Koncentrace bohatství (a chudoby) v grafech

V několika posledních dekádách se světu mimořádně dařilo v boji proti extrémní chudobě. Výrazně se situace zlepšila například v Číně. Více pozornosti si ale i přes tyto úspěchy stále zasluhují spíše ti nejbohatší.
Necelé jedno procento světové populace kontroluje 46 % globálního bohatství v hodnotě téměř 130 bilionů dolarů. Naproti tomu 70 % světové populace vlastní souhrnně jen 2,7 % bohatství. A jak potvrzují stále další průzkumy, s tím, jak klesá počet lidí žijících v extrémní chudobě, narůstá zároveň podíl bohatství v rukou těch nejmajetnějších. Peníze zkrátka dělají peníze.
Není asi velkým překvapením, že ti nejbohatší žijí hlavně ve velkých městech, nejvíce v Hongkongu, New Yorku, Los Angeles nebo Washingtonu, Londýně, Paříži a Tokiu. Výrazně se ale počty bohatých zvyšují i v některých rozvíjejících se zemích, třeba v Keni, Bangladéši nebo v Indii a Vietnamu.
Podle dat Credit Suisse rozvíjející se trhy přispívají k růstu počtu lidí v kategorii jednotlivců s čistým jměním v hodnotě minimálně 30 milionů dolarů 22 %. Ještě v roce 2000 to bylo jen 6 %. Jen v Číně se od roku 2000 počet lidí v této kategorii zvýšil zhruba o 16 000.
Značná velikost čínské střední třídy je dobře patrná v následující grafice. Stejně jako to, že ty nejbohatší je potřeba hledat hlavně ve Spojených státech a v Evropě. Z grafu lze vyčíst také nástup indické střední třídy, ale i to, že v těch nejnuznějších podmínkách nadále žijí zejména lidé v Africe.
Zdroj: Visualcapitalist.com
Aktuality
