Evropské akcie v pátek zpevnily, v plusu skončily i v týdenním horizontu

Obchodování na evropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v zelených číslech. Dařilo se akciím skupiny Siemens, která zveřejnila hospodářské výsledky. Odpolední data z amerického trhu práce byla slabá, investoři ale věří, že postupné uvolňování restriktivních opatření na obou stranách Atlantiku přispěje k odrazu ekonomiky.
Britský index FTSE 100 stoupl o 1,4 % na 5 935,98 bodu, německý DAX se zvýšil o 1,35 % na 10 904,48 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 1,07 % na 4 549,64 bodu a panevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,91 % na 341,05 bodu.
Zhruba čtyři a půl procenta přidaly akcie průmyslové skupiny Siemens, která zveřejnila hospodářské výsledky za první čtvrtletí. Čistý zisk firmě klesl ve druhém finančním čtvrtletí vlivem pandemie o 64 % na 652 milionů eur, zatímco tržby skupiny stagnovaly na 14,23 miliardy eur.
Odpolední zpráva z amerického trhu práce ukázala, že ve Spojených státech v dubnu mimo zemědělství zaniklo asi 20,5 milionu pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika přišla asi o 22 milionů míst po úbytku 870 tisíc v březnu (revidováno z -701 tisíc). Míra nezaměstnanosti vystřelila na 14,7 % z 4,4 %, čekal se skok na 14 %.
Za celý uplynulý týden FTSE 100 přidal 0,59 %, DAX vzrostl o 0,39 % a STOXX Europe 600 zpevnil o 0,30 %, zatímco CAC 40 klesl o 0,49 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Německý export v březnu meziměsíčně klesl o 11,8 %, což je nejvíce od roku 1990, kdy se začala statistika vést. Vlivem pandemie se snížila poptávka po zboží největší evropské ekonomiky. Oznámil to v pátek německý statistický úřad. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali pokles vývozu o pět procent.
- Podnikatelská nálada v německých malých a středních firmách, které jsou páteří největší evropské ekonomiky, je horší než v březnu 2009 během finanční krize. Informovala o tom v pátek německá státní banka KfW, která index sestavuje s institutem Ifo. S poklesem poptávky kvůli šíření koronaviru se podle Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) potýká 60 % z úhrnu německých firem a 80 % podniků čeká, že bude mít letos nižší tržby.
- Jedině Soudní dvůr Evropské unie může určit, že určitý akt orgánu EU porušuje unijní právo. V reakci na úterní rozhodnutí německého ústavního soudu týkající se nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou to v pátek uvedl soud EU. Unijní justice nekomentovala samotný verdikt nejvyšší německé soudní instance, která konstatovala rozpor mezi postupem evropské banky a německým právním řádem.
- Země platící eurem budou moci od června dostat výhodné úvěry ze záchranného fondu ESM. Shodli se na tom ministři financí eurozóny při páteční videokonferenci. Podle jejich společného prohlášení může každá z 19 zemí používajících společnou měnu dostat z fondu půjčky až do výše dvou procent svého hrubého domácího produktu. Celkově bude v balíku určeném především na výlohy spojené se zdravotní péčí k dispozici 240 miliard eur.
- Spojené království: Index spotřebitelské důvěry od GfK v dubnu podle předběžných dat stoupl na -33 bodů (odhad: -15 bodů, březen: -34 bodů).
Výsledková sezóna
- Německé průmyslové skupině Siemens klesl ve druhém finančním čtvrtletí vlivem pandemie čistý zisk o 64 % na 652 milionů eur. Podnik v následujících týdnech čeká ještě silnější dopad šíření koronaviru a zrušil výhled na tento rok.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Ekonomika eurozóny by v letošním roce mohla kvůli negativním dopadům koronaviru klesnout o 5,5 %. Vyplývá to z výsledků průzkumu Evropské centrální banky mezi profesionálními prognostiky. V příštím roce by se hrubý domácí produkt eurozóny mohl podle průzkumu zvýšit o 4,3 %.
- Řecká ekonomika v letošním roce v důsledku šíření koronaviru klesne o 4,7 až 8,9 %a. V dokumentu pro Evropskou komisi to předpověděla řecká vláda. Dodala, že mezi její hlavní cíle nyní patří obnovit hospodářský růst a přilákat investice.
- Evropská komise v pondělí Francii schválila navrhovanou státní pomoc v objemu sedmi miliard eur pro leteckou společnost Air France. Komise o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě. Úvěrová pomoc podle komise zajistí podniku finanční prostředky, které naléhavě potřebuje, aby se vypořádal s dopady šíření koronaviru.
- Podnikatelská aktivita v eurozóně se v dubnu kvůli koronavirové krizi téměř zastavila, její index se propadl na rekordní minimum. Ukazují to finální výsledky průzkumu, které v pondělí zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se na začátku května mírně zvyšuje. Ukazatel hodnocení současné situace však kvůli koronavirové krizi sestoupil na rekordní minimum, vyplývá z výsledků průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost Sentix.
- Schodek slovenského státního rozpočtu v dubnu, tedy v době pandemie nemoci covid-19, výrazně vzrostl. Dosáhl 87 % hodnoty, která je plánovaná na celý letošní rok. Informovalo o tom v pondělí slovenské ministerstvo financí, které už dříve zhoršilo odhad letošního vývoje ekonomiky i příjmů státu z daní a povinných odvodů.
- Investiční fond Vesa Equity, který ovládají podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, získal 5,35 % v britské společnosti zaměřené především na přepravu poštovních zásilek Royal Mail. Informoval o tom v pondělí server E15.cz, který oběma podnikatelům patří. Fond se tak stal třetím nejsilnějším akcionářem Royal Mail, detaily transakce ale zástupci fondu odmítli komentovat.
- Francie pomůže státní železniční společnosti SNCF překonat současnou krizi, kterou způsobilo šíření koronaviru a následná opatření k zastavení epidemie. Řekla to v pondělí ministryně Élisabeth Borneová. Podle ní je ale nutné, aby se v zemi výrazně snížila poptávka po přepravě ve špičce, tedy když lidé jezdí do práce a z práce. Ministryně také upozornila, že druhé pařížské letiště Orly se v brzké době neotevře. Mimo provoz je právě kvůli koronaviru.
- Španělská společnost Telefónica jedná o spojení svého britského mobilního operátora O2 s britskou telekomunikační firmou Virgin Media, která je součástí skupiny Liberty Global. Telefónica v pondělí ale také uvedla, že rozhovory jsou teprve na začátku a že není jisté, že budou úspěšné.
- Akcionáři letecké společnosti Norwegian Air v pondělí schválili plán restrukturalizace, který předpokládá, že většina čistého majetku společnosti připadne věřitelům. Dluhopisy podniku za 958 milionů dolarů se podle plánu změní na akcie a jejich držitelé následně poskytnou další hotovost. Podnik tak dosáhne i na pomoc státu poskytovanou na dopady krize způsobené koronavirem.
- Sektor služeb ve Velké Británii zaznamenal nejstrmější pokles od začátku měření v roce 1996. Index nákupních manažerů od firem IHS Markit a CIPS se v dubnu propadl na 13,6 bodu z březnových 35,7 bodu. Je to mírné zlepšení oproti předběžné hodnotě 12,3 bodu z konce dubna, tehdy ale analytici očekávali pokles na 29 bodu.
- Nákupy dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka snaží podpořit ekonomiku eurozóny, jsou částečně v rozporu s německou ústavou. Rozhodl o tom v úterý německý ústavní soud. Německá centrální banka musí podle něj nákupy dluhopisů v rámci programu ECB do tří měsíců přerušit, pokud ECB neprokáže, že jsou tyto nákupy nutné. Rada guvernérů ECB se v úterý večer mimořádně sešla, aby verdikt německého soudu projednala.
- Evropská komise České republice schválila státní podporu za 5,2 miliardy eur pro firmy zasažené koronavirem. Pomoc ve formě státních záruk za úvěry bude určena zejména větším podnikům s významným podílem vývozu. Komise to v úterý oznámila v tiskové zprávě.
- Německý nejvyšší soud v Karlsruhe se v úterý začal poprvé zabývat případem, v němž se majitel vozu Volkswagen domáhá, aby automobilka jeho auto kvůli manipulacím s měřením emisí odkoupila za původní cenu. Verdikt ve sledovaném případu, který by mohl mít dopady i na řadu podobných, se ve stejný den neočekává.
- Microsoft v Polsku investuje jednu miliardu dolarů do projektu, jehož součástí bude i datové centrum. To bude poskytovat cloudové služby místním firmám i vládním institucím. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém webu.
- Bratislavská továrna německé automobilky Volkswagen se plánuje v průběhu května postupně vracet k předkrizovému režimu výroby, kterou po přerušení produkce kvůli dopadům koronaviru začala obnovovat před dvěma týdny. V některých dnech ale závod výrobu znovu přeruší. S odvoláním na výrobní plány od zaměstnanců firmy to v úterý napsal list Denník E, továrna tyto informace nekomentovala.
- Švédská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 0,3 %. Ukázal to v úterý rychlý odhad švédského statistického úřadu. Ve druhém čtvrtletí se ale očekává mnohem výraznější propad, protože se plně projeví negativní dopady šíření koronaviru.
- Analytici německé banky Commerzbank snížili cílovou cenu akcií Erste Group Bank o jedno euro na 21 eur. Doporučení "držet" ponechali v platnosti.
- Průmyslové zakázky v Německu v březnu klesly ve srovnání s předchozím měsícem o 15,6 %, což je nejvyšší propad od začátku měření v roce 1991. Za propadem je pandemie nemoci covid-19, která snížila poptávku z domova i ze zahraničí. Ve své zprávě to ve středu uvedl spolkový statistický úřad.
- Stavební firmy na Slovensku očekávají letos i kvůli dopadům koronaviru dvouciferný propad výkonů odvětví, s mírným poklesem počítají i příští rok. Dosud počítaly s nepatrným růstem sektoru. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti CEEC Research.
- Hospodářství Evropské unie, ochromené pandemií v důsledku šíření koronaviru, čeká letos propad o rekordních 7,4 %.Ve své jarní makroekonomické prognóze to dnes uvedla Evropská komise, která v souvislosti s výpadkem ekonomické aktivity snížila původní podzimní odhady zhruba o devět procentních bodů. V zemích, které používají euro, bude podle komise propad ještě o tři desetiny procentního bodu výraznější.
- České hospodářství kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru zaznamená letos propad o 6,2 %, což je více než za finanční krize v roce 2009. Počítá s tím jarní makroekonomický odhad, který ve středu zveřejnila Evropská komise. Podle ní se ani v příštím roce česká ekonomika nedostane na loňskou úroveň, růst komise odhaduje na pět procent.
- Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii v březnu prudce klesly. Členské země totiž ve snaze bránit šíření nemoci covid-19 zavedly přísná omezení pohybu a nařídily zavřít některé obchody. V zemích platících eurem tržby meziměsíčně klesly o 11,2 %, v celé EU pak o 10,4 %, oznámil ve středu evropský statistický úřad Eurostat.
- Německá automobilová skupina Volkswagen v dubnu meziročně zvýšila odbyt v Číně, na svém největším trhu. V příspěvku na síti LinkedIn to dnes uvedl šéf čínské divize firmy Stephan Wöllenstein. Stalo se tak podle něj i přesto, že čínský trh jako celek zhruba o deset procent klesl.
- Britská centrální banka na květnovém měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,1 %. Beze změny ponechala i program skupování aktiv v celkovém objemu 645 miliard liber. Upozornila také, že britská ekonomika by letos mohla kvůli koronaviru klesnout asi o 14 %.
- Průmyslová výroba v Německu v březnu klesla o 9,2 %, a dostala se tak nejníže od roku 1991, kdy se tyto údaje začaly v současné podobě zveřejňovat. Oznámil to ve čtvrtek spolkový statistický úřad. Na vině je propuknutí nemoci covid-19, což snížilo poptávku po zboží z největší evropské ekonomiky.
- Španělská společnost Telefónica se dohodla na spojení svého britského mobilního operátora O2 s britskou telekomunikační firmou Virgin Media, která je součástí americké skupiny Liberty Global. Transakcí zhruba za 31 miliard liber vznikne jeden z největších telekomunikačních a zábavních podniků v Británii, který zároveň zvýší tlak na bývalý britský telekomunikační monopol BT, uvedl dnes server BBC.
- Norská centrální banka překvapivě snížila základní úrokovou sazbu poprvé v historii na nulu, dosud ji měla na 0,25 %. Banka to uvedla ve svém dnešním sdělení. Svým rozhodnutím reaguje na pokles ekonomiky v důsledku koronavirové krize a na prudký pád cen ropy, který přispěl k oslabení kurzu norské koruny.
- České úřady by měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie. Shodlo se na tom dnes několik europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu, který projednal zprávu z únorové mise v Česku. V nezávazných doporučeních výbor vyzval premiéra, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže.
- Rakouská letecká společnost Austrian Arlines plánuje do tří let zrušit kvůli koronavirové krizi zhruba 1 100 pracovních míst, což je asi 15 % z nynějších 7 000. Informovala o tom agentura APA, která se odvolává na výsledek středečního zasedání dozorčí rady firmy. Austrian, která je dceřinou firmou německých aerolinek Lufthansa, přitom zároveň zažádala o pomoc u rakouské vlády.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Italský výrobce luxusních sportovních automobilů Ferrari v prvním čtvrtletí mírně zvýšil zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA), konkrétně o 1,9 % na 317 milionů eur. Dopad koronavirové krize ale společnost čeká zejména ve druhém čtvrtletí, a tak zhoršila původní výhled pro tento rok.
- Francouzské společnosti BNP Paribas, která je největší bankou v eurozóně, v prvním čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk o 33 % na 1,28 miliardy eur. Banka v úterý uvedla, že krize způsobená šířením koronaviru jí negativně ovlivnila příjmy z obchodování s akciemi a přiměla banku dát si stranou přes půl miliardy eur jako rezervu na úvěrové ztráty.
- Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles vykázala za první čtvrtletí kvůli dopadům pandemie čistou ztrátu 1,69 miliardy eur, zatímco loni ve srovnatelném období hospodařila s čistým ziskem 508 milionů eur. FCA v úterý také uvedla, že kvůli nejistotě vyplývající z šíření koronaviru musí zrušit výhled na tento rok.
- Výsledky Total v 1Q: Čistý zisk 1,8 miliardy USD (loni: 2,8 miliardy USD, odhad: 1,4 miliardy USD), tržby 38,56 miliardy USD (odhad: 34,36 miliardy USD)
- Největší italská bankovní skupina UniCredit se v prvním čtvrtletí propadla do ztráty 2,7 miliardy eur po zisku 1,18 miliardy eur ve stejném období loni. Mohou za to odpisy špatných úvěrů v souvislosti s pandemií nemoci covid-19, mimořádné náklady na propouštění a odpisy turecké divize. Banka, která působí i v České republice, to uvedla ve středečním prohlášení.
- Německý výrobce luxusních automobilů BMW zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 133 % na 574 milionů eur. To ale souviselo především s tím, že si letos už nemusel vytvořit jednorázovou rezervu 1,4 miliardy eur jako ve stejném období loni. Kvůli předpokládanému poklesu zisku a poptávky vinou koronaviru se firma rozhodla, že letos sníží investice z plánovaných 5,7 miliardy na čtyři miliardy eur, stojí v jejím středečním sdělení.
- Petrochemický holding Unipetrol v prvním čtvrtletí letošního roku navýšil meziročně ztrátu na 2,2 miliardy korun, když za stejné období loni vykázal ztrátu 65 milionů korun. Tržby za letošní první tři měsíce klesly proti loňskému prvnímu čtvrtletí o zhruba 17 % na 24 miliard korun. Firma naopak navýšila svůj tržní podíl z prodeje pohonných hmot v ČR na téměř čtvrtinu. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou ve středu zveřejnila společnost.
- Pouze dvoutýdenní odstávka kvůli šíření koronaviru stačila na to, aby se francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM propadla za první čtvrtletí do provozní ztráty 815 milionů eur. Firma dnes také uvedla, že obnovit poptávku po létání, až pandemie skončí, potrvá roky.
- Nizozemská maloobchodní společnost Ahold Delhaize, která provozuje supermarkety v Evropě a ve Spojených státech, zvýšila v prvním čtvrtletí provozní zisk při konstantních směnných kurzech o 40 % na 964 milionů eur. Firma, která v České republice provozuje síť obchodů s potravinami Albert, to uvedla ve svém dnešním sdělení. Podnik těžil z toho, že si spotřebitelé za koronavirové krize vytvářeli zásoby potravin.
- Největší světová ocelárna ArcelorMittal se v prvním čtvrtletí propadla kvůli koronaviru do ztráty, dočasně také přeruší výplatu dividend. Firma ve čtvrtek uvedla, že čistá ztráta činila 1,12 miliardy USD ve srovnání se ziskem 414 milionů USD ve stejném období loni. Ve druhém čtvrtletí firma kvůli koronaviru očekává propad poptávky po oceli až o třetinu.
Zdroj: CNBC