Nástup komunistů by neměl poškodit ČR v očích trhů

Kdo vzal do ruky poslední číslo týdeníku The Economist, mohl v něm narazit na rozbor toho, kterak navzdory relativnímu úspěchu globalizace dochází k nárůstu nerovnosti jak v příjmech, tak v bohatství.
Komentátoři týdeníku docházejí k názoru, že by to ty nejdůležitější strany hlavního proudu ve vyspělém světě mělo vést k revizi jejich politických programů, která by umožnila rovnoměrnější rozdělení plodů globálního kapitalismu, a to aniž by došlo k poškození dlouhodobého růstového potenciálu ekonomiky. Pokud se to nepodaří, může dojít k tomu, že ochota veřejnosti naslouchat extremistům, včetně těch rudě-levicových, bude narůstat.
Česká krajní levice posiluje
Při nezainteresovaném pohledu na výsledky českých krajských voleb bychom mohli snadno nabýt dojmu, že český volič naplňuje varování The Economistu s výrazným náskokem před voliči v ostatních více či méně vyspělých zemích. Takto milosrdná interpretace víkendového volebního úspěchu českých komunistů by byla hodně zavádějící.
Nejen čeští političtí komentátoři, ale i finanční trhy dobře vědí, co je v pozadí úspěchu extrémní levice. V českém případě jde o znechucení nad "bahnivostí domácí politické scény", jak kdosi trefně napsal.
I proto dnes nikdo nepoběží rychle prodávat českou korunu či české vládní dluhopisy. Trhy jsou sice dopředu hledící, ale předvídání politických událostí či vývoje společenských nálad je opravdu těžká disciplína. A proto většina těch, kdo drží česká aktiva, zaujme taktiku "sedět a čekat".
Nikdo koneckonců neví, zda víkendový volební výsledek bude mít za následek předčasné parlamentní volby. Stejně tak nikdo neví, jak by nakonec dopadly volby na celostátní úrovni (a teď je jedno, zda by šlo o volby řádné, či předčasné). Klidně se může stát, že hlasy a mandáty, jež v pátek ležely na ulici a zvedli je komunisté, může sebrat někdo úplně jiný, dosud nám neznámý. Přejme si jen (a především ti, kdo vlastní česká aktiva), aby to byl někdo rozumný, ne další extremista v řadě.
Zdroj: ČSOB
Aktuality
