US MARKETOtevírá za: 10 h 50 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

10 miliard lidí: Noční můra, nebo nesmysl?

Do roku 2100 by se podle OSN mělo o zeměkouli dělit 10 miliard obyvatel lidské rasy. Způsobí populační boom peklo na zemi, nebo se s tímto globálním problémem vypořádají genetičtí inženýři, technologie a společnost sama?

Profesor Stephen Emmott způsobil poprask v médiích po zveřejnění své vize přeplněného světa pod názvem "10 miliard". Emmott hrozí, že na zemi budou zuřit války o půdu, zemi a vodu. Migrace nebude motivována volbou nebo ekonomickou potřebou, ale přežitím.

"Klimatická migrace" na denním pořádku

Lidstvo bude muset řešit změnu klimatu, vážnou nekvalitu půdy, znečištění vody a nedostatek surovin. Emmott předpovídá, že teplota na planetě může vzrůst až o 6 stupňů Celsia, což bude pro lidstvo znamenat katastrofu. Jak budou lidé prchat do studenějších regionů, bude Británie nucena vojensky střežit své hranice, aby zabránila masivní imigraci.

Stephen Emmott varuje, že budeme v ohrožení, pokud nepřestaneme nekontrolovatelně plodit děti a nezabráníme obrovské spotřebě energií a vody. Například výroba jedné kávy podle jeho propočtů vyžaduje 100 litrů vody, čokoládová tabulka pak dokonce 27 tisíc. Emmott dalšími podobně hrozivými statistikami doslova šokoval svět.

Když Rusko v roce 2010 zažilo nejhorší sucha za posledních 50 let, přišlo o zhruba 40 % ze 100 milionů tun očekávané produkce obilí. Země omezila export, aby uspokojila domácí poptávku. Opatření vedlo k nedostatku potravin a nepokojům v zemích závislých na importu ruské pšenice, zejména v Indii a Pákistánu. Podle Emmotta budou podobné restrikce deformující trh stále častější.

Adaptuje se lidstvo jako vždy na nové podmínky?

Diskuse o populačním růstu nejsou novým fenoménem. Kniha s názvem "Populační bomba" od reverenda Thomase Mathuse a Paula Ehrlicha, nástupců Platóna a Aristotela, se stala bestsellerem v 70. letech. Autoři varovali před vážnými důsledky přelidnění.

Odpůrci katastrofických scénářů jsou přesvědčeni, že se s globálními problémy vypořádáme sami. Usnadní nám to technologie a radikální změna životního stylu. Abychom přežili, budeme nuceni konzumovat méně a méně.

Svět v roce 2100: 10 miliard lidí, prázdné ropovody a hlad

Svět v roce 2100: 10 miliard lidí, prázdné ropovody a hlad

Tim Fox, šéf oddělení energií a životního prostředí v Institution of Mechanical Engineers, zamítá myšlenku, že by bylo lidstvo v budoucnu kvůli přelidnění země v ohrožení. Predikuje mírnější globální populační růst než Emmott nebo OSN. Ve své práci z letošního ledna "Jedna planeta, příliš mnoho lidí?" podotýká, že technologický pokrok nalezne na současné palčivé ekologické otázky řešení: "Věda a výroba mají know-how potřebné k tomu, aby zajistily víceméně bezproblémový život na zemi i v roce 2075. Bude však záležet na tom, jak se k řešení globálních problémů postavíme a skloubíme finanční otázky s politikou a etikou," tvrdí Fox.

V historii se lidé zatím vždy novým podmínkám přizpůsobili. Příroda je matkou všech inovací, díky ní jsme se doposud dokázali pokaždé vypořádat s (domnělými) problémy populačního růstu. Genetické inženýrství může už brzy omezit nepříznivé dopady klimatických změn, které se projevují například ve formě sucha a neúrody.

Fox vyvrací obavy o populační růst a nedostatek potravin. Problém není v nedostatku jídla, ale v plýtvání. "Ve vyspělém světě se vyhodí 25 % potravin, které lidé nakoupí v obchodech. V rozvojovém světě skončí v odpadu dokonce 30 až 90 % potravin někde mezi polem a místem prodeje. Technologie mohou tento problém vyřešit."

Lídři G20 a Světové banky se v současnosti obávají o potenciální potravinovou krizi po událostech, jako byla například letošní sucha v USA. Bude zapotřebí investovat více do nových technologií, aby bylo možné adaptovat se na globální změny. "Vždy se najde řešení. Nyní musíme především hledat procesy a inovace, které budou trvale ekonomicky a ekologicky udržitelné. Společnost se bude muset naučit více myslet na budoucnost," uzavírá Fox.

Býci patří na pole aneb trend, na kterém můžete vydělávat desítky let

Býci patří na pole aneb trend, na kterém můžete vydělávat desítky let

Zdroj: CNBC

Ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika