Americké akciové indexy v úterý smazaly část pondělních ztrát, obrovské výkyvy na burzách pokračují

Akcie ve Spojených státech v úterý otevřely v plusu, rychle zisky odevzdaly, ale v závěru seance opět prudce posílily. Obavy investorů z recese kvůli koronaviru, které v pondělí způsobily největší propad akcií v USA od finanční krize v roce 2008, zmírnily během úterý naděje na další podporu ekonomiky skrze uvolnění fiskální politiky. K růstu přispěli také investoři, kteří se rozhodli využít nízkých cen akcií a nakupovali.
Index Dow v úterý stoupl o 4,89 % na 25 018,16 bodu, S&P 500 zpevnil o 4,94 % na 2 882,23 bodu a index Nasdaq Composite vzrostl o 4,95 % na 8 344,25 bodu. Index volatility VIX klesl o 13,15 % na 47,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vystřelil o třicet bazických bodů na 0,80 %. Ceny ropy vzrostly o deset procent, zlato a stříbro odevzdaly okolo procenta a nejsledovanější kryptoměny přes procento posílily.
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podnikne "velké kroky", aby zmírnil obavy trhu, a požádá Kongres o balíček fiskálních pobídek, který bude mimo jiné zahrnovat snížení daně ze mzdy (odpoledne amerického času se objevila informace o nulové sazbě daně do konce letošního roku). Obchodníci také všeobecně očekávají tento měsíc další snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou, které by mělo podpořit americkou ekonomiku v době rostoucích globálních nejistot. Měnový výbor Fedu zasedá příští týden.
Z 11 dílčích sektorů indexu S&P 500 jich devět posílilo, v čele s technologickými a finančními společnostmi. Díky lepšímu hodnocení analytiků stouply akcie zasilatelské firmy United Parcel Service (+6,47 %) a internetového obchodu Amazon (+5,07 %). Ropné firmy Chevron (+5,34 %) a Marathon Oil (+21,21 %) posílily po oznámení opatření na snížení nákladů v reakci na propad cen ropy.
"Fiskální podpora samozřejmě nemůže porazit samotný virus, ale může pomoci napravit část škod, které způsobí v ekonomice," uvedl Brent Schutte, investiční stratég z Northwestern Mutual Wealth Management. "Úterní aktivita na trhu je výsledkem snahy investorů odhadnout, zda taková podpora bude dostatečná."
Globální trhy v posledních týdnech vyděsily zprávy o rychle se šířícím onemocnění způsobeném novým koronavirem, kvůli kterému byly narušeny dodavatelské řetězce a cestování a byla přijata drastická opatření s cílem omezit šíření nemoci v Itálii i jinde na světě.
V pondělí navíc náladou na trhu otřásla skutečnost, že Rusko a Saúdská Arábie zrušily dohodu o koordinovaném snížení těžby ropy a slíbily, že svoji produkci naopak zvýší, zatímco poptávka slábne. Ceny ropy tak v pondělí klesly nejvíce od války v Perském zálivu v roce 1991. V úterý však naopak rostly díky tomu, že Rusko naznačilo, že je otevřené dalšímu jednání s kartelem OPEC. Akcie energetických firem tak posílily, když v pondělí jejich index zaznamenal rekordní propad.
Mimochodem, index S&P 500 byl po pondělním obchodování necelých 19 % od svého vrcholu, takže oficiálně ještě nebyl a není v medvědím trendu. Hned 42 titulů z indexu ale bylo ve ztrátě hlubší než 50 %.
Americký dolar v úterý oživil z pondělních ztrát, protože investoři doufají, že centrální banky přijdou s dalšími stimulačními plány, aby zmírnily dopady koronaviru na ekonomický růst. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 1,6 % na 96,42 bodu. Vůči euru dolar posílil o 1,4 % na 1,1299 USD a k jenu o 3,1 % na 105,45 JPY. Euro vůči jenu vzrostlo o 1,7 % na 119,12 JPY.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Aerolinky American Airlines a Delta Air Lines omezují domácí i zahraniční lety kvůli poklesu poptávky z důvodu šíření epidemie koronaviru. Omezení počtu letů oznámila i firma Norwegian Air Shuttle.
- Falešné zákaznické účty, které zakládali zaměstnanci banky Wells Fargo, otevírali i pracovníci finančního domu Fifth Third. Zjistil to americký úřad na ochranu spotřebitelských financí CFPB, a banku proto nyní zažaloval. Zaměstnanci byli k praktikám v obou případech nuceni, aby splnili náročné výkonnostní cíle.
- Některé země se rozhodly na šíření nového koronaviru zareagovat návrhem na dodatečný rozpočet. Podporou firem i lidí chtějí bránit negativním dopadům na ekonomiku a povzbudit značně otřesené finanční trhy. Jedny z nejvýraznějších opatření chystají Itálie a Japonsko, ráznou podporu ale slibuje také americký prezident Donald Trump, jehož slova v úterý podpořila akciové trhy v mnoha zemích.
- Donald Trump čelí kvůli šíření koronaviru nejtěžší zkoušce svého prezidentství, napsal v úterý list The Washington Post. Trump je totiž kvůli způsobu, jakým o nákaze informuje, terčem rostoucí kritiky i z vlastních politických řad a musí se vypořádat s klesajícími akciovými trhy, jejichž dobrý stav je jedním z pilířů jeho kampaně za znovuzvolení.
- Podle ekonoma Paula Krugmana očekávají investoři dlouhodobý pokles ekonomiky a recesi.Výnosy amerických vládních dluhopisů podle něj hovoří jasnou řečí.
- Tesla (v úterý +6,14 %) plánuje v Šanghaji rozšířit výrobu baterií, motorů a kontrolních součástek.
- JPMorgan snížila doporučení na akcie Halliburton (v úterý +6,26 %) na "neutral" z "overweight" a cílovou cenu srazila na 14 z 25 USD.
- SunTrust RH snížila cílovou cenu akcií Royal Caribbean Cruises (v úterý +7,04 %) na 102 ze 164 USD.
- SunTrust RH snížila cílovou cenu akcií Booking Holdings (v úterý +2,04 %) na 2 100 z 2 250 USD.
Zdroj: CNBC, ČTK