6 doporučení, jak v době pandemie koronaviru pracovat s penězi

Všechny velké české banky již v posledních dnech ujistily klienty, že jejich internetové služby a platby kartami samozřejmě fungují. V době paniky mezi klienty také ujišťují, že budou vstřícné, pokud jde o případné zpožděné splátky úvěrů v důsledku možných výpadků příjmů. Vedle toho také instruují klienty, jak se v současnosti chovat, pokud jde o placení a další manipulaci s penězi. Zde je několik doporučení od Equa Bank, která platí víceméně obecně (zmínky o konkrétních produktech byly samozřejmě redakčně odebrány).
1. Obsluhujte své finance pomocí mobilní aplikace či internetového bankovnictví. Většinu běžných operací lze provést on-line, bez návštěvy pobočky, a to včetně založení běžného účtu.
2. Pokud musíte na pobočku, není to problém. Banky fungují, i když samozřejmě platí obecná nařízení, omezení a doporučení pro pohyb osob a jejich ochranu před nákazou koronavirem.
3. Doporučuje se platit bezhotovostně, a to bezkontaktní kartou nebo mobilním telefonem prostřednictvím služeb Apple Pay nebo Google Pay.
4. Pokud potřebujete hotovost, vybírejte, pokud je to možné, z bezkontaktních bankomatů. Není od věci si před obsluhou bankomatu vzít rukavice, případně si bezprostředně po výběru peněz umýt či vydezinfikovat ruce.
5. Pokud se vinou mimořádné situace způsobené epidemií koronaviru ocitnete ve finanční tísni, která by vám neumožňovala hradit splátky úvěrů (spotřebitelská půjčka, kreditní karta, kontokorent, hypotéka), kontaktujte co nejdříve svou banku.
6. Pokud máte více půjček, doporučuje se ve svízelné finanční situaci konsolidovat (sloučit) půjčky do jednoho úvěru, a snížit si tak výši měsíčních splátek. To může být v současné situaci výrazná úspora pro rodinné finance.
Podstatné je o svých finančních problémech a nejistotách otevřeně komunikovat. "V těchto chvílích je důležité zůstat v realitě a uvědomovat si, co se děje teď a tady. Odlišovat od skutečnosti své představy a fantazie. Pokud to je alespoň trochu možné, aktivně vyhledávejte pomoc – osobně, telefonicky, on-line a podobně. Nezůstávejte s nejasnostmi a otázkami sami. Pátrejte a aktivně využívejte i možnosti kolem sebe – příbuzné, kamarády, známé či kolegy. Nepřetěžujte se, co nezvládáte nebo nemusíte udělat, raději odložte. Buďte upřímní a vyjádřete všechny své obavy a nejistoty, v krizové situaci není potřeba si na něco hrát. Tak vám lépe porozumí i okolí a je šance, že vám nabídne adekvátní pomoc," říká psycholog a terapeut Boris Štepanovič.
Aktuality
