce a pokračujícím procesem oddlužování. Cílová páska se podle našeho názoru už pomalu blíží, cesta k ní ale ještě nějakou dobu potrvá. Soudě dle některých opatření majících vliv na dostupnost bydlení a schopnost splácet hypotéky jsou ovšem nyní Američané v mnohem lepší situaci, než v jaké byli v posledních dvaceti letech.

Přihlédneme-li ke všem těmto faktorům, nepředpokládáme, že by postihla americkou ekonomiku recese. Ekonomická data budou podle všeho před zotavením nadále vykazovat známky ekonomiky hraničící s nulovým růstem. K zotavení by mělo dojít na konci roku. Na druhé straně podle našeho názoru americká ekonomika nemá prostor pro dosažení růstu přesahujícího 2 %, a proto se nadále držíme svých prognóz vývoje amerického HDP, nezaměstnanosti a indexu spotřebitelských cen. Zkrátka čekáme opakování loňského roku.

Fed neoznámil v podstatě nic, centrální banky jsou daleko za vrcholem svých možností podpory ekonomiky

Fed neoznámil v podstatě nic, centrální banky jsou daleko za vrcholem svých možností podpory ekonomiky

ASIE: ČÍNSKÉ TVRDÉ PŘISTÁNÍ NA MĚKKÝ ZPŮSOB

Čínskému růstovému zázraku postupně dochází dech, neboť se na něm podepisují ochabující růst celosvětového obchodu a klesající nevýrazné výnosy z domácích investic. V průběhu posledních pěti let, během nichž došlo dokonce i k celosvětové recesi, neklesl čínský růst HDP nikdy pod 9 %. Ovšem s tím, jak se mračna dále stahují, můžeme tentokrát pokles pod tuto hranici očekávat. Důvěru ve svoji schopnost dosáhnout dřívější vysoké míry růstu ztratily dokonce i čínské úřady, které snížily svá cílová očekávání růstu HDP na 7,5 %, přičemž náš odhad je 6,5 %.

Čínská vláda bezesporu stále ještě drží v ruce nástroje, které mohou růst HDP udržet ve vysokých číslech, otázkou však je, zda a v jakém rozsahu tyto nástroje použije. Do jisté míry již došlo k uvolňování měnové politiky, neboť poměr rezerv požadovaný od čínských bank byl snížen od prosince celkem třikrát a čínská jednoletá zápůjční sazba byla v červnu mírně snížena na 6,31 % a v červenci následně na 6,00 %. Pokud to bude nutné, může Čína přistoupit k dalšímu uvolňování měnové politiky a zavést i další fiskální stimuly.

Čínská inflace poklesla k červnu 2012 na 2,2 %. Dokonce ani tyto hodnoty ale nemusejí čínské úřady přimět k tomu, aby přijaly výraznější opatření než jen mírné uvolnění měnové politiky. Premiér Wen Ťia-pao opakovaně uvedl, že se Čína nevydá stejnou cestou masivních stimulů, které jsme byli naposledy svědky během globální recese.

Východní lék pro světovou ekonomiku neexistuje, Čína zná jen obrovské finanční injekce

Východní lék pro světovou ekonomiku neexistuje, Čína zná jen obrovské finanční injekce

Zdroj: Saxo Bank

ČínaEvropaHDPSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa