US MARKETOtevírá za: 2 h 24 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

ESM: Kdo a z čeho zaplatí tu "velkou palebnou sílu", která má jistit situaci v eurozóně?

Zahájení činnosti ESM již nestojí prakticky nic v cestě. Jeho objem má být celkem 700 miliard eur. Kde vezmou země jako Itálie nebo Španělsko (nemluvě o Řecku a Portugalsku) na své příspěvky do tohoto fondu? Českých finančních odborníků jsme se zeptali, co říkají na to, že evropské země přispívají do fondů, ale zároveň si půjčují. Opravdu má všechno nakonec vyřešit tiskárna peněz ve Frankfurtu?

Tabulka ukazuje, kolik jednotlivé státy garantují peněz z celkové palebné síly ESM 700 miliard eur. Reálně do něj ovšem vloží ve stejném poměru pouze 80 miliard eur.

Petr Čermák

Analytik, Colosseum

Itálie, Španělsko, Řecko ani Portugalsko nemají na to, aby do fondu přispěly! Některé z něj (resp. z předchůdce EFSF - pozn. red.) již nyní čerpají, jiné brzy začnou.

Jedná se jen o přísliby, že v případě potřeby finanční prostředky dodají. V posledních několika čtvrtletích je na podobných příslibech postaven celý "záchranný plán" eurozóny. Eurozóna se jen snaží ohromit veřejnost obrovským číslem.

Všichni ovšem vědí, že peníze v Evropě nejsou. Stačí se podívat na poměr dluhu k HDP nejsilnějších zemí, jako jsou Německo, Nizozemsko a další. Zjistíme, že se rozhodně nepohybujeme na nízkých úrovních.

Radim Dohnal

Konzultant, Saxo Bank

Výhled EURUSD: Krátkodobý cíl 1,315

Ano. Byť to zní podivně, země musí ukázat solidární jednání a do fondu za sebe poskytovat zdroje (byť budou půjčené jinde). Takto budou postupovat do té doby, dokud budou moci. Jakmile to nebude možné, bude dalších několik schůzek vrcholných představitelů.

Zelená pro ESM, oranžová pro ECB

Zelená pro ESM, oranžová pro ECB

Ľuboš Mokráš

Analytik, Česká spořitelna

Výhled EURUSD: Na konci roku 1,305

ESM bude od začátku operovat jen s částí maximální kapacity (paid in capital 80 miliard eur), takže ty částky budou příslušně menší oproti 700 miliardám celkové kapacity.

Fond si může půjčovat na trhu, takže i v případě, že bude aktivován a bude například odkupovat dluhopisy, nemusí hned využít další peníze od států. U států jako Španělsko bych to bral tak, že budou mít relativně krátkodobé půjčky proti dlouhodobému vkladu do fondu.

Petr Sklenář

Hlavní ekonom, J&T Banka

Výhled EURUSD: Na konci roku 1,30

Celý proces je komplikovanější. Členské státy musejí postupně složit základní kapitál ESM v objemu 80 miliard eur. Vedle toho na sebe podle stejného klíče berou garance v souhrnu za 420 miliard eur. Dalších 200 miliard vyplývá ze závazků za půjčky EFSF, které se již poskytly Irsku, Portugalsku a letos i Řecku.

Je z toho takové nepřehledné klubko a část připravených peněz je iluzorních, protože ESM musí vydat dluhopisy na financování pomoci, následně ztráty z dluhopisů jsou garantované členskými státy - tady je to trochu prázdná skořápka a odsouvání odpovědnosti do budoucna.

Otázka je, kdo reálně zaplatí případné ztráty, když 3. a 4. největší přispěvatelé mohou sami potřebovat pomoc. Kdo bude zachraňovat topícího se plavčíka? Asi ECB, případně ostatní státy (Německo?).

Kde si na to půjčí země, které samy mají problém s financováním svých výdajů? Příspěvky do záchranných mechanismů zvyšují vládní výdaje, prohlubují deficit, a tak si vlády půjčují na trhu vydáním dluhopisů. Tím pádem u řady států jim vlastně pomáhá ECB, když se snaží různou formou intervenovat na trhu dluhopisů. Vtipné je, že některé státy neplní dohodnuté cíle pro snižování schodků rozpočtů, protože musejí přispívat do záchranných fondů.

Evropa je na hlavu aneb když zadlužený zachraňuje dalšího zadluženého (a na dluh)

Evropa je na hlavu aneb když zadlužený zachraňuje dalšího zadluženého (a na dluh)

Jan Vejmělek

Analytik, Komerční banka

Výhled EURUSD: Na konci roku stabilizace okolo 1,30. tam byl kurz před vyostřením dluhové krize v Evropě.

ESM má sice "operovat" se 700 miliard eur, ale z toho jen 80 miliard je aktuálně splatný kapitál. Dodávání kapitálu bude probíhat v několika tranších během následujících měsíců, takže země nebudou pod takovým finančním tlakem, jak se na první pohled zdá.

Kde vezme například Německo požadovaných zhruba 21,7 miliardy eur? Tak jako u pokrytí ostatních výdajů – buď uspoří jiné výdaje, nebo vybere daně či jiné příjmy, nebo si půjčí. To samé se předpokládá u Španělska.

Nutnost doplnění zbývajících 620 miliard eur do celkového objemu ESM by nastalo v případě defaultu na dluhopisech nebo půjčkách, které bude mít ESM v aktivech.

Jan Bureš

Hlavní ekonom, Era Poštovní spořitelna

Výhled EURUSD: Na konci roku 1,27.

Země jako Řecko, které jsou na kapačkách záchranných fondů, dostanou na své příspěvky do fondu půjčeno.

Ostatním periferiím jako Španělsku nebo Itálii to zvýší schodek a budou si na své příspěvky muset půjčit na trzích. Nebudou si ale půjčovat celý příspěvek, splatný kapitál je 80 miliard eur.

SWAG: Investiční řešení pro dekádu plnou natištěných peněz

SWAG: Investiční řešení pro dekádu plnou natištěných peněz

Dluhová krizeESMEurozóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa