Indie chce podpořit ekonomický růst investicemi do zemědělství

Indická vláda chce v novém fiskálním roce podpořit ekonomický růst zvýšením výdajů do zemědělství. Plánované výdaje však zvýší rozpočtový deficit na 3,8 % hrubého domácího produktu z letošních plánovaných 3,3 %. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který v sobotu představila ministryně financí Nirmala Sítarámanová. Vláda premiéra Naréndry Módího se snaží podpořit ekonomický růst, který je nejpomalejší za deset let, zastavit klesající zaměstnanost, spotřebu a investice.
Vláda v rozpočtu na nový fiskální rok, který začne v dubnu, počítá s investicemi do zemědělství a příbuzných činností 2,83 bilionu rupií (900 miliard Kč). To je o 5,6 % více než v letošním roce. Zemědělství se na celkovém hrubém domácím produktu země podílí téměř 15 % a je zdrojem obživy pro více než polovinu z 1,3 miliardy obyvatel země.
Vláda odhaduje, že za letošní fiskální rok, tedy do konce března 2020, HDP stoupne o pět procent. To bude nejslabší růst od finanční krize v letech 2008-2009. Varovala také, že očekávané oživení v nadcházejícím roce může znamenat zvýšení rozpočtového deficitu nad původní plány. Sítarámanová původně stanovila cíl deficitu na příští rok na 3,5 % HDP.
Peníze na financování svých výdajů chce vláda získat z prodeje podílů ve státních firmách. V příštím fiskálním roce chce získat z prodeje státního majetku 2,1 bilionu rupií, což je více než trojnásobek částky očekávané v letošním roce. Mimo jiné vláda podle ministryně prodá podíl v největší pojišťovací společnosti v zemi Life Insurance Corp.
Mnoho odborníků se však domnívá, že opatření nejsou dostatečná, aby podpořila ekonomický růst. Někteří ekonomové také varují, že oživení může být ohroženo globálním obchodním napětím a epidemií nového koronaviru v Číně, napsala agentura Reuters.
Zdroj: ČTK