US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,86 %
NASDAQ+0,98 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Co musíte ráno vědět (19. září)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v USA, jakým výsledkem skončilo zářijové zasedání Fedu a jaký zajímavý vynález si na své konto připsal český startup? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
19. 9. 2019 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu uzavřely bez výraznějších změn, dolar posílil

Akcie ve Spojených státech uzavřely středeční obchodování bez výraznějších změn, zatímco americký dolar posílil. Americká centrální banka podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, její další postup však zůstává nejistý. Index Dow si připsal 0,13 % na 27 147,08 bodu a širší index S&P 500 se zvýšil o 0,03 % na 3 006,73 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,11 % na 8 177,39 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,39 % na 13,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,79 %.

Trh je plný akcií, fundamenty dlouhodobě mají význam

Trh je plný akcií, fundamenty dlouhodobě mají význam

Akcie amerických bank: Blýská se na lepší časy?

Akcie amerických bank: Blýská se na lepší časy?

2. Evropské akcie ve středu uzavřely kolem nuly

Evropské akcie zakončily středeční obchodní seanci bez výraznějších změn. Investoři s objemnějšími obchody vyčkávali před zveřejněním výsledku dvoudenního zasedání americké centrální banky. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,08 % na 389,65 bodu. Německý DAX posílil o 0,14 % a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,09 %, britský FTSE 100 ale klesl o 0,09 %.

Koblic (BCPP) & Vácha (Conseq IM): Centrální banky v případě krize mohou přijít s inovacemi v měnové politice. Má ale jejich dohled nad růstem vůbec smysl?

Koblic (BCPP) & Vácha (Conseq IM): Centrální banky v případě krize mohou přijít s inovacemi v měnové politice. Má ale jejich dohled nad růstem vůbec smysl?

Nízké sazby jsou novým normálem západního světa, shodují se experti

Nízké sazby jsou novým normálem západního světa, shodují se experti

3. Pražská burza se ve středu vrátila k růstu, dařilo se akciím VIG a Erste

Pražská burza se ve středu po úterním poklesu vrátila k růstu, index PX posílil o 0,24 %% na 1 050,02 bodu. Nahoru ho táhly rakouské finanční tituly, dařilo se zejména pojišťovně VIG. Ztrácela naopak Komerční banka.

ČS: Zářijová strategie pro české akcie

ČS: Zářijová strategie pro české akcie

Investorský magazín: Na dividendové vlně aneb Hledá se dojná kráva

Investorský magazín: Na dividendové vlně aneb Hledá se dojná kráva

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek bude o nastavení měnové politiky jednat Bank of Japan a odpoledne také britská centrální banka. Kromě toho dopoledne vyjdou výsledek běžného účtu eurozóny a zpráva o britských maloobchodních tržbách a odpoledne ve Spojených státech výsledek běžného účtu, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, údaje o prodejích starších domů a týdenní statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření na trh pošle britská společnost Next. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. září

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. září

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed podle očekávání znovu snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Měnový výbor centrální banky USA v září podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, stejně jako na konci července, tentokrát do rozpětí 1,75-2,00 %. Je to druhé snížení úroků od prosince 2008, kdy světová ekonomika čelila nejhorší krizi od 30. let 20. století.

6. Saúdská Arábie čeká slabší růst HDP, důvodem je dohoda s OPEC

Růst ekonomiky Saúdské Arábie bude v letošním roce výrazně pomalejší, než země původně čekala. Příčinou je dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezení těžby. Útok na ropná zařízení firmy Saudi Aramco z minulého týdne ale dopad na příjmy království mít nebude. V rozhovoru s agenturou Reuters to ve středu řekl saúdskoarabský ministr financí Muhammad Džadaán.

7. Airbus zvýšil odhad růstu poptávky po letadlech do roku 2038

Evropský výrobce letadel Airbus zvýšil odhad růstu poptávky po letadlech na příštích 20 let. Celosvětová flotila se podle firmy do roku 2038 více než zdvojnásobí na 47 680 ze současných téměř 23 000 letadel, oznámil ve středu Airbus. Aerolinky a leasingové firmy budou potřebovat nakoupit 39 210 nových osobních a nákladních letadel, což je téměř o 5 % více, než Airbus odhadoval v předchozím výhledu.

8. Deloitte: V kvalitě života je ČR na 24. místě ze 149 zemí

Česká republika se v kvalitě života umístila mezi 149 státy na 24. místě. Proti loňskému roku si polepšila o dvě místa, přeskočila i USA. Prvenství udrželo Norsko, na druhé místo se dostalo Dánsko a bronz obhájilo Švýcarsko. Nejhůře dopadly africké státy Čad, Středoafrická republika a Jižní Súdán. Informovali o tom zástupci společnosti Deloitte, která index každoročně sestavuje s neziskovou organizací Social Progress Imperative.

9. Social Watch: Nerovnosti v ČR trvají, chybí dlouhodobá řešení

Česká ekonomika zůstává v pasti levné práce, přetrvávají velké rozdíly v odměňování mužů a žen nebo nerovný přístup ke vzdělávání. Hrozbu představuje velký počet lidí v exekuci. Česká vláda nepodniká ani žádné kroky ke zmírnění klimatické změny. Uvádí to letošní zpráva koalice Social Watch o situaci v Česku, jejíž výsledky představili ve středu autoři. Podle nich chybí v ČR dlouhodobé strategie k řešení problémů a za zlepšováním situace mohou být spíš vnější vlivy než české přičinění. Vláda už dříve uvedla, že má pro Česko investiční plán a chystá Národní hospodářskou strategii s inovační strategií.

10. Inflace v eurozóně v srpnu i podle finálních dat zůstala na 1 %

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v srpnu i podle finálních dat Eurostatu stagnovalo na 1 %. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v srpnu zůstala na 0,9 %. V celé EU pak inflace ve druhém prázdninovém měsíci zůstala na 1,4 %. Statistika tak potvrdila obavy Evropské centrální banky (ECB), která chce s ohledem na hospodářský růst udržovat inflaci těsně pod dvěma procenty.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Český nehořlavý župan může lidi zachránit při požáru

V případě, že vypukne požár, budou si moci v brzké budoucnosti civilisté obléci takzvaný nehořlavý župan. Speciální evakuační oblek je napuštěn vodním roztokem, který mu zajišťuje nehořlavost. Oděv představil na mezinárodním technologickém festivalu Future Port Prague 2019 český startup I&AAT. Několik vteřin v něm člověk může odolat přímému ohni a až 15 minut vzdorovat žáru v hořící budově, dokud se chlazení v obleku nevypaří, řekl vývojář a vynálezce Adam Lučaník.

Technologie už získala český patent a certifikát Fireman pro zásahové protipožární obleky. Pokud by se českým vývojářům podařilo vstoupit do národních patentových fází na klíčových trzích, získali by monopol pro většinu světových trhů - EU, Rusko, USA i arabský svět.

Startup I&AAT vznikl před třemi lety. Vyvinout evakuační župan původně nebylo podle Lučaníka cílem. Nápad přišel až po jednání se zástupci jedné z válkou postižených zemí, podle nichž je problém chránit civilní obyvatelstvo před přímým ohněm po náletu či atentátu. Současné nehořlavé obleky, vyrobené ze skelných vláken, se při 850 stupních Celsia roztékají. "Při této teplotě se oděv už na osobu přiškvaří. Jediný způsob, jak ji ochránit, je zabalit ji do ochlazovacího obleku. Proto jsme vyrobili evakuační prostředek, který funguje na tomto principu," vysvětlil.

Vývojáři zkoumali technologie, které by zaručily lehkost, zachovaly vlastnosti materiálu a zajistily, že voda člověka neopaří. Vyvinuli tkaninu, kterou dále upravili tak, aby udržela pět litrů tekutiny. "Každý litr vytvoří 1 700 litrů páry, to znamená, že ochrana je masivní. Pokud na něj působíte přímým ohněm a vypaříte celý roztok, vznikne obrovské množství páry, které izoluje člověka od prostředí," uvedl Lučaník.

Testovalo se při 1 400 stupních Celsia, kdy žár působil osm vteřin z 12 hořáků na oblečenou figurínu. Ta musela mít oděv na sobě ještě další tři minuty. "Pokud se budete pohybovat v hořícím domě, teplota pro člověka v našem obleku dosáhne maximálně ke 40 stupňům Celsia," poznamenal Lučaník. Vznikl tak jednorázový evakuační set a oblek s maskou proti jedovatým plynům určený pro místa, kam se hasiči nedostanou, například výškové budovy. Hasiči mohou použít ale i evakuační deky.

Firma už buduje v Česku druhou výrobní linku. "Čekáme na prvního českého zákazníka," poznamenal vývojář. V současnosti dokončuje oblek pro teenagera a do roka chce vyvinout i tašku pro evakuaci batolat do dvou let věku a domácích mazlíčků. "Ti nevydrží ani teplotu 70 stupňů Celsia. Chceme mít komplexní set pro maminku, dítě a miminko," dodal. Cena obleku zatím není podle něj pevně stanovena.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

dnes-Pavel Kohár