Bankrot lepší než drastické úspory? Americká města jako zajímavá lekce

Téma bankrotů se zdaleka netýká jen Evropy. Ve Spojených státech jsou živým tématem potíže, které klesající příjmy městských pokladen způsobují městským zaměstnancům, například učitelům, hasičům nebo policistům, a které již několik měst dovedly do bankrotového řízení. I když se zatím ani zdaleka nenaplňuje předpověď známé analytičky Meredith Whitney, která v roce 2010 očekávala masivní vlnu bankrotů amerických měst, v létě se do řad bankrotářů přidala kalifornská města San Bernardino a Mammoth Lake.
Bývalý demokratický politik a senior fellow v organizaci Demos.org Richard Brodsky však upozorňuje, že to nejsou neschopní místní politici nebo korupce, které americká města přivedly do potíží. Hlavním problémem je složení daňových příjmů městských rozpočtů, které jsou závislé na cenách nemovitostí a dani z prodejů, takže městům příliš nepomůže ani ekonomické oživení, protože nejsou příjemci daní z příjmů obyvatel, které se po krizi zase začínají zvedat.
"Za posledních 50 let jsme neměli skoro žádné městské bankroty. A vedení měst se také jen tak znenadání nezhoršila," upozorňuje Brodsky.
Najdou se i tací, podle kterých jsou řízené bankroty lepší než třeba snižování platů městských zaměstnanců na minimální mzdu nebo propouštění, protože zkrátka přijdou i věřitelé jako banky a držitelé dluhopisů, tedy nejen zaměstnanci a jejich platy.
Z amerických států je to pouze malý Rhode Island, který staví držitele dluhopisů před ostatní věřitele. Brodsky nevěří, že by i jiné americké státy přijaly takovéto zákony, protože se jedná o politicky příliš citlivé téma.
Zdroj: Yahoo!