Češi a koronavirus: Ekonomicky nejohroženější jsou domácnosti samoživitelů, polovina z nich nemá na nečekané výdaje

Četná opatření v uplynulých týdnech v souvislosti s nákazou COVID-19 a jejich dopad na chod domácností řeší drtivá většina lidí v Česku i na Slovensku. Společnost WOOD & Company se zaměřila na schopnost domácností vypořádat se s poklesem příjmů, placením účtů či splácením dluhů. Analýza ukázala, že ekonomicky nejohroženější jsou domácnosti samoživitelů, tedy jednoho rodiče s dětmi, a dále osamělých seniorů.
Téměř čtvrtina českých domácností nedokáže čelit neočekávaným finančním výdajům
Domácnosti v současnosti zřejmě nejvíce trápí pokles a nejistota spojená s příjmy související s omezeními na pracovním trhu, ale i nutnost zůstat s dětmi doma a zajistit jim dostatečné studijní podmínky.
"Zaměřili jsme se na ukazatele, které nám pomohly co možná nejlépe vyhodnotit situaci domácností. Jde především o neschopnost čelit nečekaným výdajům, nedoplatkům na účtech nebo úvěrovým splátkám," říká analytička Eva Sadovská z WOOD & Company. "Téměř čtvrtina českých domácností nedokáže čelit neočekávaným finančním výdajům. O poznání hůře jsou na tom domácnosti jednoho rodiče s dětmi, jichž se s problémy potýká až 52 %. Následují osamělí senioři nad 65 let, u těch se jedná o 4 z 10 domácností."
Obecně se problém týká častěji domácností jednotlivců, a to i v mladších věkových skupinách, a také domácností dvou dospělých se třemi a více dětmi. Na Slovensku pak čelí problémům s vypořádáním se s nečekanými výdaji dokonce až třetina domácností, v případě samoživitelů jde o bezmála 6 z 10 domácností.
Nedoplatky a dluhy trápí 3 % Čechů a až 10 % Slováků
Nejen ty neočekávané, ale i standardní výdaje v podobě účtů, faktur či splátek dávají některým Čechům zabrat. Podle dat Eurostatu, ze kterých analýza čerpá, mají nedoplatky na nájmech, účtech za energie nebo splátkách 3 % českých domácností. Tam, kde žije jeden dospělý s dětmi, jde dokonce o 7 %. Častěji mají problém s nedoplatky i domácnosti tří a více dospělých s dětmi (5 %). Také v tomto případě Slovensko tahá za kratší konec, zmíněné nedoplatky se týkají desetiny tamních domácností.
"Aktuální situace v obou zemích a s ní související pokles příjmů může neschopnost čelit nečekaným výdajům nebo platit účty v nejohroženějších domácnostech ještě prohloubit," komentuje situaci Radim Krejčí, šéf investiční platformy Portu. "Jistou prevencí pro takové případy je vytváření finančního polštáře. Argument řady domácností, že není z čeho, je nutné překonat hlavně psychologicky. Důležité je začít a vydržet, třeba jen s pravidelným spořením v řádu stokorun měsíčně, které rodinný rozpočet tolik nezatíží, ale v konečném důsledku mohou do něj podstatně přispět."
Zdroj: WOOD & Company