Lukáš Vácha: Zadlužení regionů naznačuje podstatu současné krize

Jak vážným problémem je zadlužení na úrovni regionů? Odkrývají další problémy s dluhy nové investiční možnosti? I na to jsme se zeptali Lukáše Váchy, obchodního ředitele společnosti Conseq Investment Management.
V poslední době se stále mluví o problémech se zadlužením na úrovni regionů i konkrétních měst. Problémy s dluhy by přitom měly mít hlavně města a regiony ve Španělsku, Itálii, ale také v USA. Jak tento problém vlastně vznikl? Záchrana bank i balíčky na podporu ekonomického růstu jsou přece financovány na úrovni jednotlivých států.
Tento problém poodhaluje podstatu současné "finanční krize", která je dle mého názoru způsobena příliš riskantním podnikáním finančního sektoru pouze částečně. To je totiž pouze podmnožina celého problému. Hlavním viníkem je zadlužování mimo ekonomickou realitu. Zatímco u jednotlivců a firem fungují docela dobře standardní brzdné mechanismy (například insolvenční procedury, konkurzy, bankroty a podobně), na úrovni veřejného sektoru - jak centrální vlády, tak municipality - tyto procesy buď nefungují vůbec, nebo jen okrajově. Vzpomeňme si na dnes již legendární výrok jednoho našeho politika o tom, že státy své dluhy nikdy splácet nemusejí.
Hlavním problémem například Španělska proto nejsou jeho banky, ale celková špatná struktura tamní ekonomiky, způsobená především zásahy politiků (rigidita pracovního trhu, dříve podporovaná jednostranná orientace na jedno odvětví – stavebnictví a tak dále). To se samozřejmě nutně musí projevit jak na centrální úrovni, tak na úrovni nižších územních celků měst a regionů. Problémy některých z nich ještě umocňují poměrně vysoké rozdíly mezi jejich ekonomickými výkony.
O jak vážný problém se jedná?
Je potřeba jej vnímat spíše v kontextu celkového veřejného dluhu země. I na příkladech u nás je sice vidět, že i města mohou zažít "bankrot", vesměs se však jedná o ty systémově nevýznamná. Za ty ostatní se většinou vždy postaví centrální vláda, čímž se celý problém posouvá na centrální úroveň. Je potřeba si rovněž uvědomit, že publikovaná čísla o zadlužení veřejného sektoru ("public debt") zadlužení měst a regionů již obsahují.
Mohou tyto problémy se zadlužením způsobit světovou ekonomickou recesi, jaké jsme byli svědky v případě problémů s americkými hypotékami?
To je srovnávání hrušek s jablky. Především, americké hypotéky samy o sobě recesi nezpůsobily, obojí je jen důsledek hlavního problému zvaného přílišné zadlužení. Jak jsem již uvedl, čísla o veřejném zadlužení již zadlužení regionů obsahují, nejedná se tedy o žádné nové převratné odhalení, ale o podmnožinu již dlouho známého problému, který nicméně sám o sobě ekonomické zpomalení způsobuje, protože veřejné výdaje jsou součástí agregátní poptávky, stejně jako investice či spotřeba soukromého sektoru.
Co to znamená pro investory? Jak by se měli v této situaci zachovat?
Investoři by měli vzít rozum do hrsti, to znamená kupovat to, co je levné, a naopak prodávat, co je drahé. V současné situaci na trzích existují poměrně výrazné rozdíly mezi kvalitou jednotlivých příležitostí a je potřeba z nich pečlivě vybírat. Příkladem může být diametrálně odlišná situace v Irsku a v Řecku, které stále bývají házeny do jednoho pytle.
Aktuality
