US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Co musíte ráno vědět (19. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co ukázala pravidelná měsíční zpráva německé centrální banky a jak Češi hodnotí vývoj české ekonomiky za posledních 30 let? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
19. 11. 2019 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akciové indexy na úvod týdne opět mírně posunuly rekordy, obavy o mezinárodní obchod ale omezily zisky

Akcie ve Spojených státech po pátečním růstu na nové rekordy dále mírně posílily. Investoři čekají na konkrétní informace o obchodních vztazích mezi USA a Čínou, když poslední zprávy naznačují možnost jakéhokoli výsledku jednání. Trhy zřejmě také přivítaly rozhodnutí Washingtonu prodloužit platnost výjimky umožňující americkým firmám obchodovat s čínským výrobcem telekomunikačních zařízení Huawei. V závěru pondělního obchodování index Dow stoupl o 0,11 % na 28 036,22 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,05 % na 3 122,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,11 % na 8 549,94 bodu. Index volatility VIX narostl o 3,40 % na 12,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 1,81 %. Ceny ropy klesly o procento a půl, zlato a stříbro shodně přidaly okolo půl procenta a nejsledovanější kryptoměny ztrácely (bitcoin -4,3 %, ethereum -3,9 %)

Americké akcie od začátku roku přidávají skoro 25 %. Čas na oslavu?

Americké akcie od začátku roku přidávají skoro 25 %. Čas na oslavu?

Americké akcie na rekordech? Jen výsledek podprůměrného býčího trendu

Americké akcie na rekordech? Jen výsledek podprůměrného býčího trendu

2. Evropské akcie v úvodu týdne mírně klesly kvůli pesimismu Pekingu ohledně obchodní dohody

Evropské akciové trhy v pondělí mírně ztratily. Náladu na trzích ovlivnil vývoj obchodního vztahu mezi USA a Čínou, když server CNBC s odvoláním na čínský vládní zdroj napsal, že Peking je ohledně dosažení obchodní dohody pesimistický. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel na červené nule, oslabil o 0,01 % na 405,99 bodu. Německý DAX odepsal 0,16 % na 5 929,79 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,26 % na 13 207,01 bodu a britský FTSE 100 zpevnil o 0,07 % na 7 307,7 bodu. O více než 2 % spadl automobilový sektor, který má vysokou expozici vůči Číně. Proti trendu naopak šly veřejné služby, jež si polepšily zhruba o procento.

KONTEXT: Trh práce se (z)mění. Budete připraveni, nebo popraveni

KONTEXT: Trh práce se (z)mění. Budete připraveni, nebo popraveni

3. Pražská burza v pondělí ztratila zhruba půl procenta, dolů ji stáhly akcie Erste

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v mínusu, index PX odepsal 0,46 % na 1 078,18 bodu. Nedařilo se zejména akciím Erste Group Bank, které zlevnily o 1,79 % na 834,20 Kč. Zobchodovaný objem dosáhl necelých 320 milionů korun, a byl tak podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry Monety Money Bank, které stouply o 0,38 % na 79,50 Kč.

Investorský magazín: O penězích s dětmi a kryptoměnách s dospělými

Investorský magazín: O penězích s dětmi a kryptoměnách s dospělými

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit datům o běžném účtu eurozóny a stavební výrobě v měnovém bloku. Odpoledne ve Spojených státech vyjdou zprávy o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Hospodářská čísla na trh pošlou v USA společnosti Kohl's a Home Depot a v Evropě easyJet. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. listopadu

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. listopadu

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese

Hospodářský růst v Německu v letošním čtvrtém čtvrtletí zůstane slabý, není však důvod obávat se recese. Ve své měsíční zprávě to v pondělí uvedla německá centrální banka. Deutsche Bundesbank, jak zní její oficiální název, také upozornila na známky stabilizace vyhlídek německého průmyslového sektoru.

6. Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb

Německý automobilový koncern Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb. Ukazuje to podniková prezentace, na kterou se odvolává agentura Reuters. Firma, která vlastní i českého výrobce Škoda Auto, tak reaguje na globální zpomalení automobilového trhu.

7. Růst cen průmyslových výrobců v Česku v říjnu zpomalil na +0,9 %

Meziroční růst cen průmyslových výrobců v Česku v říjnu zpomalil na 0,9 % ze zářijových 1,9 %. Zdražování zmírnilo také v zemědělství a stavebnictví. Ceny zemědělských výrobců stouply v říjnu o 0,4 %, přičemž o měsíc dříve byly meziročně vyšší o dvě procenta. Růst cen ve stavebnictví zpomalil na 4,8 % ze zářijových 4,9 %. Informoval tom v pondělí Český statistický úřad.

8. Vláda USA prodloužila licenci pro obchodování s Huawei o 90 dní

Americká vláda v pondělí prodloužila o 90 dní licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským výrobcem telekomunikačních zařízení Huawei. Spojené státy čínskou firmu obviňují z krádeží technologií a špionáže pro Peking, což Huawei popírá.

9. Vláda schválila zavedení 7% digitální daně

Zavedení 7% digitální daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google, v pondělí schválila česká vláda. Informoval o tom její tiskový odbor. Do státního rozpočtu by daň podle odhadů ministerstva financí mohla přinést pět miliard korun ročně. Zákon by mohl začít platit během příštího roku, ministerstvo financí zatím předběžně počítá s polovinou roku 2020. Návrh musí ještě schválit parlament a podepsat prezident.

10. Johnson: Británie odloží plánované snížení daně ze zisku

Britská konzervativní vláda se rozhodla odložit snížení daně ze zisku plánované na příští rok. Na konferenci Konfederace britského průmyslu (CBI) to v pondělí oznámil premiér Boris Johnson. Odklad snížení daně podle něj ušetří šest miliard liber, které bude moci vláda použít na "priority britského lidu", včetně zdravotnického systému NHS.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ekonomice ČR se podle 70 % Čechů vede líp než před 30 lety

S názorem, že si Česko z hlediska ekonomické prosperity vede lépe než před rokem 1989, souhlasí sedm z deseti Čechů. Častěji jde o lidi s vysokoškolským vzděláním, vyšším příjmem, studenty nebo obyvatele Prahy. Vyplývá to ze společného výzkumu Komerční banky a agentury Ipsos v září 2019 mezi tisícovkou respondentů.

"Ekonomicky dohnat naše západní sousedy je výrazně těžší, než jsme si před 30 lety mysleli. Podle nejnovějších dat OECD se ČR v HDP na osobu podle parity kupní síly dostala po Řecku a Portugalsku však i před Španělsko a na dosah je Itálie. Rozhodně jsme na tom nejlépe ze všech bývalých postkomunistických zemí," uvedla manažerka komunikace Komerční banky Soňa Jelínková.

Častěji jsou o pozitivním posunu české ekonomiky přesvědčeni lidé s VŠ vzděláním (79 %), vyššími příjmy (79 %), studenti (81 %) a lidé žijící v Praze (78 %). To, že si Česko z hlediska ekonomické prosperity vede hůře než před rokem 1989, si myslí především lidé s výučním listem (28 %) či s osobním měsíčním příjmem do 25 000 Kč (28 %).

Názory lidí na ekonomickou situaci úzce souvisejí i s jejich názorem na to, jak se lidé v ČR vlastně mají ve srovnání s rokem 1989, dodal ředitel výzkumu a komunikace agentury Ipsos Tomáš Macků. Přesně 71 % lidí uvádí, že se mají lépe, zejména lidé s VŠ vzděláním a s vyššími příjmy. Naopak 23 % jich míní, že se mají hůře. Tento názor je nejčastější u lidí starších 65 let a s nižšími příjmy.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár