Co musíte ráno vědět (4. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jakému žebříčku by po vstupu na burzu mohla dominovat saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco a jaké zařízení bude nově Škodě Auto pomáhat při vývoji automobilů? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, dolar oslabil
Americké akcie na závěr týdne posílily a širší index S&P 500 uzavřel na novém rekordu, už potřetí tento týden. Náladu na trhu zlepšily příznivé zprávy o vývoji nezaměstnanosti v USA a z čínského zpracovatelského průmyslu, které zmírnily obavy ze zpomalování růstu globální ekonomiky. Index Dow vzrostl o 1,11 % na 27 347,09 bodu, širší S&P 500 přidal 0,97 % na 3 066,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,13 % na 8 386,40 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,96 % na 12,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o dva bazické body na 1,71 %. Za celý uplynulý týden si Dow připsal 1,44 %, S&P 500 zpevnil o 1,47 % a Nasdaq Composite posílil o 1,74 %.
2. Evropské akcie v pátek uzavřely v plusu, mírně stouply i v týdenním horizontu
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, když náladu na trzích pozitivně ovlivnila statistika z amerického trhu práce a také údaje o aktivitě v čínském zpracovatelském sektoru. Pozornost stále poutala také výsledková sezóna. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,6 % na 399,13 bodu, za celý týden pak zpevnil o 0,27 %. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,75 % na 7 302,42 bodu (týden: -0,3 %), francouzský CAC 40 posílil o 0,56 % na 5 761,89 bodu (týden: +0,69 %) a německý DAX se zvýšil o 0,73 % na 12 961,05 bodu (týden: +0,52 %).
3. Pražská burza v pátek zpevnila o procento, za celý týden index PX stoupl o 0,05 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 1,04 % na 1 061,83 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,76 % na 821,20 Kč. Zobchodovaný objem čítal 218 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný.
4. Očekávané události
Pondělí bude v Evropě dnem indexů nákupních manažerů ve výrobě. V eurozóně navíc vyjde index investorské důvěry od společnosti Sentix a ve Spojených státech vyjdou tovární objednávky a ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Evropě Ferrari nebo Ryanair Holdings a ve Spojených státech společnosti Uber Technologies, Mosaic nebo Marriott International. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Saudi Aramco dostala povolení vstoupit na domácí burzu
Saúdskoarabský regulátor schválil žádost státní ropné společnosti Saudi Aramco o vstup na domácí burzu. Informaci přinesly světové agentury. Mohlo by se jednat o největší primární nabídku akcií na světě a sama společnost by se mohla stát největší veřejně obchodovanou firmou na světě. Saudi Aramco zároveň zveřejnila hospodářské výsledky za prvních devět měsíců letošního roku, během nichž vydělala 68 miliard dolarů.
6. Analytici: ČNB nechá ve čtvrtek úrokové sazby beze změny
Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání ponechá úrokové sazby bez změny. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Rada bude podle ekonomů diskutovat i o možnosti zvýšení sazeb, ale přetrvávající nejistý vývoj v zahraničí nakonec radu přesvědčí nechat sazby na současné úrovni. ČNB ve čtvrtek také zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Zasedání se zúčastní všech sedm členů rady.
7. Americká ekonomika v říjnu vytvořila 128 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti stoupla na 3,6 %
Ve Spojených státech v říjnu mimo zemědělství vzniklo asi 128 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo jen zhruba 89 tisíc míst po 180 tisících v září (revidováno ze 136 tisíc). Míra nezaměstnanosti stoupla z 3,5 % na 3,6 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v říjnu stagnoval na 3 %.
8. Google koupí za 2,1 miliardy USD výrobce chytrých hodinek Fitbit
Americká internetová společnost Google koupí za 2,1 miliardy dolarů výrobce chytrých hodinek a náramků Fitbit. Hodlá tak vstoupit na rychle rostoucí trh nositelné elektroniky (wearables). Fitbit v pátek potvrdil dřívější informace médií, že od dceřiné společnosti amerického Alphabetu obdržel nabídku k převzetí. Ta jej hodnotí o 19 procent výše, než za kolik se prodávaly jeho akcie v závěru čtvrtečního obchodování na burze.
9. Airbnb zavede po střelbě v Kalifornii nové postupy proti večírkům
Společnost Airbnb, která zprostředkovává krátkodobé pronájmy, přijme zvláštní opatření namířená proti pořádání nepovolených večírků v pronajatých domovech. Ke kroku se uchýlila poté, co v pátek v Kalifornii po střelbě na nepovoleném halloweenském večírku zemřelo pět lidí. Na Twitteru krok v sobotu oznámil šéf společnosti Brian Chesky.
10. Průzkum: Čeští podnikatelé jsou spíše konzervativní
Čeští podnikatelé jsou spíše konzervativní. Stále si neradi půjčují a 80 % z nich funguje převážně s vlastním kapitálem. Vyplývá to z průzkumu chování drobných a středních podnikatelů, který si na vzorku 525 respondentů nechala u agentury Ipsos zpracovat fintech firma BudgetBakers.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nový superpočítač Škodě umožní simulaci aerodynamiky
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto slavnostně uvedla do provozu nový superpočítač, podle firmy jde o nejvýkonnější firemní superpočítač v České republice. Díky svému výkonu umožní například výpočetně vysoce náročné aerodynamické simulace.
Kromě simulace aerodynamiky pomůže počítač vývojářům například ve vývoji nových bezpečnostních prvků a motorů, simulovat lze díky počítači třeba nárazové testy.
Počítač dokáže zpracovat až dvě biliardy početních operací za sekundu. Do budoucna Škoda počítá s tím, že datové centrum rozšíří až na kapacitu 15 biliard operací za sekundu. Nový superpočítač disponuje dvěma počítačovými clustery, tedy seskupeními počítačů, které spolu navzájem úzce spolupracují. K dispozici je 1 008 výpočetních uzlů a 24 192 procesorových jader. Výkon počítače je 67miliardkrát vyšší než výkon prvního sálového serveru v automobilce.
"S instalací nového vysoce výkonného počítače společnost Škoda Auto dále rozšířila největší podnikové výpočetní centrum v České republice. Důsledně tak pokračujeme v cestě k digitální společnosti, a vytváříme tak důležitý technický předpoklad k maximálnímu využití stávajících a budoucích technologií," řekl člen představenstva Škody Klaus-Dieter Schürmann.
Oddělení IT ve Škodě Auto neustále hledá nové zaměstnance, nyní je řada volných pozic, počínaje odborníky na umělou inteligenci až po datové a obchodní analytiky.
První sálový počítač Škoda pořídila před 50 lety. Šlo o špičkový americký stroj IBM 360, který pomáhal například ve vesmírném středisku v Houstonu v létě 1969 při prvním přistání člověka na Měsíci. Za počítač tehdejší AZNP zaplatil financemi utrženými za zeleninu, kterou získal za několik vozů MB 1000 exportovaných do Rakouska. Počítač mimo jiné pomáhal s vývojem modelu 100 nebo přelomového Favoritu. V 90. letech jej automobilka po 20 letech nepřetržité služby nechala sešrotovat.