Kariérní rady k ničemu

Většina lidí vám bude tvrdit, že je váš osud ve vašich rukou a že v životě můžete dokázat vše, co si jen zamanete. Realita je taková, že získání vysněné práce je pro většinu lidí nesplnitelný cíl, pro ty ostatní je to pak jen o štěstí, schopnostech, správném načasování a známostech, povětšinou v kombinaci.
Rady do života týkající se výběru zaměstnání, které z vás udělá šťastné boháče, rozdává kdekdo. Většinou jde o výroky bohatých a úspěšných lidí, kteří říkají to, co chce každý slyšet, ale v praxi jsou nepoužitelné. Naslouchání radám o následování svého štěstí je většinou ztráta času. Toto je několik známých frází, které většinou nemohou fungovat.
1. Nechte se vést svou vášní
Klasický nesmysl, byť velice populární. Podle webu 80,000 Hours se věta "následujte svou vášeň" objevuje v knihách od roku 1975 stále častěji.
Mnoho lidí by něčeho takového chtělo dosáhnout, ale pravda je taková, že jen málo lidí se živí tím, co je baví.
"Lidé, kteří vám říkají, že máte následovat svou vášeň, jsou již bohatí. Zarputile sledovali svůj cíl a byli jím dlouho posedlí. Chtějí, aby to znělo inspirativně, chtějí vás zaujmout, protože to, že je k tomu potřeba pracovat 60-80 hodin týdně, by na žádné motivační konferenci neznělo lákavě," píše Scott Galloway ve své knize The Algebra of Happiness.
Lidé mají různé zájmy a vášně, ale ty je zpravidla nedokáží uživit. Lepším řešením je nalezení něčeho, v čem jste dobří, a snaha to přeměnit v něco, co vás baví a zároveň uživí. Vášeň se může dostavit později.
2. Můžete být, kýmkoli chcete
Tato motivační fráze je většinou míněna dobře, ale pro drtivou většinu lidí je nereálná. Kdekdo chtěl být někdy kosmonautem, ale vyvolených, kteří letěli do vesmíru, je jen hrstka. Když má někdo 155 cm, nejspíše se z něj nestane profesionální basketbalista, dokonce i s celkem běžnou výškou 180 cm je pravděpodobnost úspěchu v tomto sportu poměrně malá. Sny jsou hezké, ale je lepší být realista.
3. Buďte rádi, že (dnes) máte práci
Kromě toho, že jde o velice defenzivní tvrzení, může podobné uvažování brzdit profesní rozvoj člověka. Není potřeba se řídit průměrnými příjmy lidí ve stejném věku, nezaměstnaností, daněmi, politikou nebo ekonomickým růstem. To jsou věci, které jsou mimo kontrolu jednotlivce. Je potřeba se zaměřit na důležité věci, jako jsou neustálé vzdělávání, vylepšování schopností, a tím i vlastní vyjednávací pozice v současné práci. A nezapomenout pomáhat kolegům i podřízeným, protože nikdy nevíte, kdo vám v budoucnu může (ne)laskavost vrátit.
4. Jste mladí, hrajte na jistotu
Když je člověk mladý, má spoustu možností před sebou, a může si tedy dovolit riskovat. Právě experimentování a zkoušení různých příležitostí vám může pomoci zjistit, co je pro vás vhodné a v čem se můžete realizovat. Není nutné ve dvaceti nebo třiceti kupovat dům a zůstávat v nezáživné práci jen kvůli tomu, že to tak ostatní považují za správné. Práce v jiném městě nebo v zahraničí nemusí tolik vynášet, ale získané zkušenosti a jazykové dovednosti mohou být v budoucnu k nezaplacení.
5. Postupujte těmito jednoduchými kroky
Rady typu "udělejte denně těchto 10 věcí, bude vám líp" jsou k ničemu. Těm, kteří je dávají, patrně nezlepšily život, byť je to možná jejich rutina. Vstávání v půl čtvrté ráno nebo pití zeleného čaje ještě z nikoho neudělaly úspěšnějšího a spokojenějšího člověka. Život není tak jednoduchý a o kariéře platí totéž.
6. Promyslete si dlouhodobý plán, ideálně hned
Mnoho investorů, kteří patří mezi nejúspěšnější na světě, ve svých třiceti nebo čtyřiceti letech možná ani nevědělo, zda je jejich cesta ta správná. Případně dělali něco úplně jiného, co s investováním nemuselo souviset. A nejde jen o investování, lidé často najdou své "ideální" zaměstnání v pozdějším věku, každý opravdu není Mark Zuckerberg.
Myslet dopředu je užitečné v mnoha oblastech života, ale je těžké to dělat, pokud jde o kariéru, ve hře je totiž příliš mnoho proměnných. Populární otázka "kde se vidíte za pět let?" je proto, podobně jako rady uvedené výše, většinou mimo mísu.
Zdroj: A Wealth of Common Sense