US MARKETOtevírá za: 5 h 57 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co 700letá historie úrokových sazeb vypovídá o současné ekonomice

Úrokové sazby významných centrálních bank se s příchodem koronavirové krize vrátily k nule. A na dluhopisovém trhu jsou dokonce výnosy vládních dluhových cenných papírů v hodnotě 11 bilionů dolarů pod nulou. Vypadá to, jako kdyby se ekonomika kvůli finanční krizi z roku 2008 a současné epidemii dostala do slepé uličky. Ve skutečnosti je to ale možná trochu jinak.

Ekonomický historik Paul Schmelzing nedávno zveřejnil studii, v níž se zaměřil na vývoj úrokových sazeb v uplynulých sedmi stoletích. A došel k závěru, že současné míry úrokových sazeb korespondují s tím, jak se vyvíjejí již od dob morové epidemie z poloviny 14. století.

Albert Edwards, stratég ze Société Générale, v reakci na Schmelzingovu studii poznamenal, že záporné reálné (a dokonce i nominální) úrokové sazby se začínají stávat novým normálem. "Sekulární stagnace, o níž se v souvislosti se současností obvykle hovoří, není důsledkem finanční krize z roku 2008 a reakcí na ni, nýbrž jen vyústěním několik století dlouhého trendu se začátkem až v době morové epidemie," přitakává.

A investory nechce známý medvěd Albert Edwards ošidit ani o šokující výhled: "Trend sekulární stagnace podle mě ukončí až příchod příští doby ledové, která zásadně změní fungování světa."

700 let úrokových sazeb, zdroj: Paul Schmelzing

Zdroj: CNBC

EkonomikaHistorieSvětová ekonomikaÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa