Evropské akcie jsou od pondělí v medvědím trendu, kolaps cen ropy vyvolal novou vlnu obav

Západoevropské akcie zahájily týden silným propadem, který byl reakcí na noční kolaps cen ropy na světových trzích. K propadu přispěla i situace v Itálii, která o víkendu přistoupila k bezprecedentnímu kroku a kvůli šíření koronaviru nařídila karanténu asi 16 milionům lidí. Index STOXX Europe 600 již z nedávného historického maxima odepsal přes 20 %.
Ceny ropy v noci na pondělí spadly o více než 30 % po oznámení Saúdské Arábie, že výrazně zvýší těžbu, čímž ještě více zaplaví trh nadbytečnou ropou. Severomořský Brent i americká ropa WTI se tak přechodně dostaly pod 30 dolarů za barel. Saúdská Arábie reagovala na neochotu Ruska přistoupit na koordinované snížení těžby a krok Rijádu je vnímán jako zahájení cenové války.
Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 7,44 % na 339,50 bodu. Ze svého maxima na 433,90 bodu již odepsal více než 20 %, takže technicky vzato vstoupil do medvědího trendu.
Nejvýraznější ztráty mají podle očekávání akcie těžebních firem. Britský ropný kolos BP odepsal 18,35 %, akcie britsko-nizozemské energetické skupiny Royal Dutch Shell ztratily 17,2 %. Mimo tento sektor akcie německého finančního ústavu Deutsche Bank spadly o 11,66 % a akcie vyhledávače Trivago odepsaly 16,38 %.
"Předpokládal jsem, že na trhu uvidíme propad cen ropy o pět, možná o deset procent. Ale propad o 25 %, to zbytek trhu naprosto vyděsilo," poznamenal šéf makléřské společnosti TD Ameritrade Chris Brankin. Říkat, že trhy procházejí divokými výkyvy, je podle něj ještě velice mírné.
Londýnský index FTSE 100 ztratil v pondělí 7,69 na 5 965,77 bodu, německý index DAX zaznamenal ztrátu 7,94 % na 10 625,02 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 8,39 % na 4 707,91 bodu. Burza v Miláně, která otevřela se zpožděním, ztratila 11,17 % na 2 323,98 bodu.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Průmyslová výroba v Německu v lednu překvapivě rostla, přičemž růst byl nejrychlejší od ledna 2018.Po výrazném poklesu v prosinci (-2,2 %, revidováno z -3,5 %) zaznamenala růst o 3 %. Analytici očekávali růst o 1,7 %. Oznámil to v pondělí spolkový statistický úřad.
- Nezaměstnanost v Česku v únoru po dvou měsících růstu klesla na 3,0 %. Počet lidí bez práce klesl proti lednu o téměř tři tisícovky na 227.369, což je nejnižší únorová hodnota od roku 1997.Oznámil to Úřad práce ČR. V lednu byl podíl nezaměstnaných 3,1 %.
- Vlády by měly přijmout značná cílená fiskální a měnová opatření, která by pomohla spotřebitelům a podnikům vyrovnat se s dopady rychle se šířícího onemocnění způsobeného novým koronavirem. Uvedla to hlavní ekonomika Mezinárodního měnového fondu Gita Gopinathová v blogu na internetových stránkách fondu. Doporučila hlavně převody hotovosti, dotace na mzdy a daňové úlevy, ale také snížení úroků a pomoc finančnímu trhu ze strany centrálních bank.
- Největší britský maloobchodní řetězec Tesco prodá své aktivity v Asii thajskému miliardáři Taninu Čiravanontovi. Za obchody v Malajsii a Thajsku dostane více než 10,6 miliardy dolarů, uvedla v pondělí firma na svém webu. Po prodeji bude mít podnik vedle Irska v zahraničí již jen obchody ve střední Evropě, a to v České republice, Polsku, Maďarsku a na Slovensku.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

